Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81193 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

azio1967 έγραψε: Γιατί τόση επιθετικότητα ρε φίλε Στέλιο?Ο καθένας προσπαθεί με τον τρόπο αλλά και τις δυνάμεις του να βρει τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων στο μείζον πρόβλημα της θέρμανσης.
Γίνε λίγο πιο αναλυτικός σ'αυτά που αναφέρεις περί κακής καύσης και περί πίσσας,διότι η δική μου δημιουργία-πατέντα για την οποία νιώθω περήφανος, δουλεύει άψογα δυο χρόνια τώρα και σημειωτέον έχω δυο χρόνια να καθαρίσω καμινάδα.


Επιθετικοτητα εγω σε εσενα η εσυ σε εμενα? Πιο αναλυτικος δεν γινεται να ειμαι ''εφευρετης'' δηλωνεις ψαξτο εσυ. Εγω ειπα τρην αληθεια.. καπνιζει το τζακι κ αντι να διορθωσει αυτο εκανε.. αναβαθμιση..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81198 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού
Γκουχου, γκουχου, κι εσυ τετοιο μαραφετι δεν εχεις ευρεσιτεχνισει?[/quote]




Να γιατι γινομαι επιθετικος.. Ναι αγαπητε αυτο εγω το εχω εφευρει, αλλα εγω θα παω επι τοπου στο τζακι, θα βγαλω σχεδιο με το AutoCAD επι τοπου ωστε να γινει στα μετρα του τζακιου ακριβως (διοτι σε ανοιχτο τζακι αυτο το ευκολο σχημα ειναι ΛΑΘΟΣ και το σωστο με τις σωστες διαδρομες δεν ταιριαζει οπου να ναι)θα το τοποθετησω, θα ανναψει κτλ. Εσυ γιατι βηχεις κοντα στο τζακι σου ησουν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81309 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού
Δηλαδη αγαπητε ολα τα heatback του μαθιου ειναι custom made απο δικα σου dwg και τα εχεις αναψει προσωπικα (στην Ελλαδα και το εξωτερικο)? :whistle:
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81338 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

Grecu_ έγραψε: Δηλαδη αγαπητε ολα τα heatback του μαθιου ειναι custom made απο δικα σου dwg και τα εχεις αναψει προσωπικα (στην Ελλαδα και το εξωτερικο)? :whistle:


Μπορω να σου αποδειξω οτι θελεις, το θεμα εδω εγω ειμαι?
Οσοι εχετε τετοια μην προσπαθειτε να βγαλετε απο την μυγα ξυγκι, βλεπετε υψηλες θερμοκρασιες και νομιζετε οτι εχει μεγαλες δυνατοτητες. Δεν εχει.. ο αερας περνα απο τοι εσωτερικο της εστιας, προσαρμοζεται στα δικα της εσωτερικα δεδομενα και πρεπει να βγαινει πολυ πιο καυτος απο τα κοινα συστηματα σε τζακια. Αν προσπαθησει καποιος να παρει ζεστη πανω απο καποια ορια τοτε πολυ απλα επιβαλει στην εστια και στην καυση χαμηλες θερμοκρασιες. Κακη καυση δηλαδη. Αυτο το συγκεκριμενο σχημα ειναι το χειροτερο διοτι δεν αφηνει την βαση της φωτιας να ανπτυξει τ θερμοκρασιες που πρεπει, χανει κατα πολυ δηλαδη η θερμογονος δυναμη του εκαστοτε ξυλου (ειτε υγρο ειτε ξερο, απ το υγρο ξυλο δεν θα παρεις ζεστη μπορει να σβησει κ ολας, απο ξερο ξυλο δικαιουσαι μια ποσοτητα κ οχι ολη, καταστρεφεις την φωτια) ειναι λαθος. Η καθε μηχανη καυσης χρειαζεται μια θερμοκρασια για να δουλευει σωστα, να καιει σωστα, ε το ανοιχτο τζακι θελει μεγαλα ποσα θερμοτητας για να καψει σωστα δεν μπορεις εσυ να του τα παιρνεις με το ετσι θελω. Κ οποιος καταλαβε καταλαβε..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81568 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού
Φτάσαμε λοιπόν να λέμε ότι με ένα αερόθερμο μπορούμε να πάρουμε τόση πολή θερμότητα μέσα από μία εστία που θα σβήσουμε την φωτιά.
Υπερβολικό νομίζω.


Να πούμε όμως και κάτι πιο λογικό?
Ενα ανοιχτό τζάκι δεν παύει να είναι ένα ανοιχτό τζάκι ακόμα και με ένα αερόθερμο.
Δλδ εξακολουθεί να είναι μία συσκευή που πετάει ζεστό αέρα από τον χώρο που προσπαθεί να ζεστάνει.
Και τον αναπληρώνει σε ίσες ποσότητες με κρύο αέρα.
Δλδ αερόθερμο σε ανοιχτή εστία = ελάχιστο θερμικό όφελος σε σχέση με ανοιχτή εστία
Ναι μία αίσθηση μεγαλύτερης θερμότητας θα υπάρχει κοντά στην εστία.
Αλλά ο χώρος που βρίσκεται θα εξακολουθεί να κρυώνει ή να θέλει πααααρα πολά ξύλα για να ζεσταθεί.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ