LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: έβγαλα το βερμικουλίτη

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72877 από ELEN
Γεια σας παιδια. Αγορασαμε μια κασετα crystal ventilato 80 της la nordica.Στην αρχη ηταν ολα καλα.Μετα απο δυο εβδομαδες καθε φορα που ανοιγαμε την πορτα για να βαλουμε ξυλα καπνιζε με αποτελεσμα να ανοιγω παραθυρα και ετσι να φευγει ολη η ζεστη .Να σημειωσω οτι 80τμ σπιτι μονοκατοικια του 1995 την ζεσταινει μια χαρα. 25 βαθμους στο σαλονι και 21-22 στα δωματια με 1,5 κουβα ξυλα την ημερα.Φωναξαμε τον πωλητη και μας ειπε να σηκωσουμε την καμιναδα καμια 80 ποντους και να την καθαρισουμε . Το καναμε αλλα αποτελεσμα δεν ειδαμε.Τον ξαναφωναξαμε και μας ειπε να βγαλουμε τον κοφτη-βερκουλιτη απο πανω μηπως και αυτο εμποδιζει την εξαγωγη του καπνου.Το καναμε και δουλευει μια χαρα ουτε καπνος ουτε τιποτα.Μας ειπε ομως οτι θα χασουμε το 30% της αποδοσης του τζακιου και οτι θα μας τρωει περισσοτερο ξυλο.Το οτι θα χασω αποδοση δεν με πειραζει γιατι ετσι κιαλλιως ανοιγαμε παραθυρα για να σε ξεμυρισει και μετα βαζαμε περισσοτερα ξυλα για να ζεστανει πιο γρηγορα οποτε μια η αλλη στην καταναλωση ξυλου.
Αυτο ομως που θελω να ρωτησω ειναι οτι αν ξερει κανεις σας
1) τι δουλεια κανει ο βερκουλιτης? και
2) αν ειναι ασφαλες να το δουλευω χωρις αυτο γιατι λειτουργουσε ως κοφτης μηπως παρει καμια φωτια η καμιναδα?


Κατι ακομα που δεν σας ειπα ειναι οτι η καμιναδα υπηρχε και ηταν απο αμιαντο περιπου 2μετρα μεσα στο σπιτι και αλλα 4 μετρα πανω απο το σπιτι(γιατι εχω στεγη που το ψιλοτερο σημειο της ειναι 3,5 μετρα).
οταν εβαλαν το τζακι περασαν μια απλη inox μεσα στη παλια αλλα οχι μεχρι επανω περιπου 2 μετρα και της ενωσαν μεταξυ τους με τζιβα και γυψο. Ναι αλλα απο το γυψο μεχρι το τερμα της inox εκεινο το κενο που δημιουργηθηκε αναμεσα στους δυο σωληνες δεν θα μαζευει καπνα και βρομια? Ρωτω λοιπον
1)ειναι επικινδυνο για φωτια?
2)να τους πω να ερθουν να βαλουν ixox μεχρι επανω η θα κλεισει η καμιναδα και θα καπνιζει το τζακι?

Παιδια το ξερω οτι ρωταω πολλα αλλα οποιος ξερει ας απαντησει στις ερωτησεις μου γιατι φοβαμαι εχω και παιδια.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72883 από Stavrax
Φυσικά και κινδυνεύει για φωτιά. Όταν καθαρίζεται η καμινάδα σου η πίσσα που συσσωρεύεται στο κενό ανάμεσα στις δυο καμινάδες είναι ιδιαίτερα εύφλεκτη. Πρέπει να περάσει ινοξ μονής ραφής μέχρι επάνω για να μπορεί να καθαρίζεται. Για το κάπνισμα, μήπως δεν έχει ανοίξει είσοδο φρέσκου αέρα για να αναπληρώνει τον αέρα της καύσης?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72890 από dimlyk
καλωσορισες ελενη
για την καμιναδα ναι,,,καλα θα ηταν να την κανεις ολη ανοιξειδωτη και για να τραβαει καλυτερα και για να καθαριζεται πιο ευκολα και για λογους ασφαλειας
για το ανοιγμα της πορτας ...χρειαζεται μια "τεχνικη" ...ας στην πουν ομως καλυτερα οσοι εχουν τζακια
ο βερμικουλιτης ειναι υλικο θερμομονωτικο και θερμοαποροφητικο ...κραταει θερμοτητα και την αποδιδει πιο αργα στον χωρο ...αν αυξανει ομως την αποδοση του τζακιου θαθελα κι εγω να τ ακουσω γιατι δεν εχω πειστει .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72904 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
καταρχήν να βάλεις ίνοξ μέχρι επάνω !!
το 30% που σου λέει μπορεί και να είναι λίγο ....!!να βάλεις πάλι τον κόφτη αφού έχεις βάλει την ινοξ και αν έχεις ακόμα πρόβλημα να του ανοίξεις τρύπες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72909 από Gdevil
"καθε φορα που ανοιγαμε την πορτα για να βαλουμε ξυλα καπνιζε "
Εχετε λοιπόν μία εγκατάσταση στην οποία έχετε πρόβλημα με την εξαγωγή των καυσαερίων.

Σαν λύση αποφασίσατε να "πειράξετε" την εστία βγάζοντας τον κόφτη.

Για πες μου εσύ τώρα.
Αυτό το θεωρείς σωστό?
Σαν ημίμετρο για καμιά βδομάδα άντε να το δεχτώ ότι είναι λύση.
Αλλά για μόνιμο?
Δεν θα είναι πιο σωστό να βρείτε την αιτία και να διορθώσετε το αίτιο που προκαλεί το πρόβλημα?
( η λύση προφανώς είναι να δημιουργήσετε μία σωστή εγκατάσταση απαγωγής των καυσαερίων όπως έγραψαν τα άλλα μέλη)

Και πάντως εγώ απορώ. Ποιός λόγος να υπήρχε και αντί να μπουν 2 μέτρα επιπλέον λείας καμινάδας έγινε ένωση με "τζίβα και γύψο"?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #72922 από dimlyk

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: το 30% που σου λέει μπορεί και να είναι λίγο ....!


αυτο κυριε δημητρη μπορειτε να μας το εξηγησετε λιγο ?

και ρωταω γιατι αυτο που ακουσα ειναι οτι σε εστιες το βαζουν για να αυξησουν την ισχυ τους
και σε μια ανοιχτη εστια καταλαβαινω οτι λειτουργει οπως το πυροτουβλο ...σε μια ενεργειακη ομως ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ