Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78762 από lefteris
Απαντήθηκε από lefteris στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση

Yiannis1971 έγραψε:

Zena έγραψε: Πού μένεις;Κάτι μου θυμίζει η κατασκευή που περιγράφεις...

Στον Βόλο μένω...


Γιάννη καλησπερα και από εμένα και καλώς ήρθες στην παρέα. B)
Κάτι μου θυμίζεις και εμένα... :P :P :P

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78781 από Yiannis1971
Απαντήθηκε από Yiannis1971 στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση
Λευτέρη καλησπέρα. Εσένα τι σου θυμίζει; Δεν μου έχεις πει ποτέ κάτι.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lefteris

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81029 από Yiannis1971
Απαντήθηκε από Yiannis1971 στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση
Ήρθε ο τζακάς τελικά. Ο τύπος γενικός δεν παραδέχθηκε τίποτα. Το μόνο λάθος του λέει είναι ότι έχει βάλει μικρές εξαγωγές και πρέπει λίγο να τις μεγαλώσει. Ο τύπος είναι επικίνδυνος. Συνεχίζει να κοροϊδεύει κόσμο και να βάζει τζάκια όπως θέλει. Τι και αν του έδειξα τεχνικά εγχειρίδια και μάλιστα της invicta δεν παραδέχεται τίποτα. Το μότο του ήταν <<εγώ βάζω έτσι τζάκια και είναι όλοι ευχαριστημένοι>>. Περιττό να σας πω οτι δεν έχει τηρήσει τίποτα απο τις αποστάσεις που προβλέπεται. Πετροβάμβακα με αλουμίνιο λέει δεν βάζει γιατί μυρίζει και πολες φορές πήγε και έκανε απεγκατάσταση σε τζάκια γι΄αυτό το λόγο. Δεν ξέρω αν υπάρχει τέτοια άγνοια στον κόσμο ώστε να δέχεται το 1/10 απο αυτό που μπορεί να προσφέρει ένα τζάκι και να ειναι ευχαριστημένος. Αν υπάρχει κάποια πρόταση επέμβασης στο τζάκι με την μικρότερη δυνατή ζημιά είναι ευπρόσδεκτη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81030 από γιωργος
Απαντήθηκε από γιωργος στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση
φιλε γιαννη ακου προσεκτικα τον αστερι ειναι ντοκτορ μονο ετσι θα ζεστανεις το κοκκαλακι σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81070 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση

Yiannis1971 έγραψε: ....
Αν υπάρχει κάποια πρόταση επέμβασης στο τζάκι με την μικρότερη δυνατή ζημιά είναι ευπρόσδεκτη.

Μιας και βλέπω ότι ο τζακάς σου σε παράτησε και χωρίς να έχω κάποιες ειδικές γνώσεις σου γράφω σκέψεις και απορίες.

Φυσική ροή δεν έχεις (αυτό θα χρειάζονταν είσοδο - έξοδο αέρα στον ίδιο χώρο)
Βεντιλατέρ συνδεδεμένο στην τρύπα της εισαγωγής αέρα δεν έχεις
Αρα ροή αέρα όπως είσαι δεν έχεις.

Γράφεις ότι εσωτερικά μπήκαν λαμαρίνες μετά μόνωση και μετά η πέτρα.
Αραγε τι μονωτικό?
Στους τοίχους έχει μπεί κάτι μονωτικό?

Το αξιοπερίεργο είναι γιατι ο αέρας που σου βγαίνει δεν είναι πολύ πιο ζεστός.
Ίσως γιατί όπως λές από τις περσίδες κρέμονται 2 αεραγωγοί.
Αραγε αυτοί οι αεραγωγοί απο πού ξεκινάνε? Σου έχει κάνει μεταλικό θερμοθάλαμο γύρω από την εστία?
και ξεκινάνε από εκεί? Ή τους έχει έτσι χύμα να τραβάνε αέρα κάπου πάνω από την εστία?

Η εξωτερική περσίδα είναι συνδεδεμένη με κάποιον αεραγωγό?
Που καταλήγει αυτός?

Μπορείς να τραβήξεις καμια φώτο που να δείχνει κάτι βγάζοντας τις περσίδες τις πλαινές?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #81240 από Yiannis1971
Απαντήθηκε από Yiannis1971 στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση

Gdevil έγραψε:

Yiannis1971 έγραψε: ....
Αν υπάρχει κάποια πρόταση επέμβασης στο τζάκι με την μικρότερη δυνατή ζημιά είναι ευπρόσδεκτη.

Μιας και βλέπω ότι ο τζακάς σου σε παράτησε και χωρίς να έχω κάποιες ειδικές γνώσεις σου γράφω σκέψεις και απορίες.

Φυσική ροή δεν έχεις (αυτό θα χρειάζονταν είσοδο - έξοδο αέρα στον ίδιο χώρο)
Βεντιλατέρ συνδεδεμένο στην τρύπα της εισαγωγής αέρα δεν έχεις
Αρα ροή αέρα όπως είσαι δεν έχεις.

Γράφεις ότι εσωτερικά μπήκαν λαμαρίνες μετά μόνωση και μετά η πέτρα.
Αραγε τι μονωτικό?
Στους τοίχους έχει μπεί κάτι μονωτικό?

Το αξιοπερίεργο είναι γιατι ο αέρας που σου βγαίνει δεν είναι πολύ πιο ζεστός.
Ίσως γιατί όπως λές από τις περσίδες κρέμονται 2 αεραγωγοί.
Αραγε αυτοί οι αεραγωγοί απο πού ξεκινάνε? Σου έχει κάνει μεταλικό θερμοθάλαμο γύρω από την εστία?
και ξεκινάνε από εκεί? Ή τους έχει έτσι χύμα να τραβάνε αέρα κάπου πάνω από την εστία?

Η εξωτερική περσίδα είναι συνδεδεμένη με κάποιον αεραγωγό?
Που καταλήγει αυτός?

Μπορείς να τραβήξεις καμια φώτο που να δείχνει κάτι βγάζοντας τις περσίδες τις πλαινές?

Gdevil έγραψε:

Yiannis1971 έγραψε: ....
Αν υπάρχει κάποια πρόταση επέμβασης στο τζάκι με την μικρότερη δυνατή ζημιά είναι ευπρόσδεκτη.

Μιας και βλέπω ότι ο τζακάς σου σε παράτησε και χωρίς να έχω κάποιες ειδικές γνώσεις σου γράφω σκέψεις και απορίες.

Φυσική ροή δεν έχεις (αυτό θα χρειάζονταν είσοδο - έξοδο αέρα στον ίδιο χώρο)
Βεντιλατέρ συνδεδεμένο στην τρύπα της εισαγωγής αέρα δεν έχεις
Αρα ροή αέρα όπως είσαι δεν έχεις.

Γράφεις ότι εσωτερικά μπήκαν λαμαρίνες μετά μόνωση και μετά η πέτρα.
Αραγε τι μονωτικό?
Στους τοίχους έχει μπεί κάτι μονωτικό?

Το αξιοπερίεργο είναι γιατι ο αέρας που σου βγαίνει δεν είναι πολύ πιο ζεστός.
Ίσως γιατί όπως λές από τις περσίδες κρέμονται 2 αεραγωγοί.
Αραγε αυτοί οι αεραγωγοί απο πού ξεκινάνε? Σου έχει κάνει μεταλικό θερμοθάλαμο γύρω από την εστία?
και ξεκινάνε από εκεί? Ή τους έχει έτσι χύμα να τραβάνε αέρα κάπου πάνω από την εστία?

Η εξωτερική περσίδα είναι συνδεδεμένη με κάποιον αεραγωγό?
Που καταλήγει αυτός?

Μπορείς να τραβήξεις καμια φώτο που να δείχνει κάτι βγάζοντας τις περσίδες τις πλαινές?


Οι αεραγωγοί από ότι κατάλαβα λειτουργούν ως ανακλαστήρας. Ναι σωστά ακούσατε ως ανακλαστήρας απλά κρέμονται απο την έξοδο της περσιδας με κλίση προς τα μέσα. Έχει κάνει μεταλλικό θερμοθάλλαμο. Γενικά ο τύπος ειναι ότι ναναι . Απορώ πως συνεχίζει και βάζει τζάκια και δεν τον έχουνα πλακώσει. Αν σας πω τα γνωμικά που μου είπε θα πέσετε κάτω απο τα γέλια.
1ο. Ο πετροβάμβακας με αλουμίνιο είναι απο τα χειρότερα υλικά γιατί μυρίζει (υπόψη έχει βάλει και αυτός μετά απο την λαμαρίνα).
2ο. Ο μεταλλικός θερμοθάλλαμος του, από ότι κατάλαβα, είναι παγκόσμια πατέντα και κανονικά πρέπει να του δώσω συγχαρητήρια.
3ο. Οι κασέτες ζεστένουν καλύτερα τον αέρα διότι έχουν μικρότερη επιφάνεια (άκουσον...)και έτσι έχουν καλύτερη απόδοση (αυτό ήταν μετά απο παρατήρηση μας ότι σε σπίτι γνωστού μας που αυτός έβαλε ενεργειακή κασέτα αυτή αποδίδει μια χαρά. Υπόψη η κασέτα έχει πάνω βενζιλατέρ).
4ο. Και κορυφαίο ότι το τζάκι φτιάχθηκε για συνθήκες Γαλλίας γιαυτό δεν αποδίδει όπως πρέπει στην Ελλάδα.
Τα συμπεράσματα δικά σας.

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω πολλά πράγματα και μάλλον θα το αφήσω όπως είναι διότι θέλει πολλή δουλεία και πολλά έξοδα.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Yiannis1971.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ