LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: έβγαλα το βερμικουλίτη

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #95665 από STERGIOS
γεια χαρα σε ολους
για βερμικουλιτη ξερω οτι ειναι καθαρα μονωτικο υλικο,δεν εχει ομως τοση θερμοχωρητικοτητα οσο εχει ενα πυροτουβλο,φανταζομαι λιγοτερη και απο το μαντεμι.το εχω διαπιστωσει ο ιδιος,μεσα στην εστια μου ειχα βαλει 3αρι πυροτουβλο και 3αρι βερμικουλιτη,οταν εσβησε η φωτια το πυροτουβλο ηταν ζεστο ενω ο βερμικουλιτης οχι.λογικα προστατευει τα τοιχωματα της εστιας αν λαβω υπ οψιν μου αυτα που γραφουν οσοι εμπορευονται βερμικ. οτι αν η μια πλευρα δεχεται π.χ 300 βαθμους(καπου τοσο) στην αλλη πλευρα θα εχει γυρω στους 50(εννοειται πως αυτο θα συμβαινει σε δοκιμη που γινεται σε κομματι βερμκ. που βρισκεται εκτος εστιας τζακιου).μπορει επισης οντως να αυξανει και τις θερμοκρασιες καυσης στον θαλαμο
παντως ειχα φτιαξει μια κοφτρα 50χ25 βερμικουλιτη πανω απο την εστια μου και μετα απο μια σαιζον ξαφνικα εσπασε,(με ειχε προειδοποιησει ο αστερης οτι θα συμβει κ τελικα εγινε,ηταν κ μεγαλη επιφανεια βεβαια)επισης σε μια thorma σαλτσμπουργκ,σομπα της μητερας μου η κοφτρα αρχισε να <<φαγωνεται>>,να λιωνει μετα απο 2 σαιζον'(κατα τα αλλα η σομπα ειναι αρκετα καλη)

επισης ειναι κριμα ο φιλος που εβγαλε την κοφτρα να μην την ξαναβαλει,υποθετω πως κυριως το προβλημα του ειναι στην καμιναδα η εχει μεγαλο προβλημα με θερμομονωση σπιτιου,λιγο δυσκολο δεν ειναι να μην ειναι καλη η εστια της νορντικα?
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by STERGIOS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.065 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ