Μετατροπή καμινάδας ενόψει αναβάθμισης

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79628 από mprokos
Γεια σας παιδιά .
Χαίραμε που υπάρχουν τέτοια φορουν για να μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις.
Στο θέμα μου σε λίγους μήνες θα κάνω ανακαίνιση σε ένα δικό μου διαμέρισμα που αυτήν την στιγμή νοικιάζεται και έχω σκοπό να γίνει το σπίτι μου . Το διαμέρισμα είναι 110 τ.m σε πολυκατοικία με 4 ορόφους και το δικό μου είναι στον πρώτο όροφο. Αυτήν την στιγμή έχει ένα παλιό τζάκι ανοικτού τύπου το οποίο έχω σκοπό να το χαλάσω και στην θέση του να μπει ένα τζάκι ενεργειακό νερού. Τύπου MORETTI CAMINI MORTAL 80 με ονοματική ισχύς 34kw (στο νερό πραγματικά περίπου 15kw ) . Η καμινάδα που υπάρχει αυτήν την στιγμή είναι μια αμιανοκαμιναδα διατομής 30Χ25 αν δεν κάνω λάθος ,και μήκους 9 μετρά η οποία περναεί μέσα από το σαλόνι του 2 ορόφου χτιστή και ανεβαίνει άλλα 6 μετρά χτιστή σε εξωτερικές θερμοκρασίες όμως . Η διατομή τζακιού είναι φ250 καμινάδας . Πως θα μπορέσω να ενώσω την 30Χ25 με την φ250 χωρίς να έχω πρόβλημα από καπνό και υγροποίησης. Λόγο ότι τα 6 μετρά εξωτερικά στηρίζονται σε ένα τοίχο ύψους 3 μέτρων είναι σχεδόν αδύνατων να μπορέσει κάποιων να ανέβει και να περάσει 2 καμινάδα μέσα στην 30Χ25. Και κάτι ακόμα μια τρύπα φ125 για να τραβαει το τζάκι αέρα από έξω είναι αρκετή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79735 από dimlyk
καλως ηρθες mprokos
το να την ενωσεις ειναι ευκολο ....για τα υπολοιπα ομως που αναφερεις ... θα χρειαστεις καλη τυχη :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79741 από degeor
mprokos καλώς ήρθες και από εμένα.
Όπως είπε και ο dimlyk η ένωση είναι ένα πράγμα πολύ εύκολο, αλλά μάλλον θα πρέπει να βρείς τρόπο να περάσεις καινούργια ή απο πάνω ή από κάτω για να μην έχεις προβλήματα. Άν θέλεις βάλε καμιά φώτο του επίμαχου σημείου, πιστεύω ότι θα ακούσεις αρκετές σωστές προτάσεις αν το δούμε πως θα μπορέσεις να το κάνεις. Η απ΄έξω τρύπα που λες θεωρητικά φτάνει αλλά πρώτα ξεκινάς σύμφωνα με το manual του τζακιού

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79816 από Gdevil
Ρώτησε καταρχήν να σου πούνε υπεύθυνα για 9 μέτρα καμινάδα τι διατομή πρέπει να έχεις.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79902 από mprokos
Παιδιά σας επισυναμπω το ling με μια φωτογραφία με την καμινάδα στην έξοδο της για να καταλάβετε ότι είναι αρκετά δύσκολο να ανέβει κάποιος και να περάσει δεύτερη καμινάδα μέσα στην πρώτη. Για την καμινάδα μέσα στην φούσκα του παλιού τζακιού δεν μπορώ να βγάλω φωτογραφία αν δεν φύγουν αυτοί που είναι μέσα και χαλάσω το τζάκι. Απλός ήθελα ιδέες και εναλλακτικές πριν αρχίσει το γκρέμισμα. Γιατί αν δεν τα καταφέρω να περάσω μέσα από την αμιαντοκαμιναδα ΙΝΟΧ καμινάδα μέχρι πάνω (είναι και 9 μετρά) τη άλλες λύσεις έχω. Το συγκεκριμένο τζάκι το έχει δουλέψει κανείς ?? Ευχαριστω


www.box.com/s/arnk4xkimy8xac6z2om6

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79907 από dimlyk
δεν ρωτας κανα τεχνιτη ...ειδικα αν εχεις προσβαση απο τον γειτονα δεν ειναι και τοσο τραγικο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ