Salgueda 800 GV E063: προβληματική τοποθέτηση

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61736 από Αρτεμιόδωρος
Αγαπητοί συμφορουμίτες,

Εδώ και καιρό διαβάζω το φόρουμ και ειδικά τα θέματα που έχουν να κάνουν με ενεργειακά τζάκια, ενεργειακές κασσέτες,προβλήματα κτλ.

Οι γονείς μου μένουν σε ένα σπίτι παραθαλάσσιο ανεξάρτητο 80τμ ισόγειο, 80τμ όροφος και υπόγειο, σπίτι δεκαετίας με καλές μονώσεις και παράθυρα. Σύμφωνα με τη "μόδα" (για να το πω εξωραϊσμένα)τελευταία δεν άναβαν καλοριφέρ αλλά έκαιγαν το τζάκι (μη ενεργειακό). Εδώ και μία βδομάδα πείστηκαν να τοποθετήσουν μία κασσέτα Salgueda 800 GV E063 18KW αφού έτσι κι αλλιώς έκαιγαν το τζάκι και τα ξύλα πήγαιναν "χαμένα" (αφού η απόδοση του ήταν πενιχρή). Με το απλό τζάκι η θερμοκρασία στο σπίτι ήταν 13-13,5 βαθμοί.

Αγόρασαν από την xxxxxxxxx στην Πάτρα την κασέτα στα 1300 ευρά και έδωσαν 500 ευρά για την τοποθέτηση. Η θερμοκασία τώρα είναι στους 15-16 βαθμούς (έχει φτάσει και 17) μετά από 2 ώρες καύσης (αν και υποψιάζομαι ότι δεν το "μπουμπουνίζουν", για να χρησιμοποιήσω και μια ωρολογία που έμαθα εδω μέσα).

Το συνημμένο αρχείο JPG.jpg δε βρέθηκε



Η άποψή μου είναι ότι οι τοποθετητές δεν έκαναν καλή δουλεία, και εξηγούμαι:
1)Δεν έβαλαν μόνωση γύρω από το παλιό τζάκι. Είπαν ότι δεν χρειάζεται και ότι πάντα έτσι το κάνουν
2)άφησαν αριστερά-δεξιά από την πρόσοψη της κασέτας κενό 5εκ. ανά πλευρά αλλά δεν άνοιξαν τρύπα από κάτω
3)Δεν έκαναν τρύπα εκτόνωσης στη φούσκα/κώνο του παλιού τζακιού προκειμένου να φεύγει ο αέρας που ζεσταίνεται γύρω από το τζάκι
4)δε μόνωσαν στο τέλος της φούσκας (στην βάση της καμινάδας) το κενό ανάμεσα στην παλιά τσιμεντένια καμινάδα και τη νέα inox με αποτέλεσμα ο ζεστός αέρας από το δωμάτιο να ανεβαίνει πάνω
5)επέλεξαν inox 20Φ καμινάδα ενώ το ύψος της καμινάδας υπερβαίνει τα 7 μέτρα και φοβάμαι ότι ο ελκυσμός παραείναι μεγάλος

*Οι αεραγωγοί της κασέτας έχουν συνδεθεί με κανάλια 125Φ αλλά δεν το έβαλα στο σχέδιο χάριν ευκολίας και απλότητας
*Ζήτησα και άνοιξαν μία τρύπα στην τσιμεντένια καμινάδα στον πάνω όροφο, στο δωμάτιο από όπου περνά η καμινάδα προκειμένου να εκτονώνεται κάπως ο αέρας που θερμαίνεται γύρω από την κασέτα και να εκμεταλλευόμαστε τη ζέστη. Αποτέλεσμα: το πάνω δωμάτιο ζεσταίνεται αρκετά αλλά μυρίζει ακόμα λόγω του ότι από την παλιά καμινάδα ακόμα μυρίζει καρβουνίλα (που ελπίζω με τον αερισμό να ατονίσει)

Οι ιδέες μου για βελτίωση της κατάστασης:
1)Μόνωση γύρω από το παλιό τζάκι χωρίς καταστροφή γυψοσανίδων και πολύ γκρέμισμα δε γίνεται πλέον
2)Άνοιγμα τρύπας κάτω από το τζάκι ώστε να περνά κρύος αέρας από αυτή και μέσω του παλιού κουβά για τις στάχτες (του παλιού τζακιού) να διοχετεύεται γύρω από την κασέτα
3) Διάνοιξη τρύπας στη φούσκα (κατά το δυνατόν ψηλά) ώστε να εκτονώνεται ο αέρας που ζεσταίνεται γύρω από την κασέτα
4)Μόνωση στο τέλος της φούσκας (στην βάση της καμινάδας) του κενό ανάμεσα στην παλιά τσιμεντένια καμινάδα και τη νέα inox ώστε ο ζεστός αέρας να μην ανεβαίνει ψηλά. Αλλά με τι τρόπο;;;;;;;
5) Δε νομίζω να δώσει κάποιος 150-200 ευρώ για να αλλάξει τη διατομή αν και νομίζω ότι θα ήταν θετικό
6) Αφού γίνουν τα παραπάνω , σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλή ιδέα να ανοιχτεί ένας αγωγός από το επίπεδο του δαπέδου που θα οδηγεί με φυσικό τρόπο αέρα πάνω τη φούσκα, μέσα στο κενό ανάμεσα στις δύο καμινάδες και από εκεί στο δωμάτιο του πάνω ορόφου, με φυσικό τρόπο καθώς νομίζω ότι ο αέρας θα ζεσταίνεται και θα ανεβαίνει. Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα βέβαια γιατί τελευταία πληθαίνουν τα σχόλια σχετικά με την αρνητική επιρροή του εναλλάκτη στον ελκυσμό
7)Μόνωση του κενού ανάμεσα στην παλιά και τη νέα καμινάδα πάνω από το ύψος της τρύπας του δωματίου του πάνω ορόφου. Πώς όμως;

Το συνημμένο αρχείο JPG.jpg δε βρέθηκε



Αυτές είναι οι σκέψεις μου και θα ήθελα να σας παρακαλέσω να μου γράψετε τις απόψεις σας και τα σχόλιά σας . Θα με βοηθήσουν πολύ να διαμορφώσω άποψη και να αποφύγω νέα λάθη όταν με το καλό κατέβω Ελλάδα όταν πάρω άδεια το Μάρτη και πάω να κάνω τη διόρθωση

Κώστας
Ένας νέο-μετανάστης
Χαιρετισμούς από την Πράγα
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Sp4wN. Αιτία: κατόπιν αίτησης του Κώστα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61745 από Αρτεμιόδωρος
Επιτέλους σωστό, το πριν και το πιθανό μετά


Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Αρτεμιόδωρος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #61803 από Stavrax
Πολύ ωραία τα σχέδια, αλλά αντί να φας την άδεια σου με τζακοδουλειές δεν τους παιρνεις τηλέφωνο να τους ρίξεις κάνα μπινελίκι, μπας και φιλοτιμηθουν να διαβάσουν κάνα μανιουαλ και κάνουν ξανά την εγκατάσταση, σωστή αυτήν την φορά?
Στον επάνω όροφο αυτή η έξοδος πρέπει να κλείσει άμεσα. Δεν κάνει να αναπνεουν οι γονείς σου κάπνα και καρκίνο. Το πιθανότερο είναι η σωλήνα να είναι αμιαντος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.099 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ