Χάσαμε το μάστορα...

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98409 από tim
Χάσαμε το μάστορα... δημιουργήθηκε από tim
Καλησπέρα ,
Είμαι απο θερμη Θεσσαλονίκης θα ήθελα
Κάποιον έμπειρο του φόρουμ αν μπορεί να έρθει
Να ρίξει μια ματιά στο τζάκι καλοριφερ που μου έβαλε ο μάστορας
Με ανοικτό δοχείο και μπαφερ τανκ του τανκ ..
Οι συνδέσεις έγιναν σε νέα μεζονετα αλλά η τελική δοκιμή άναμμα του τζάκι που δεν έγιναν γιατί μάστορας χάθηκε :) και γιατί Εργολαβος
Καθυστέρησε στην παράδοση .
1. Αναψαν εγώ το τζάκι αλλά δεν ίδια να ζεστενοντε τα σώματα
Οσο περιμενα .
2. Ανέβασε τζάκι θερμοκρασία μέχρι 45 βαθμούς ένδειξη στον θερμοστατη τζακιου ένδειξη buffer ιδια για να ζεστανουν καλα τα σώματα τι θερμοκρασία πρέπει να δείχνει το buffer (500 lit) ?
Θερμοστατης διακοπής τζακιου ανοίγει στου 35 βαθμούς και δουλεύει ο κυκλοφοριτης που κυκλοφορη τα νερά τζάκι- buffer , buffer-σώματα το έχω στους 45 βαθμούς να άνοιγει ο κυκλοφοριτης ειναι σωστό ;;

3. Στο ανοικτό δοχείο έχει κάτω κρύο νερό πάνω ζεστό όταν δουλεύει ο κυκλοφοριτης που δίνει στα σώματα το ζεστό νερό ανεβενει και στο ανοικτο δοχείο ; Ετσι ειναι το σωστό ;; Η πρέπει να ανεβενει μόνο όταν γίνει υπέρ θέρμανση ;;;
Αυτές οι απορίες μου αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει η και να έρθει να ρίξει μια ματιά καλα θα ειναι ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98412 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...
Ποσο σου βγηκε το κουστουμι φιλε ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98420 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...
Έχεις το νερό του τζακιού να φεύγει από το τζάκι όταν πιάσει 35 βαθμούς;
Το νερό στο δοχείο αδράνειας πως ζεστένεται για να φτάσει στους 45 βαθμούς και να πάει στα σώματα;
Από κατανάλωση ξύλων πως τα πας;
Ακόμη δεν εγκατέστησα το δικό μου σύστημα για να σε βοηθήσω αλλά μετά που είδα το σύστημα σε λειτουργία σε σπίτι φίλου θα σου μεταφέρω τι μου ανέφερε:
-Για να ανεβάζει γρήγορα τη θερμοκρασία του νερού στο τζάκι θέλει μπολικη φωτιά. Μου σύστησαν ξύλο από μπαλέτο το οποίο δεν διατερείται και πεύκο αντί ελιά.
-Επίσης μου είπαν να βάζω από την αρχή πολλά ξύλα να ζεσταθούν αρκετά τα μέρη του τζακιού.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98422 από kosmidis80
Απαντήθηκε από kosmidis80 στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...
Ειλικρινα σας λενε οτι να ναι!!!! Γρηγορα εντατικα μαθηματα διαβαζοντας τα θεματα στο φορουμ για να σας ληθουν οι απορειες!

Τim προτεινω να επικοινωνησεις με τον Χρηστος8 που ειναι υδραυλικος και πολυ καλος μαστορας για να ερθει να σου ελενξει την εγκατασταση και να σου πει πως να την δουλεψεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98428 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...

kosmidis80 έγραψε: Ειλικρινα σας λενε οτι να ναι!!!! Γρηγορα εντατικα μαθηματα διαβαζοντας τα θεματα στο φορουμ για να σας ληθουν οι απορειες!


Φίλε εάν αναφέρεσε σε μένα πες μου αν θέλεις την άποψη σου για αυτά.
Εγώ με το καλό τον έρχόμενο χειμώνα θα μπορέσω να έχω ιδία άποψη :)
Πιστεύω ότι ο φίλος του οποίου είδα 1 φορά το σύστημα να δουλεύει έκανε κάποια λάθη για αυτό και δεν είμαι 100% σίγουρος για τα λεγόμενα του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Ημέρες πριν #98431 από tim
Απαντήθηκε από tim στο θέμα Χάσαμε το μάστορα...
Περίπου 4,000€

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ