Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97610 από ippomas
Απαντήθηκε από ippomas στο θέμα Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού
Συνηθως το προβλημα σου συμβαινη λογω της διαφορετικης συστασης των μεταλλων τα οποια διαστελονται διαφορετικα μεταξυ τους η σιλικονι απο οτι συμπεραινης δεν μπορει να κρατηση τις επιφανειες αυτες αρα θα πρεπει να μπει μεταξυ των δυο κομματιων στην ενωση ενα κορδονι ακαυστο και καλα θα ειναι απο πανω να τοποθετητε ενα τσεμπερι με ενα σφικτηρα φαρδυ σε πλατος που να κραταει πανω στην ενωση ωστε να μας βοηθαει στην στεγανοποιηση

Το να ρωτας δεν ειναι κακο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97623 από alex_nous
Απαντήθηκε από alex_nous στο θέμα Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού
Να πω κι εγώ την εμπειρία μου! Στο δικό μου τζάκι, ο εγκαταστάτης χρησιμοποίησε κόκκινη σιλικόνη 300 βαθμών. Όλα καλά μέχρι την στιγμή που πήρε φωτιά από δική μου αμέλεια η καμινάδα. Τότε δεν έμεινε ούτε ίχνος με αποτέλεσμα η καμινάδα να ξεκολλήσει. Έτσι χρησιμοποίησα την μαύρη (μαγγανέζα) των 1300 βαθμών, μπόλικη μπόλικη, χωρίς πρόβλημα εδώ και 2 χρόνια. Φυσικά δεν πέρασε το τεστ της φλεγόμενης καμινάδας...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97650 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
www.ggv.gr/sprey-chroma-color-colorspray...ealant-sealants.html

Κάτω κάτω έχει μια "σιλικόνη" 1200 βαθμών. Δεν ξέρω αν είναι μαγγανέζα που όντως σκληραίνει πολύ όταν ωριμάσει, ή όντως είναι ελαστική σα σιλικόνη. Πάρε τους ένα τλέφωνο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97658 από thanasis65
Απαντήθηκε από thanasis65 στο θέμα Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού

Αν καταλαβαίνω σωστά το αρχικό ποστ του Γιώργου ενοεί οτι εφυγε η σιλικονη απο την περιοχή c στο σχηματάκι που επισυνάπτω. Κατα την γνώμη μου η σιλικονη στο σημείο αυτο είναι εντελώς περιτή, η στεγανοποίηση πρέπει να γίνεται στην περιοχη a μεταξυ των τοιχωματων των δύο αγωγων και μόνο εκει εχει νόημα η υπαρξη του στεγανοποιητικού υλικού αν για οποιοδήποτε λογο η συναγωγή στην περιοχή αυτή δεν ειναι καλη και περασουν αέρια μεχρι το σημείο b στο κάτω ακρο του εξωτερικου αγωγου τότε ότι και να κάνουμε δεν θα μπορεσουμε να εμποδίσουμε την διαφυγη των αερίων, ειναι περίπου σαν να προσπαθουμε να εμποδισουμε την υγρασία να μπαινει σε έναν τοιχο απο μεσα... Τωρα αν ο αγωγός μας έχει αυλάκι όπως στο διπλανό σχημα πιστευω πως η καλύτερη λυση ειναι υαλοκόρδονο μεταξύ των αγωγων (κοκκινο κυκλάκι) σε συνδυασμό με την πυραντοχη σιλικόνη.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george alimos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97687 από george alimos
Απαντήθηκε από george alimos στο θέμα Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού
ευχαριστω ολους τους ξερει καποιος που θα βρω σιλικονη 800 βαθμου κοκκινη .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Εβδομάδα πριν #97814 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού
FIRESEAL W Πυραντοχο σφραγιστικο, δεν ειναι σαν μαγγανεζα ουτε σιλικονη, αλλα ειναι για 1200 βαθμους και ελαστικο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ