Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78162 από Yiannis1971
Καλημέρα σε όλους,

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Θα αναφερθώ στο πρόβλημα που έχω με το τζάκι μου το οποίο είναι Laudel (υποθέτω το Grand Vision). Έγραψα υποθέτω διότι είναι της γυναίκας μου το κατασκεύασε ο πεθερός μου (οχι ο ίδιος) και δεν υπάρχουν εγχειρίδια χρήσης. Το τζάκι δεν αποδίδει καθόλου. Είμαι 100% σίγουρος ότι έχει κάνει λάθος εγκατάσταση ο τζακάς σε ό,τι έχει να κάνει με τις εισαγωγές-εξαγωγές αέρα. Στο κάτω μέρος του τζακιού δεν έχει καμιά εισαγωγή αέρα. Το τζάκι είναι παντού κλειστό. Στο πάνω μέρος της κατασκευής (δεξιά και αριστερά) όπως φαίνονται και στην φωτογραφία υπάρχουν 2 περσίδες 15Χ15 εκ. Όταν το τζάκι δουλεύει βάζοντας το χέρι εκεί διαπιστώνω ότι υπάρχει θερμοκρασία, η οποία είναι σίγουρα λιγότερη από 70 βαθμούς, αλλά δεν υπάρχει ροή. Από τις παραπάνω περσίδες κρέμονται! μέσα στο τζάκι 2 αεραγωγοί μήκους περίπου 60 εκ ο καθένας. Εσωτερικά το τζάκι είναι επενδεδυμένο με λαμαρίνα, μετά μόνωση, μετά τούβλο και μετά η πέτρα που βλέπετε. Τις επόμενες μέρες σκοπεύω να καλέσω τον τζάκα να των ρωτήσω τι ακριβώς έχει κάνει, αν παραδέχεται το λάθος και αν έχει καμία πρόθεση έστω και με κάποιο αντίτιμο να τα διορθώσει. Έχω κατεβάσει βέβαια τα εγχειρίδια από την invicta τα οποία θα του τα παρουσιάσω.
Καταλήγοντας, χωρίς να έχω εμπειρία, νομίζω πως το τζάκι είναι αξιόλογο και δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Γιάννης
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Yiannis1971.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78174 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση

Yiannis1971 έγραψε: Καλημέρα σε όλους,

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum. Θα αναφερθώ στο πρόβλημα που έχω με το τζάκι μου το οποίο είναι Laudel (υποθέτω το Grand Vision). Έγραψα υποθέτω διότι είναι της γυναίκας μου το κατασκεύασε ο πεθερός μου (οχι ο ίδιος) και δεν υπάρχουν εγχειρίδια χρήσης. Το τζάκι δεν αποδίδει καθόλου. Είμαι 100% σίγουρος ότι έχει κάνει λάθος εγκατάσταση ο τζακάς σε ό,τι έχει να κάνει με τις εισαγωγές-εξαγωγές αέρα. Στο κάτω μέρος του τζακιού δεν έχει καμιά εισαγωγή αέρα. Το τζάκι είναι παντού κλειστό. Στο πάνω μέρος της κατασκευής (δεξιά και αριστερά) όπως φαίνονται και στην φωτογραφία υπάρχουν 2 περσίδες 15Χ15 εκ. Όταν το τζάκι δουλεύει βάζοντας το χέρι εκεί διαπιστώνω ότι υπάρχει θερμοκρασία, η οποία είναι σίγουρα λιγότερη από 70 βαθμούς, αλλά δεν υπάρχει ροή. Από τις παραπάνω περσίδες κρέμονται! μέσα στο τζάκι 2 αεραγωγοί μήκους περίπου 60 εκ ο καθένας. Εσωτερικά το τζάκι είναι επενδεδυμένο με λαμαρίνα, μετά μόνωση, μετά τούβλο και μετά η πέτρα που βλέπετε. Τις επόμενες μέρες σκοπεύω να καλέσω τον τζάκα να των ρωτήσω τι ακριβώς έχει κάνει, αν παραδέχεται το λάθος και αν έχει καμία πρόθεση έστω και με κάποιο αντίτιμο να τα διορθώσει. Έχω κατεβάσει βέβαια τα εγχειρίδια από την invicta τα οποία θα του τα παρουσιάσω.
Καταλήγοντας, χωρίς να έχω εμπειρία, νομίζω πως το τζάκι είναι αξιόλογο και δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα.

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας,
Γιάννης

Γιάννη καλημέρα, καταρχήν σαν κατασκευή εμφανιασιακά είναι πολύ όμορφο.
Για να έχεις ροή πρέπει από κάπου να μπαίνει αέρας και να βγαίνει απο κάπου αλλού, έτσι όπως το παρουσιάζεις έχεις μόνο έξοδο αέρα. Προσπάθησε να δώσεις και κάποιες άλλες λεπτομέρειες, όπως : είσοδο εξωτερικού αέρα έχει μόνο για την καύση; μήπως έχει βάλει και είδοδο απο εξωτερικό αέρα μέσα στο θρμοθάλαμο αν έχει βέβαια κατασκευάσει, υπάρχει θερμοθάλαμος ή όχι γιατι μπορεί πάνω από το τζάκι να έχει βάλει οριζόντια μόνωση για παράδειγμα , τι ενοείς οταν λες οτι δεν αποδίδει , τι ξύλα καταναλώνεις, σε τι κατοικία είναι τοποθετημένο, τι εσωτερικές θερμοκρασίες σου ανεβάζει και τι εξωτερικές έχεις και άλλα που μπορεί να σκεφτείς και να γράψεις έτσι ώστε να υπάρξει μία πιο ολοκληρωμένη εικόνα

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78176 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση
Από που να το πιάσεις αυτό το τζάκι, όλα λάθος είναι. Απορίας άξιο που δεν έχει ήδη ανοίξει σαν καρπούζι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78231 από Yiannis1971
Απαντήθηκε από Yiannis1971 στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση
Υπάρχει εξωτερική εισαγωγή αερά πολύ μικρή θα την βγάλω φωτογραφία και θα την στείλω. Όταν λεώ ότι δεν αποδίδει εννοώ καθόλου σχεδόν. Λειτουργώ μαζί και το καλοριφέρ στον συγκεκριμένο χώρο περίπου 60 τμ. Ξέρω ότι το τζάκι έχει δυνατότητα να ζεστάνει 100 τμ αντί αυτού 0 εις το πιλίκον. Θα φέρω τον συγκεκριμένο μάστορα την προσεχή εβδομάδα ελπίζω με ανναμένο το τζάκι ώστε να δει τι πα....ά έχει κάνει.
@Asteris: και εγώ αυτό φοβάμαι.
@degeor: Συμφωνώ μαζί σου το τζάκι είναι παρά πολύ όμορφο πλην όμως δεν ζεστάινει!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Yiannis1971.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78233 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση
Πριν φωνάξεις τον μάστορα, να είσαι προετοιμασμένος ότι πρέπει να ανοίξει τρύπα κάτω στο μάρμαρο 50χ10, τρύπα πάνω στις πέτρες 80χ20 και φυσικά να φύγουν από μέσα μεταλλικοί θερμοθάλαμοι, τούβλα και ότι άλλα χαζά έχει βάλει όποιος το τοποθέτησε. Κοινώς θα γίνει γιαπί το σαλόνι.

Μετά βέβαια τα 60τμ θα τα έχει για πλάκα στους 25 βαθμούς και το υπόλοιπο σπίτι 3-4 βαθμούς πιό κάτω. Με 2-3 κιλα ξύλα την ώρα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #78255 από Yiannis1971
Απαντήθηκε από Yiannis1971 στο θέμα Τζάκι Laudel: κακή εγκατάσταση
Έχω προετοιμαστεί για κάποια πράγματα όπως η τρύπα στο μάρμαρο και οι τρύπες στις πέτρες. Όμως για το ότι πρέπει να φύγουν τα τούβλα και ο μεταλλικός θερμοθάλλαμος όχι. Μπορείς να γίνεις λίγο σαφής για ποιο λόγο πρέπει να γίνει αυτό.

Υ.Γ.: Επισυνάπτω την φωτογραφία από την μοναδική παροχή αέρα η οποία πρέπει να είναι 20Χ15 εκ.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ