Edilkamin H2 Oceano 23kW: σημείο τοποθέτησης κυκλοφορητή

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79105 από vas
Σωστό ύψος τοποθέτησης κυκλοφορητή σε υδραυλικό τζάκι oceano 23kw
Πρόβλημα πιθανή Υποπιεση, μειωμένη απόδοση σωμάτων 1ου ορόφου, συνεχής εξαέρωση
Επειδή με τον εγκαταστάτη δεν μπορώ να συνεννοηθώ και αφού άλλαξε τον κυκλοφορητή Wilo rs 30/6 σε rs 25/4 και δεν λύθηκε το πρόβλημα αναγκάζομαι να ρωτήσω
Η εγκατάσταση του κυκλοφορητή είναι στην επιστροφή κανονικά προτού την πλήρωση από το ανοιχτό δοχείο που είναι 2,20 μ ψηλότερα από το ανώτερο ύψος των σωμάτων 1ου ορόφου
Η ερώτηση μου είναι ότι δεν είναι στο σωστό ύψος τοποθέτησης ο κυκλοφορητής γιατί
1) ο κυκλοφορητής στην επιστροφή πρέπει να είναι χαμηλότερα περίπου 1μ από την προσαγωγή ( έξοδο ζεστών ) ενώ τον έχω ανάποδα ψηλότερα
έτσι που είναι 0.50 cm πιο ψηλά από την προσαγωγή είναι ανάποδα και δημιουργείται υποπιεση στην αναρρόφηση του κυκλοφορητή αφού η στατική πίεση της προσαγωγής είναι μεγαλύτερη της επιστροφής σε σχέση από το ανοιχτό δοχείο,
αλλά κ ο κυκλοφορητής μπαίνει πάντα κοντά στα χαμηλότερα σώματα για την αποφυγή σπηλαιωσης κ υποπιεσης στα σώματα του επάνω ορόφου
έχουμε επιπλέον 2 εισόδους στην αναρρόφηση (επιστροφές ζεστών νερών) όχι ίδιας φοράς αλλά αντικρουόμενες (μια από ψηλά και μια από χαμηλότερα) στην αναρρόφηση του κυκλοφορητή κ ψηλά 2μ περίπου από τα κάτω σώματα
2) πρέπει πιθανόν να σηκωθεί άλλους 0.50 cm το δοχείο για να έχουμε μεγαλύτερη πίεση στην επιστροφή ώστε να μην δημιουργείται υποπιεση και έχουμε φυσαλίδες στην πλήρωση του ανοιχτού δοχείου

Επειδή αυτά θεωρώ σαν πιθανά προβλήματα για της συνεχείς εξαερώσεις και το ότι δεν ζεσταίνονται ικανοποιητικά τα σώματα του 1ου ορόφου ζητώ την γνώμη κάποιου που γνωρίζει
Επισυνάπτω Φώτο για λεπτομέρειες ευχαριστώ
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by vas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79120 από vas

vas έγραψε: Σωστό ύψος τοποθέτησης κυκλοφορητή σε υδραυλικό τζάκι oceano 23kw
Πρόβλημα πιθανή Υποπιεση, μειωμένη απόδοση σωμάτων 1ου ορόφου, συνεχής εξαέρωση
Επειδή με τον εγκαταστάτη δεν μπορώ να συνεννοηθώ και αφού άλλαξε τον κυκλοφορητή Wilo rs 30/6 σε rs 25/4 και δεν λύθηκε το πρόβλημα αναγκάζομαι να ρωτήσω
Η εγκατάσταση του κυκλοφορητή είναι στην επιστροφή κανονικά προτού την πλήρωση από το ανοιχτό δοχείο που είναι 2,20 μ ψηλότερα από το ανώτερο ύψος των σωμάτων 1ου ορόφου
Η ερώτηση μου είναι ότι δεν είναι στο σωστό ύψος τοποθέτησης ο κυκλοφορητής γιατί
1) ο κυκλοφορητής στην επιστροφή πρέπει να είναι χαμηλότερα περίπου 1μ από την προσαγωγή ( έξοδο ζεστών ) ενώ τον έχω ανάποδα ψηλότερα
έτσι που είναι 0.50 cm πιο ψηλά από την προσαγωγή είναι ανάποδα και δημιουργείται υποπιεση στην αναρρόφηση του κυκλοφορητή αφού η στατική πίεση της προσαγωγής είναι μεγαλύτερη της επιστροφής σε σχέση από το ανοιχτό δοχείο,
αλλά κ ο κυκλοφορητής μπαίνει πάντα κοντά στα χαμηλότερα σώματα για την αποφυγή σπηλαιωσης κ υποπιεσης στα σώματα του επάνω ορόφου
έχουμε επιπλέον 2 εισόδους στην αναρρόφηση (επιστροφές ζεστών νερών) όχι ίδιας φοράς αλλά αντικρουόμενες (μια από ψηλά και μια από χαμηλότερα) στην αναρρόφηση του κυκλοφορητή κ ψηλά 2μ περίπου από τα κάτω σώματα
2) πρέπει πιθανόν να σηκωθεί άλλους 0.50 cm το δοχείο για να έχουμε μεγαλύτερη πίεση στην επιστροφή ώστε να μην δημιουργείται υποπιεση και έχουμε φυσαλίδες στην πλήρωση του ανοιχτού δοχείου

Επειδή αυτά θεωρώ σαν πιθανά προβλήματα για της συνεχείς εξαερώσεις και το ότι δεν ζεσταίνονται ικανοποιητικά τα σώματα του 1ου ορόφου ζητώ την γνώμη κάποιου που γνωρίζει
Επισυνάπτω Φώτο για λεπτομέρειες ευχαριστώ

Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79164 από Savvas
Νομίζω και εγώ πως πρέπει να βάλεις τον κυκλοφορητή σου χαμηλότερα απο το boiler. Αλλά πρέπει να σου τα πει κάποιος με εμπειρία αφού δει το σύνολο της εγκατάστασης σου γιατί μπορεί να είναι και αλλού το πρόβλημα και να λειτουργούν συνδυαστικά.

Ξέρω ποιος σου το έφτιαξε, είχα μπλέξει και εγώ με αυτούς και ενώ αρχίσαμε καλά στο τέλος και μου έβγαλαν την πίστη όσο δεν πάει άλλο (ευθύνη του ψηλού αφεντικού -if you know what i mean) και μαντάρα μου τα έκαναν. Τους έστειλα απο εκεί που ήρθαν, έφερα και έναν άλλο να μου διορθώσει τις κακοτεχνείες τους.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79173 από dimlyk
δεν δοκιμαζεις να κλεισις λιγο τα βανακια του μποιλερ μπας και δεις καμμια διαφορα ?
αυτο που ειναι οριακα ειναι το ανοιχτο δοχειο διαστολης κανα μετρο παραπανω δεν θα το χαλουσε :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79177 από Savvas

dimlyk έγραψε: δεν δοκιμαζεις να κλεισις λιγο τα βανακια του μποιλερ μπας και δεις καμμια διαφορα ?
αυτο που ειναι οριακα ειναι το ανοιχτο δοχειο διαστολης κανα μετρο παραπανω δεν θα το χαλουσε :)


Πολύ σωστή παρατήρηση, καθώς η Edilkamin αναφέρει σαν ελάχιστο ύψος τα 3μ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #79247 από vas
Σάββας είμαστε ομοιοπαθείς και σε καταλαβαίνω
Για την ακρίβεια η διαφορά μεταξύ ανώτερου σημείου του σώματος και επιπέδου ανοιχτού δοχείου είναι 2,60μ και είναι όντος οριακό αλλά πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι το σημείο του κυκλοφορητή ότι πρέπει να κατέβει χαμηλά και να υπάρχει όμοιας φοράς αναρρόφηση με μεγαλύτερη στατική πίεση από ότι στον σωλήνα προσαγωγής όσο για το boiler από την στιγμή που υπάρχει και 1ος όροφος στο ίδιο κύκλωμα δεν δημιουργεί πρόβλημα το ίδιο αλλά το πρόβλημα δημιουργείται στον 1 όροφο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.064 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ