LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60672 από dimkat77
Απαντήθηκε από dimkat77 στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
..Κι εγώ για πατάτα του κατασκευαστή λέω αλλά πως θα βγάλω άκρη όταν τον φωνάζω και με ρωτάει εμένα,,τι θέλει να κάνει στο τζάκιμου...4000 Ευρώ του έδωσα για ένα τζάκι μόνο διακοσμητικό...Και ένα σπίτι παγωμένο...Τέλος πάντων...
1) Ευτυχώς δεν μου έχει καπνίσει μέχρι τώρα.
2) Εχω βάλει το βεντιλατερ που προτείνει ο κατασκευαστής.
3) Αναφέρομαι στο ύψος της καμινάδας (το σπίτι είναι μεζονέτα και το τζάκι είναι στο ισόγειο και το καπέλο είναι 2,5μ πάνω απο την ταράτσα).
4)Ως προς τη διάμετρο της καμινάδας, δεν έχω ακριβή απάντηση.

Τα θέματα τα έχω είδη μελετήσει...αλλά δυστυχώς δεν έχω βγάλει κανένα συμπέρασμα.πέρα απο το γεγονός οτι δεν είμαι ο μόνος..
Ευχαριστώ και πάλι πολύ..Ελπίζω πράγματι να βρεθεί μια λύση..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60700 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
Μιας και ο ερημίτης βρήκε την άκρη ζητάμε πρόεδρο για το club των ταλαίπωρημένων ιδιοκτητών τζακιού :)

Λες να φταίει η κυκλοφορία του αέρα περιμετρικά της εστίας;

Πάντως μην αγχώνεσαι. Θα τη βρούμε την άκρη. Εγώ ετοιμάζομαι να το επαναγκαταστήσω:) σωστά αυτή τη φορά.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60706 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Φίλε μου στην αρχή μας λες οτι καπνίζει το τζάκι και μετά οτι δέν καπνίζει !!! τελικά τι κάνει ?? Έχεις κάποιες φωτο να δούμε από την κατασκευή?? ειδικά κατα την κατασκευή της φούσκας !ο αέρας που λες ότι έρχεται απο έξω που πάει??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60754 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!

dimkat77 έγραψε: ...Πρόσφατα έχει αρχίσει και μου καπνίζει!...

dimkat77 έγραψε: ...Ευτυχώς δεν μου έχει καπνίσει μέχρι τώρα...


Τελικά καπνίζει ή δεν καπνίζει?

Τέλος πάντων, τα παρακάτω είναι το τι έπρεπε να έχει γίνει. Ρίξε μια ματιά.

1. Ελάχιστη απόσταση 6cm της εστίας από τον τοίχο ή τη μόνωση.

2. Για αέρα καύσης, μια τρύπα σε εξωτερικό τοίχο Φ140, που οδηγεί χαμηλά πίσω / δίπλα από την εστία (μέσα από τη πρόσοψη - επένδυση).

3. Για το βεντιλατέρ (έχει 2 εισαγωγές), δυο τρύπες Φ140 εκ των οποίων:
3α. Η μία χαμηλά σε εξωτερικό τοίχο, με αεραγωγό που κουμπώνει στο βεντιλατέρ από τη μια μεριά.
3β. Η άλλη εσωτερικά, χαμηλά στη γυψοσανίδα, με αεραγωγό που κουμπώνει από την άλλη μεριά του βεντιλατέρ.

4. Δύο περσίδες στην πρόσοψη για φυσική ροή του αέρα, εκ των οποίων:
4α. Μια εισαγωγή κάτω από την εστία, εμβαδού τουλάχιστο 750cm2 .
4β. Μια εξαγωγή - εκτόνωση πάνω από την εστία, μέχρι 20cm το πολύ χαμηλότερα από το ταβάνι, εμβαδού τουλάχιστο 1000cm2 .

5. Υποθέτω δεν έχεις οδηγήσει σε άλλο χώρο αεραγωγούς και έβγαλες 2 αεραγωγούς από την εστία στην πρόσοψη, οπότε άλλες 2 μικρές περσίδες, απ' όπου βγαίνει η βεβιασμένη ροή αέρα από το βεντιλατέρ (υπάρχει έντονη ροή θερμού αέρα από εκεί ή ψόφια πράματα?).

6. Και ελπίζω ο τζακάς σου να μην έκανε το λάθος να αφαίρεσε από το κάτω μέρος της εστίας τις τάπες, οι οποίες βγαίνουν μόνο εφόσον δεν βάλεις βεντιλατέρ.

7. Δεν πιστεύω μεταξύ της INOX και της χτιστής καμινάδας να υπάρχει κανένα κενό που να μην έχει σφραγιστεί...


Αυτά τα λίγα προς το παρόν.

Προκαταβολικά σου λέω ότι το κλείσιμο της εξωτερικής τρύπας δημιουργεί πρόβλημα (ποια από τις 2 έκλεισε?).

Πες τι άλλο από τα παραπάνω δεν έγινε έτσι και βλέπουμε.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60821 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
Απ'οτι διάβασα για το τζάκι σου έχει στόμιο για εισαγωγής αέρα καύσης Φ 100, εκεί θα συνδέσεις την μια εξωτερική εισαγωγή αέρα. Το τζάκι απ'οτι βλέπω έχει δικό του θερμοθάλαμο οπότε σε καμία περίπτωση δεν δικαιολογείται να μην αποδίδει.

Βάλε και ένα θερμόμετρο στις περσίδες εξαγωγής (ελπίζω να σου έχει βάλει) και πες μας τι θερμοκρασία βγάζει.

Και τέλος ανέβασε μια φωτογραφία από το τζάκι και την φούσκα.

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60877 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!

rivol έγραψε: ...Απ'οτι διάβασα για το τζάκι σου έχει στόμιο για εισαγωγής αέρα καύσης Φ 100, εκεί θα συνδέσεις την μια εξωτερική εισαγωγή αέρα. ...


Αλέξη έχεις δίκιο για το στόμιο, ξαναδιάβασα το manual και όντως αναφέρει στον πίνακα τεχνικών χαρακτηριστικών ότι υπάρχει, ενώ φαίνεται και σε ένα σκαρίφημα της βάσης.

Αλλά είναι Φ200 και όχι Φ100.

Στο κείμενο κάνει λόγο για εμβαδό τουλάχιστο 150cm2 , που αντιστοιχεί σε Φ140.

Σε κάθε περίπτωση dimkat77, τόσο για την οπή εξωτερικού αέρα όσο και για τις 2 εισόδους του βεντιλατέρ, ναι μεν αναφέρει την επιφάνεια που σου είπα (μεταφράζεται σε Φ140 για κυκλική διατομή) ως ελάχιστη απαιτούμενη, αλλά αν οι υποδοχές είναι Φ200, προφανώς ανοίγονται Φ200 τρύπες εφόσον υπάρχει η δυνατότητα και εννοείται σύνδεση με αεραγωγούς Φ200. Και επαναλαμβάνω, η σύνδεσή των αεραγωγών να είναι στεγανή.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ