Αντικατάσταση καμινάδας σπιράλ με λεία

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90225 από GeoTa
Όταν με το καλό τελειώσει η χειμερινή περίοδος και σταματήσω να καίω το σελενικ, θέλω να αντικαταστήσω το σπιράλ με λεία καμινάδα. Έχω όμως ένα προβληματάκι:

Έξοδος σελενικ: Φ200
Υπάρχων εναλλάκτης:Φ250

Αυτά τα 2 ενώνονται με μια συστολή όπως φαίνεται και στη φώτο. Μετά τον εναλλάκτη συνεχίζει για 4-5 μετρά σπιράλ καμινάδα Φ230.







Η ερώτηση είναι απλή: Αυτά τα υπόλοιπα 4-5 μετρά που μένουν μέχρι την κορυφή και θέλω να τα αλλάξω, με ποια διατομή να τα συνεχίσω;




ΥΓ: Ο λόγος που δεν μπήκε από την αρχή λεία καθώς και γιατί έχω εναλλάκτη Φ250 είναι μια άλλη συζήτηση, τώρα με ενδιαφέρει πώς θα γίνει η αλλαγή..



Επεξεργασία: Δεν μπορώ να βάλω τη φώτο. Ειναι κατω απο 150 και προσπαθω με Chrome.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90246 από Stavrax
Είσαι οριακά για φ180. Εγώ θα εβαζα συστολή 230-200 επάνω στον εναλλάκτη μετά ένα κλαπέ με ντίζα και θα συνέχιζα με φ200 ως επάνω. Έτσι θα μπορούσε να υπάρχει έλεγχος του ελκυσμού και μεγαλύτερη απόδοση στον εναλλάκτη, καθώς θα κρατούσε τα καπναέρια το κλαπέ.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90247 από dimlyk
το συστημα δουλευει καλα ?...αν ναι ...αλλαζοντας διατομη ισως μπεις σε περιπετειες ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90258 από GeoTa

dimlyk έγραψε: το συστημα δουλευει καλα ?...αν ναι ...αλλαζοντας διατομη ισως μπεις σε περιπετειες ...


Μια χαρά δουλεύει δεν έχω προβλήματα ελκυσμού. Απλά νομίζω η Φ230 ειναι αρκετα μεγάλη.

Stavrax έγραψε: Είσαι οριακά για φ180. Εγώ θα εβαζα συστολή 230-200 επάνω στον εναλλάκτη μετά ένα κλαπέ με ντίζα και θα συνέχιζα με φ200 ως επάνω. Έτσι θα μπορούσε να υπάρχει έλεγχος του ελκυσμού και μεγαλύτερη απόδοση στον εναλλάκτη, καθώς θα κρατούσε τα καπναέρια το κλαπέ.


Σταύρο ο εναλλάκτης ειναι Φ250. Μηπως εννοείς να βάλω και 2η συστολή στο τελείωμα του εναλλάκτη από 250 σε 200;
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90268 από alex_nous
Ας με συγχωρέσει ο φίλος GeoTa για το off-topic αλλά το συγκεκριμένο που λέει ο Σταύρος έχει πολύ ενδιαφέρον. Γίνεται δηλαδή να βάλουμε κλαπέ μετά τον εναλλάκτη? Το σκεφτήκαμε με τον πεθερό μου για το τζάκι του αλλά το φοβήθηκα. Το έχεις δει στην πράξη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90280 από Stavrax
@Geota
Ναι, 250 - 200
@Alex nous
Υπάρχουν και έτοιμοι με κλαπε. Αν θυμάμαι καλά, ο χαουζ έχει βάλει και κάτι φώτο. Το σημαντικό σε μια τέτοια κατασκευή είναι το καλό σφράγισμα με μαγγανέζα και κοτετσόσυρμα για μην βγαίνει καπνός από τις χαραμάδες. Ένα δεύτερο θέμα που μπορεί να προκύψει, αλλά λύνεται με ρύθμιση της γωνίας του κλαπε, είναι οι υγροποιήσεις.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa, alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ