Edilkamin Tekno 2: μυρωδιά κατά το άνοιγμα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65057 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
το ίδιο πρόβλημα είχε και ένας δικός μου πελάτης όπου δεν μπορούσαμε να του ανεβάσουμε και μακρύτερη καμινάδα, το δικό του πρόβλημα όμως υπήρχε γιατί τα ξύλα του είχαν πάνω απο 40% υγρασία (εκει τερματίζει το υγρασιόμετρο που έχουμε ).
οταν του βάλαμε ξύλο με κάτω απο 20% δεν είχε κανένα πρόβλημα .

η καμινάδα σου είναι μια χαρά....!!!
δοκίμασε τα εξής αν δεν είσαι σίγουρος για τα ξύλα σου. πάρε μπρικέτα και κάψε το τζάκι μόνο με αυτή !!αφού βάλεις φωτιά θα ανοίξεις ξανά την πόρτα αφού περάσουν 30 λεπτά με τον τροπο που σου είπαν τα παιδιά παραπάνω δηλαδή 3-4 πόντους στην αρχή για περίπου 15 δευτερόλεπτα και με ανοικτό ενα παράθυρο(φυσικά ανοικτό και το κλαπετο ) και μετα σηκώνεις την πόρτα .Αν δεν σου καπνίσει φταίνε τα ξύλα σου αν σου καπνίσει και τότε με τέτοια καμινάδα κάπου πρέπει να υπάρχει διαρροή μεταξύ του τζακιού και της πόρτας κατά το άνοιγμα (που δεν νομίζω οτι δικαιολογείται )
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thodoris00

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65253 από papferes
Απαντήθηκε από papferes στο θέμα Edilkamin Tekno 2: μυρωδιά κατά το άνοιγμα
Τα ξύλα μου είναι ξερά δεν είναι από τα ξυλά. Θα δοκιμάσω να κρατήσω την πόρτα 2,3 πόντους ανοιχτή για 15 δευ και θα δούμε. Ευχαριστώ πολύ σε όλους για το ενδιαφέρων που δώσατε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65261 από nextforbest
Θελω να μου κανεις μια χαρη.Εχω μια υποψια.
Δοκιμασε οταν πας να ανοιξεις την πορτα πρωτα κλεισε το βεντιλατερ και ανοιξε τερμα το κλαπετο του εξωτερικου αερα.Μετα ανοιξε την πορτα βαλε τα ξυλα και κλειστην.
Για πες?

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65501 από papferes
Απαντήθηκε από papferes στο θέμα Edilkamin Tekno 2: μυρωδιά κατά το άνοιγμα
Όταν ανοίγω την πόρτα έχω πάντα το βεντηλατερ κλειστό και το κλαπε τέρμα ανοιχτό αλλά πάλη τα ίδια!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #65632 από androutso
Έχω το ίδιο τζάκι με εσένα στο χωριό. Με αναμμένο τον απορροφητήρα και το σπίτι κλειστό δεν έχω ποτέ πρόβλημα με τον καπνό. Το σπίτι στο χωριό έχει αλουμίνια και δεν μπάζει από πουθενά
Δεν είμαι τσάκας και ούτε ξέρω ποια είναι η σωστή διάμετρος καμινάδας για εσένα. Αλλά η οδηγίες λένε ότι από τα 5 μέτρα και πάνω πρέπει να έχεις καμινάδα Φ220. Δεν σημαίνει ότι αν έχεις μεγαλύτερη διάμετρο θα τραβάει καλύτερα. Εγώ ξέρω ότι όσο ποιο ψηλή είναι η καμινάδα σου τόσο ποιο μικρή διάμετρο χρειάζεσαι.
Παντός μπορώ να πω πως δεν είμαι και απόλυτα ικανοποιημένος για το πώς κλείνει η πόρτα.

ATMOS DC32S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #70847 από androutso
βρήκα που είναι το πρόβλημα. Το θέμα είναι κατασκευαστικό του τζακιού πιστεύω. Εγώ το τζάκι δεν το έχω κλείσει ακόμα και το παρατηρούσα. Όπως ανεβάζεις την πόρτα περνάει λίγος καπνός από το πάνω μέρος της πόρτα και για αυτό σου μυρίζει. Αν ανοίξεις την πόρτα με το κλειδί θα δεις πως δεν θα έχεις πρόβλημα.
Πιστεύω αυτό γίνεται όπως τραβάς την πόρτα επειδή εφαρμόζει πολύ καλά χαμηλά δημιουργείτε ένας κενός χορός. Ανάμεσα από το τζαμί και το τζάκι και γεμίζει από καπνό. Όπου όταν η πόρτα ανεβαίνει 15 πόντους περίπου δημιουργείτε ένας μικρός θάλαμος αυτός έχει είσοδο αέρα μόνο μέσα από το τζάκι γιατί το κορδόνι πατάει ακόμα στο τζάκι και τότε γεμίζει με καπνό. Όταν η πόρτα φτάνει τέρμα πάνω το κορδόνι δεν πατάει στο τζάκι και ο καπνός βγαίνει.


ATMOS DC32S
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ