LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: έβγαλα το βερμικουλίτη

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73238 από john1
Το κλαπέτο η ο κόφτης δεν επιτρέπουν στα καπναέρια να φύγουν ελεύθερα από την εστία.
Ο βερμικουλίτης είναι μονωτικό υλικό , και αντανακλά την θερμότητα.
Οπότε κακώς βγάλατε την κόφτρα.
Κάτι μάλλον παίζει με το ύψος της καμινάδας, μπορεί και με την διατομή της.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73242 από john1
Ο βερμικουλίτης, κατά την διάρκεια της καύσης αναπτύσσει μεγάλη θερμοκρασία, κοντά 500-650 C .μέσα στης εστίες λόγω της θερμοκρασίας που ανεβάζουν λειτουργούν καταλυτικά με την αύξηση της θερμοκρασίας, στην μετάκαυση των μονοξειδίων CO, μετατρέποντας τα σε διοξείδια CO2, οπότε είναι μέγα λάθος να αφαιρεθεί.
Όσο αφόρα την καμινάδα ,καλύτερα να είναι inox

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73305 από Gdevil
Τώρα με μπερδέψατε..

john1 έγραψε: Ο βερμικουλίτης, κατά την διάρκεια της καύσης αναπτύσσει μεγάλη θερμοκρασία, κοντά 500-650 C .μέσα στης εστίες λόγω της θερμοκρασίας που ανεβάζουν λειτουργούν καταλυτικά με την αύξηση της θερμοκρασίας, στην μετάκαυση των μονοξειδίων CO, μετατρέποντας τα σε διοξείδια CO2, οπότε είναι μέγα λάθος να αφαιρεθεί.

Εδώ καταλαβαίνω ότι η κόφτρα (και ειδικά κόφτρα από βερμικουλίτη) καταφέρνει να μας δώσει παραπάνω ενέργεια από τα ξύλα μας.

=================

ELEN έγραψε: ....και μας ειπε να βγαλουμε τον κοφτη-βερκουλιτη απο πανω μηπως και αυτο εμποδιζει την εξαγωγη του καπνου.Το καναμε και δουλευει μια χαρα ουτε καπνος ουτε τιποτα.Μας ειπε ομως οτι θα χασουμε το 30% της αποδοσης του τζακιου και οτι θα μας τρωει περισσοτερο ξυλο.

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: ...
το 30% που σου λέει μπορεί και να είναι λίγο ....!!...

Και εδώ το ίδιο. Η κόφτρα βοηθάει στην αύξηση της απόδοσης του τζακιού

==============

dimlyk έγραψε: ...
και ρωταω γιατι αυτο που ακουσα ειναι οτι σε εστιες το βαζουν για να αυξησουν την ισχυ τους
και σε μια ανοιχτη εστια καταλαβαινω οτι λειτουργει οπως το πυροτουβλο ...σε μια ενεργειακη ομως ?

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: πατάτα σου είπαν μην πω τίποτα άλλο !ο βερμικουλίτης αντανακλά την θερμοκρασία κατά κύριο λόγο και κατα δεύτερο προστατεύει την λαμαρίνα - χάλυβα απο το να στραβώσει .

Εδώ γιατί είναι "πατάτα"?
Δλδ η κόφτρα από βερμικουλίτη ΔΕΝ αυξάνει την ισχύ του τζακιού?
Αφού θα μας δώσει παραπάνω ενέργεια. Αυτή η παραπάνω ενέργεια είναι που βελτιώνει την απόδοση (όπως λέγαμε παραπάνω)
ή μήπως η "πατάτα" έχει σχέση με αυτό

dimlyk έγραψε: πειδη μου εκτρεπεις την κουβεντα :)
εγω θα επιμεινω
την λειτουργια του κοφτη την καταλαβαινω ,,,στην δικη μου περιπτωση ομως ολη η εστια ηταν ντυμενη με βερμικουλιτη ...κι εκει ειναι το ερωτημα μου ,,,θα καταλαβαινα πχ οτι χρησιμοποιειτε για την προστασια του μεταλου που βρικεται πισω του (αν βρισκεται ) αλλα δεν καταλαβαινω πως αυξανει την αποδοση απο το να ειχαμε πχ σκετη λαμαρινα

και αν σε βοηθαει η απαντηση στο περιπου που πηρα ηταν οτι την χρησιμοποιουμε σε εστιες που πχ θα ηταν 7 kw κι ετσι τις κανουμε 10

Δλδ κόφτρα είτε από βερμικουλίτη είτε από σκέτο μέταλο είναι το ίδιο. Και τα δύο αυξάνουν την ισχύ (και άρα) την απόδοση της εστίας μας


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73316 από dimlyk
Gdevil

η ερωτηση μου ηταν πιο γενικη και αφορουσε το ντυσιμο της εστιας με βερμικουλιτη ειτε σε σομπα ειτε σε τζακι ,,,και μια συγκεκριμενη απαντηση που ειχα παρει


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73394 από Gdevil
dimlyk
Για να τα ξεμπερδέψω και εγώ.. :cheer:
Ας πάμε καταρχήν στη κόφτρα.
Ναι, αυξάνει και την απόδοση και την ισχύ που αποδίδει μία εστία. Είτε είναι μεταλική είτε από βερμικουλίτη. Αν είναι από βερμικουλίτη ακόμα καλύτερα (εξήγηση παρακάτω) καθώς εκτός του ότι "παγιδεύει" καπναέρια και αυτά καίγονται "παγιδεύει" και θερμότητα

Οσον αφορά τον βερμικουλίτη.
Από όσο κατάλαβα το να είναι ντυμένη μία εστία (είτε απλή ανοιχτή, είτε ενεργειακή) εσωτερικά από βερμικουλίτη έχει μερικά πλεονεκτήματα.
α)Δεν έχει θερμικές απώλειες στις πλευρές που είναι ντυμένη.
β)Προστατεύεται το υλικό της εστίας που είναι από πίσω και έχει μακροζωία.
επίσης όμως και
γ)Λόγω του ότι η θερμότητα μένει στον χώρο καύσης γίνεται καλύτερη και αποδοτικότερη καύση.

Αρα. Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω γιατί αυτό που σου είπαν ήταν "πατάτα" Τώρα αν το 30% είναι πολύ ή λίγο δεν το ξέρω. Αλλά μία βελτίωση δεν την έχει?

ΥΓ. τα ρωτάω και τα γράφω και προσπαθώ να τα καταλάβω όλα αυτά γιατί σκέφτομαι να ντύσω την εστία μου και την μεταλική κόφτρα που έχει με πλάκες βερμικουλίτη


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #73419 από dimlyk
αν κι δεν εδωσα εγω την απαντηση
η "πατατα" ειναι στο οτι δεν αυξανει μια εστια κατασκευασμενη στα 1ο kw πχ να την κανει 12
κι εδω τελειωνει η ερωτηση μου

επειδη ομως ειμαι πιο καχυποπτος κι επειδη αρκετες εταιρειες βλπεπω οπτι τον χρησιμοποιουν θα απαντησω και στα υπολοιπα
α) στην εστια δεν ψαχνουμε θερμικες απωλειες ...φροντιζουμε να τις εκμεταλευτουμε με σωστη απαγωγη αερα
β) προστατευει η καλυπτει κακοτεχνιες σχεδιαστικες η υλικου ?
γ) σωστο με βαση την αναλυση που εγινε και πιο πριν αλαλ την ιδια δουλεια κανει και το μαντεμι
με την μονη διαφορα για μενα τον ασχετο οτι το μαντεμι δεν ειναι θερμομονωτικο αλλα ειναι πιο ανθεκτικο
αρα βερμικουλιτης μπορει ν σημαινει και πιο συχνα ανταλλακτικα :)

πολυ κακος εγινα με τον βερμικουλιτη αλλα θα συνεχισω το ερωτημα στους κατεχοντες την γνωση :)
ποιο απ τα 2 ειναι προτιμοτερο (σαν υλικο θαλαμου καυσης ενοοω) και γιατι .
υποθετω οτι εκτος απ το βαρος θα εχει και καποια πλεονεκτηματα και θαθελα να τ ακουσω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.071 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ