Regal Vision 77/55: μεγάλη κατανάλωση ξύλων

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68972 από ginia1978
Καλημέρα,

Πρόσφατα τοποθέτησα στο σπίτι μου(80 τ.μ.μονοκατοικία) κασέτα regal vision 77/55,σε υπάρχων τζάκι χωρίς κατασκευή θερμοθαλάμου γιατί δεν ήθελα να μπω σε διαδικασία γκρεμίσματος και κατασκευής νέας γυψοσανίδας.Το πρόβλημα είναι πως για να βγάλει το τζάκι θερμοκρασία 100C πρέπει να περάσουν 2 ώρες και η κατανάλωσή του σε ξύλα ξεπέρασε με 10ωρη χρήση με εξωτερική θερμοκρασία γύρω στους 10 βαθμούς τους 2 τόνους σε 1 1/2 μήνα.Τα ξύλα που καίει είναι ελιές περσινές.Δεν είναι μεγάλη η κατανάλωσή;.Το τζάκι μου ζεσταίνει επαρκώς το σαλόνι 35 τ.μ. και με διαφορά 4-5 βαθμών την κουζίνα 13 τ.μ. αλλά δεν ζεσταίνει καθόλου τα υπνοδωμάτια.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68990 από egglezos
μια χαρά είναι...εκτός και άν περίμενες κάτι διαφορετικό.

εκαψες 2000 κιλά με 4000 θερμίδες/κιλό κατά μ.ο. έχεις 8000000 θερμίδες / 45 μέρες = 177777 θερμίδες/10ωρο δηλαδή 17777 την ώρα. Με ένα βαθμό απόδοσης περίπου 30% τότε αυτό μας κάνει 5333 θερμίδες την ώρα. Για 48 τετραγωνικά χώρο που ζεσταίνει είναι αρκετά.

Χωρίς θερμοθάλαμο, άρα μονής διαδρομής, τί να σου κάνει παραπάνω?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69046 από Asteris
Τι μιά χαρά, κοροϊδεύετε ή τα λέτε σοβαρά? Για πέταμα είναι, αν δεν είναι πρόβλημα εγκατάστασης. Εγώ έχω κάψει 2 τόνους ξύλα από 25 Οκτωβρίου, για να ζεστάνω 120τμ μονοκατοικίας με 25 βαθμούς στο σαλόνι και 22 στα δωμάτια, καίγοντας 16 ώρες την μέρα με εξωτερικές θερμοκρασίες από -2 το βράδυ μέχρι 8-10 τα μεσημέρια. Καίω περίπου 30 κιλά ξύλα την μέρα και έχει μεσημέρια που το άφηνα να σβήσει, γιατί ακόμη και ρελαντί μου πήγαινε το σαλόνι στους 27-28 βαθμούς.

Η Regal μιλάει για 78% απόδοση. Από τις 18.000 θερμίδες, οι 15.000 πρέπει να φτάσουνε δηλαδή στον χώρο, οπότε τα 50τμ θα έπρεπε να πάνε περίπου στους 35 βαθμούς εσωτερική. Το 30% για ενεργειακή κατασκευή, είναι σαν να συζητάνε Νορβηγοί για την καλλιέργεια της μπανάνας, τελείως αστείο δηλαδή...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69048 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Regal Vision 77/55: μεγάλη κατανάλωση ξύλων
Προφανώς περίμενες να δείς 78% απόδοση.
Το γιατί δεν την έχεις αυτήν και έχεις το 30% (που υπολογίζει ο egglezos) μπορεί να οφείλεται είτε σε λάθος εγκατάσταση, είτε σε πρόβλημα της εστίας σου (πχ κάποιο πρόβλημα στην συσκευή που αγόρασες εσύ) είτε σε πρόβλημα της εστίας γενικώς (δλδ το 78% που αναφέρουν είναι φούμαρο).
Οπότε είτε γράφεις περισσότερες πληροφορίες εδώ (φώτο, αναλυτική περιγραφή),
είτε/και ζητάς από τον εγκαταστάτη σου να σου βρεί και να σου λύσει το πρόβλημα (εννοείται άνευ πληρωμής),
είτε/και απευθυνεσαι στον κατασκευαστή και ζητάς εξηγήσεις

Edit: Αστέρη, προφανώς και στο σπίτι σου έχεις κάνει ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ επιλογή εστίας και κατασκευή θερμοθαλάμου, αλλά τα 30 κιλά που καις έχουν σχέση και με την μόνωση που έχεις κάνει. Σωστά?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69056 από Asteris
Έχω κάνει μιά τυπική εγκατάσταση foyer, με τον θερμοθάλαμο και τις διατομές αέρα που απαιτείται. Τίποτα ακριβό, 1500€ όλα μαζί. Η μόνωση είναι καλή (Ytong), αλλά και ο γείτονας που έχει τούβλο και ίδια εγκατάσταση τζακιού, περίπου τα ίδια καίει (πέρυσι έκαψε 1 τόνο παραπάνω από μένα). Αν το τζάκι καίει σωστά και έβγαζε 15000 θερμίθες, μικρή η διαφορά αν οι απώλειες των 50τμ θα ήταν 5000 ή 7000. Πάλι φούρνος θα ήταν το σπίτι και απλά θα έκαιγε κάνα δεκάκιλο ξύλα παραπάνω την ημέρα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69097 από ginia1978
Αρχικά σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Το σπίτι μας δεν ακουμπά σε καμία πλευρά σε άλλο σπίτι,είναι κατασκευής του 1985 αλλά έχει κουφώματα αλουμινίου 7ετίας και διπλά τζάμια.Πέρυσι κάψαμε 2,5 τόνους πετρέλαιο με το καλοριφερ όλο το 24ωρο στους 20-22 βαθμούς.Στο πάνω μέρος υπάρχει ταράτσα και το ισόγειο του σπιτιού είναι αποθήκη.
Ο τζακάς λέει πως αν θέλω μου το αλλάζει με edilcamin ecostar ή με La nordica 70άρι γιατί από την αρχή δεν ήθελα αυτό αλλά επιμένει ότι αυτά θα αποδίδουν χειρότερα γιατί έχουν μικρά βεντιλατέρ ενώ αυτό 500άρι μοτέρ.
Δεν ξέρω τι να κάνω καθώς μας είναι τελείως ασύμφορο αν τις υπόλοιπες ώρες έχω αναμμένα τα 2 air-contition και παράλληλα με το τζάκι έχω αναμμένο το air-contition στο υπνοδωμάτιο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ