Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80850 από azio1967
Απαντήθηκε από azio1967 στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού
Γιατί τόση επιθετικότητα ρε φίλε Στέλιο?Ο καθένας προσπαθεί με τον τρόπο αλλά και τις δυνάμεις του να βρει τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων στο μείζον πρόβλημα της θέρμανσης.
Γίνε λίγο πιο αναλυτικός σ'αυτά που αναφέρεις περί κακής καύσης και περί πίσσας,διότι η δική μου δημιουργία-πατέντα για την οποία νιώθω περήφανος, δουλεύει άψογα δυο χρόνια τώρα και σημειωτέον έχω δυο χρόνια να καθαρίσω καμινάδα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80859 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

azio1967 έγραψε: Γιατί τόση επιθετικότητα ρε φίλε Στέλιο?Ο καθένας προσπαθεί με τον τρόπο αλλά και τις δυνάμεις του να βρει τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων στο μείζον πρόβλημα της θέρμανσης.
Γίνε λίγο πιο αναλυτικός σ'αυτά που αναφέρεις περί κακής καύσης και περί πίσσας,διότι η δική μου δημιουργία-πατέντα για την οποία νιώθω περήφανος, δουλεύει άψογα δυο χρόνια τώρα και σημειωτέον έχω δυο χρόνια να καθαρίσω καμινάδα.

Την έχεις ελέγξει όμως?
Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να έχεις μαζέψει πίσσα και να υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς στην καμινάδα σου.
Με την χρήση του αερόθερμου και τις διαφορετικές θερμοκρασίες, το τζάκι σου δεν είναι το ίδιο με παλιότερα και μάλλον μαζεύει περισσότερο κρεόζωτο απ΄ότι όταν ήταν απλώς ένα ανοιχτό τζάκι..


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GeoTa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80861 από Grecu_
Απαντήθηκε από Grecu_ στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

Στελιος1 έγραψε: Μα κ εσυ ενω το τζακι ειχε καποιο προβληματακι το να παρεις παραπανω ζεστη σε ενοιαξε πρωτα?
Με αυτα που ανακαλυψατε τωρα ασχολουμαι πανω απο δεκαετια, αυτο που αγοραζετε η φτιαχνετε μερικοι ''δαιμονιοι'' ειναι εγκληματικο για ολους μας. Αυτο το μαραφετι κραταει την βαση της φωτιας μονιμα κρυα! Κακη καυση! Απλα σε εσενα τωρα ετυχε να εχεις προιοντα αυτης της κακης καυσης στ χωρο σου.
Κοιταχτε τις καπνοδοχους σας και συγκρινετε τες με πριν.. Ολο πισσα ειναι το καπελο.
Και βγαινετε μερικοι και μου πουλατε μουρη στ γιου τιουμπ. Αυτη ειναι σημερα η Ελλαδα με τους Ελληνες της..


Γκουχου, γκουχου, κι εσυ τετοιο μαραφετι δεν εχεις ευρεσιτεχνισει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80869 από azio1967
Απαντήθηκε από azio1967 στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

Stavrax έγραψε:

azio1967 έγραψε: Γιατί τόση επιθετικότητα ρε φίλε Στέλιο?Ο καθένας προσπαθεί με τον τρόπο αλλά και τις δυνάμεις του να βρει τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων στο μείζον πρόβλημα της θέρμανσης.
Γίνε λίγο πιο αναλυτικός σ'αυτά που αναφέρεις περί κακής καύσης και περί πίσσας,διότι η δική μου δημιουργία-πατέντα για την οποία νιώθω περήφανος, δουλεύει άψογα δυο χρόνια τώρα και σημειωτέον έχω δυο χρόνια να καθαρίσω καμινάδα.

Την έχεις ελέγξει όμως?
Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να έχεις μαζέψει πίσσα και να υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς στην καμινάδα σου.
Με την χρήση του αερόθερμου και τις διαφορετικές θερμοκρασίες, το τζάκι σου δεν είναι το ίδιο με παλιότερα και μάλλον μαζεύει περισσότερο κρεόζωτο απ΄ότι όταν ήταν απλώς ένα ανοιχτό τζάκι..


Το τζάκι μου καίει όπως ακριβώς έκαιγε και πριν χωρίς το αερόθερμο.Η συμπερφορά του είναι ίδια και δε βλέπω το λόγο νάσχοληθώ με την καμινάδα.Παλιότερα με ανοιχτό τζάκι(χωρίς το αερόθερμο)καθάριζα πιο τακτικά την καμινάδα(λόγω ψησίματος).Η καμινάδα μου έριχνε αυτή τη μαυρίλα προφανώς λόγω νίσσας.Τώρα που περιορίστηκε το ψήνειν,σταμάτησε να πέφτει αυτή η μαυρίλα.Το τζάκι κοινώς τραβάει πολύ καλά και η παρεμβολή των σωλήνων του αερόθερμου δεν βλέπω να παρεμποδίζει την ομαλή καύση-λειτουργία του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80876 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

azio1967 έγραψε:

Stavrax έγραψε:

azio1967 έγραψε: Γιατί τόση επιθετικότητα ρε φίλε Στέλιο?Ο καθένας προσπαθεί με τον τρόπο αλλά και τις δυνάμεις του να βρει τρόπους εξοικονόμησης χρημάτων στο μείζον πρόβλημα της θέρμανσης.
Γίνε λίγο πιο αναλυτικός σ'αυτά που αναφέρεις περί κακής καύσης και περί πίσσας,διότι η δική μου δημιουργία-πατέντα για την οποία νιώθω περήφανος, δουλεύει άψογα δυο χρόνια τώρα και σημειωτέον έχω δυο χρόνια να καθαρίσω καμινάδα.

Την έχεις ελέγξει όμως?
Υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να έχεις μαζέψει πίσσα και να υπάρχει κίνδυνος πυρκαγιάς στην καμινάδα σου.
Με την χρήση του αερόθερμου και τις διαφορετικές θερμοκρασίες, το τζάκι σου δεν είναι το ίδιο με παλιότερα και μάλλον μαζεύει περισσότερο κρεόζωτο απ΄ότι όταν ήταν απλώς ένα ανοιχτό τζάκι..


Το τζάκι μου καίει όπως ακριβώς έκαιγε και πριν χωρίς το αερόθερμο.Η συμπερφορά του είναι ίδια και δε βλέπω το λόγο νάσχοληθώ με την καμινάδα.Παλιότερα με ανοιχτό τζάκι(χωρίς το αερόθερμο)καθάριζα πιο τακτικά την καμινάδα(λόγω ψησίματος).Η καμινάδα μου έριχνε αυτή τη μαυρίλα προφανώς λόγω νίσσας.Τώρα που περιορίστηκε το ψήνειν,σταμάτησε να πέφτει αυτή η μαυρίλα.Το τζάκι κοινώς τραβάει πολύ καλά και η παρεμβολή των σωλήνων του αερόθερμου δεν βλέπω να παρεμποδίζει την ομαλή καύση-λειτουργία του.

Μακάρι να είναι έτσι και η λογική σου να μην διαψευστεί.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #80907 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα Πρόβλημα με αερόθερμο τζακιού

sdf έγραψε: αγοράστηκε πρΌ 1 εβδομάδας αερόθερμο τζακιού(σωλήνες inox με μοτέρ 250 κυβικά/ ώρα) σε χώρο ενιαίο 50 τετραγωνικά,ύψος 3,05 μέτρα.
Την πρώτη μέρα μετά απο τρίωρο λειτουργίας νοιώθω ελαφρύ πονοκέφαλο και τάση προς έμετο




Φιλε μου μηπως σου μυρισε απο το πρωτο αναμα?

Επειδη εχει αγορασει και ο πατερας μου αεροθερμο τις πρωτες 2 μερες που το αναψε βρωμαγε ολο το σπιτι, μην ανχωνεσαι ειναι απο τα υλικα και τις κολησεις.Μετα απο ενα καλο αναμα σταματανε ολες οι μυρωδιες.Μπουμπουνισε το καλα το τζακι και για να ανεβασει κατευθειαν μεγαλη θερμοκρασια το αεροθερμο λειτουργησε το χωρις βεντιλατερ για 30λεπτα μετα ανοιξε το και θα ξεμυρισει σε κανενα 3 ωρο.Υποψην να αεριζεται καλα το σπιτι μεχρι να φυγει τελειως η μυρωδια.
Μην ανχωνεσαι δεν σου τραβαει την καπνα γιατι γινεται εξισορρόπηση της πιεσης, οσο αερα τραβαει απο κατω τοσο ακριβως φυσαει απο πανω.

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nextforbest.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ