Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80983 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού
@azio1967
σκέψου αν το χρησιμοποιείς παραπάνω τώρα. δλδ μεγαλύτερη ποσότητα ξύλων = μεγαλύτερη ποσότητα μαυρίλας (ακόμα και αν δε πέφτει κάτω ξεραμένη ίσως να μένει κολλημένη)
Και να σου γράψω και μία από τις αγαπημένες μου εκφράσεις "κάλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε"
Αφού τα έχεις τα εργαλεία ρίξε ένα καθάρισμα να το πάρει το ποτάμι..


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81061 από sdf
Απαντήθηκε από sdf στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού
nextforbest
Φίλε όταν λές ότι μύρισε, εννοείς μόνο μυρωδιά / και ελαφρό πονοκέφαλο, ελαφρά ζάλη, τάση προς έμετο.
όσο για κολήσεις δεν βλέπω οι σωλήνες να έχουν κολήσεις, έιναι inox κουρμπαριστές.
Δεν ξέρω γενικά αν το ινοχ μυρίζει / αναδίδει κάποιες αναθυμίασεις κατά το πρώτο άναμα αλλά απο ότι διαβάζω στο site θεωρήται το καταλληλότερο υλικό.
Το αερόθερμο μετά τις 2 φορές που νοιωσαμέ αυτά τα συμπτώματα το λειτουργώ ως σχάρα χωρίς να δουλέυει το μοτέρ, οπότε σε 1 εβδομάδα μέσα θα έχει κάψει ότι μυρωδιές θα έιχε.
Το αερόθερμο το δικό σου παίρνει αέρα απο τον χώρο του δωματίου / απο έξω ?
Σε τι απόσταση έιναι το μοτέρ απο την εστία ?
Απο απόδοση έισαι ευχαριστημένος / όχι ? (σε τι χώρο, τετραγωνικά , θερμοκρασία ανεβάζει). Συγνώμη που ρωτώ λεπτομέριες αλλά ρωτω κυρίως για να δω άν αξίζει να ασχοληθώ για βελτίωση / να το καταργήσω εντελώς.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by sdf.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81092 από azio1967
Απαντήθηκε από azio1967 στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

Gdevil έγραψε: @azio1967
σκέψου αν το χρησιμοποιείς παραπάνω τώρα. δλδ μεγαλύτερη ποσότητα ξύλων = μεγαλύτερη ποσότητα μαυρίλας (ακόμα και αν δε πέφτει κάτω ξεραμένη ίσως να μένει κολλημένη)
Και να σου γράψω και μία από τις αγαπημένες μου εκφράσεις "κάλιο γαιδουρόδενε παρά γαιδουρογύρευε"
Αφού τα έχεις τα εργαλεία ρίξε ένα καθάρισμα να το πάρει το ποτάμι..



Να σου πω Gdevil έχω καθαρίσει την καμινάδα μου (ειδικά τα πρώτα χρόνια του τζακιού μου)με την κλασική βούρτσα κάνοντας βέβαια τον ακροβάτη σε μια σκεπή με μεγάλη κλίση και στο δεύτερο όροφο.Σαν νέος τότε το'κανα μετά το κάψιμο μιας χρονιάς,αλλά όπως είδα η καμινάδα δεν το χρειαζόταν.Ίσως ήταν καλά τα ξύλα.Τα επόμενα χρόνια όταν άρχισαν και οι γαστρονομικές καταχρήσεις την καθάρισα και δια πυρακτώσεως λόγω των πολλών λιπών (ένεκα παϊδίων).Εκεί τα αποτελέσματα ήταν πιο εντυπωσιακά.Η εστία αφού πυρακτώθηκε για μισό λεπτό γέμισε καρβούνα την εστία.
Ο τελευταίος τρόπος που το έκανα ήταν ρίχνοντας πατατόφλουδες πάνω στα φλεγόμενα ξύλα.Τα αποτελέσματα ήταν ικανοποιητικά,άρχισε να βρέχει καρβουκάκια από πάνω.
Εντέλει πιστεύω ότι και το τζάκι σου στέλνει μηνύματα όταν χρειάζεται καθαρισμό καμινάδας,γιατί όπως και να το κάνουμε εδώ στην Ελλάδα αν δεν πονέσει το δόντι μας δεν πάμε στο γιατρό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81096 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού
Φαίνεται είσαι παλαιότερος στο κουρμπέτι της χρήσης ξύλων από εμένα τον νιούφη... :lol:
Οπότε όοοοταν αποκτήσω την δικιά σου εμπειρία θα μπορώ να εμπιστευθώ το μάτι μου και τα μυνηματα που θα μου στέλνει το τζάκι μου.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81126 από pascoual
Απαντήθηκε από pascoual στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού
ο στελιος αναφερει μια μεγαλη αληθεια οσον αφορα την χρηση του αεροθερμου τζακιου....υπαρχει ομως ενα αλλα..αλλοσ χρηστης αυτης της πατεντας μπορει να δει αυτο το φαινομενο της πισσας ακομη και την υπαρξη μονοξειδιου λογω ατελους καυσης και αλλοσ παλι οχι...αυτο συμβαινει γιατι υπαρχει διαφορετικο ζευγαρομα εστιας - αεροθερμου....εννοω πως οταν καποιος εχει μοτερ 300m3/h και το εχει στα τερματα με πολλα ξυλλα και αρκετη φωτια και ο αλλος εχει το ιδιο μοτερ αλλα με ενα ξυλο αναμενο να καιει τοτε ο πρωτος δεν θα αντιλιφθει τιποτα απο ολα τα παραπανω..με την ιδια λογικη πρεπει ο καθενας να δει ποσες θερμιδες θα απαγει το αεροθερμο του αναλογως και με την καυση στην εστια! μια καλη ιδεα παντως ειναι να λειτουργει με ενα ψηφιακο θερμομετρο τζακιου και με εναν ροοστατη ωστε αναλογα με την θερμοκρασια που θα διαβαζει να αυξανει η να μειωνει στροφες....και κατι τελευταιο ο αερας παντα για λογους ασφαλειας απο εξω...ειναι καλυτερα να εχουμε υπερπιεση στο σπιτι και να ειμαστε ησυχοι...παρα να εχουμε την απειλη μες στο σπιτι μας μεσα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81168 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού
Για τον κοντρόλερ και την ρύθμιση των στροφών του βεντιλατέρ συμφωνώ απολύτως.
Για τον εξωτερικό αέρα όχι.
Δεν είδα καμία διαφορά τώρα που το δοκίμασα.
Με τον χώρο καύσης να έχει καπνό άνοιξα την πόρτα.
ΚΑι στις χαμηλές στροφές πάλι ο αέρας που συμπαρασύρετε από τον αέρα που βγάζουν οι μπούκες αναπληρώνεται από αέρα που βγαίνει από την εστία προς τον χώρο.
Η πόρτα είναι η λύση για να μην βγαίνουν καπναέρια στο χώρο.

@sdf
Μιας και βλέπω ότι θέλεις να συνεχίσεις να δοκιμάζεις.
Οταν θα αποφασίσεις να το δοκιμάσεις αν θέλεις δοκίμασε και αυτό.
(Εννοείται ότι ανιχνευτή μονοξειδίου έχεις πάρει.)
Χωρίς να δουλεύει το βεντιλατέρ ρίξε στη φωτιά λιβάνι. Από αυτό που έχουν οι παπάδες και λιβανίζουν.
Κανονικά ο χώρος δεν πρέπει να μυρίσει καθόλου.
Βάλε τώρα το βεντιλατέρ.
Πάλι δε πρέπει να σου μυρίζει καθόλου.
Αν σου μυρίζει τότε δεν πρέπει να το λειτουργείς.
Δλδ είναι ένα τεστ για να δείς αν κάτι δεν πάει καλά.
ΠΡΟΣΟΧΗ. ΔΕΝ είναι ένα τεστ για να δείς ότι όλα πάνε καλά.
Εννοείται ότι κάνεις δοκιμή, δλδ είσαι προετοιμασμένος για άνοιγμα παράθυρα και φυγή από τον χώρο αν αντιληφθείς κάτι στραβό.

ΥΓ Ειδικός δεν είμαι ούτε μετρήσεις έχω κάνει αλλά προσωπικά ατελής καύση λόγω κρύου πατώματος της εστίας δεν νομίζω να υπάρχει.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ