LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60947 από dimkat77
Απαντήθηκε από dimkat77 στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
Ναι, έχετε δίκαιο, συγνώμη για την ελλιπή ενημέρωση.. Η αλλαγή του αεραγωγού απο εξωτερικό σε εσωτερικό δεν μου προξένησε προβλήματ καπνού(έγινε πριν απο 5-6 μήνες). Τελευταία όμως μου βγάζει καπμνό απο την πόρτα του τζακιού, όπως διαπίστωσα όταν έχω τον απορροφητήρα της κουζίνας ανοιχτό και επειδή έχει αλλοιωθεί ένα κομμάτι απο το λάστιχο.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Θα τα κοιτάξω και θα σας ενημερώσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60948 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
έχω τον απορροφητήρα της κουζίνας ανοιχτό

ενα -ενα τα λες :)

ξαναδιαβσε το μανιουαλ σου :P


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60950 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
Σε πρώτη φάση κάνε ανάκλιση κάποιο παράθυρο κοντά στο τζάκι όταν δουλεύει ο απορροφητήρας.

Δεύτερον, λέγοντας αλλαγή αεραγωγού από εξωτερικό σε εσωτερικό, εννοείς του βεντιλατέρ? Μα αυτός θέλει ΚΑΙ εσωτερικό Και εξωτερικό, χώρια από την εξωτερική τρύπα για αέρα καύσης. Και προφανώς τη μια είσοδο του βεντιλατέρ, την έχεις χύμα?

Το λάστιχο που αλλοιώθηκε θέλει αντικατάσταση.

Δες και τα παραπάνω και απάντα συγκεντρωτικά, μάλλον στους αέρηδες έγινε η πατάτα.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61868 από dimkat77
Απαντήθηκε από dimkat77 στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
Εχω νεα... :unsure: :angry: :( ! Μετά απο πολύ κυνήγητό ήρθε ο τζακάς ο οποίος είναι και ο έμπορος. Αυτή τη στιγμή το τζάκι παίρνει αέρα μόνο απο το εσωτερικό του σπιτιού, μου άλλαξε τις σωλήνες του βεντιλατέρ απο Φ150 σε Φ100 για να έχει περισσότερη δύναμη ο εξερχόμενος αέρας και έκλεισε την μια εξωτερική τρύπα και στην άλλη έβαλε σωλήνα με χωνί για να παίρνει αέρα το τζάκι για την καύση. Η φούσκα του τζακιού είναι στο εσωτερικό πάνω απ την εστία. Το αποτέλεσμα είναι οτι Ανάψαμε το τζάκι φουλ και απο 15 μου ανέβασε 1,5 βαθμό! Αυτή είναι λέει η απόδοση του τζακιού (είπε στην αρχή) και μετά απο πολύ πίεση είπε οτι δεν μπορεί να κάνει αυτός κάτι άλλο και τη Δευτέρα θα πάρει στην Nordica να δει τι άλλο μπορεί να φταίει!
Μάλλον πέσαμε σε αντιεπαγγελματίες παρόλο που είναι απο τους δυο 'καλύτερους' στην πόλη....
Υπάρχει περίπτωση να είναι ελαττωματικό το τζάκι απο την εταιρεία; υπάρχει περίπτωση να γίνει αντικατάσταση;
HELP!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :ohmy:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61885 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
Αν δεν μπορεί να δώσει λύση, να το πάρει πίσω. Αν δεν το παίρνει, υπάρχει και η γενική γραμματεία καταναλωτή.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": μανολης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #61887 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!

GT έγραψε: ...Στο manual καθορίζεται λεπτομερώς ο τρόπος εγκατάστασης.
Το εφαρμόζουμε ευλαβικά και δεν κάνουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι.
Αλλά δυστυχώς είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο, να το κάνει ο τζακάς όπως του κόβει το ξερό του το κεφάλι, γιατί "ξέρει καλύτερα" αυτός... τελοσπάντων...


Δε μας είπες όμως, αυτά που σου είπαμε τα είπες στο μάστορα?

Και αν ναι, τι σου απάντησε?

Και δε σου είπαμε τίποτα εξυπνάδες ή θεωρίες του κ..., απλά διαβάσαμε το manual και το αντιγράψαμε εδώ, για να επισημανθούν τα πιο hot spots της εγκατάστασης.
Τα διάβασες, τα έδωσες προσοχή? Γιατί δεν τα έκανε έτσι?

Αν τα διάβασες, πως του επέτρεψες να σου κάνει το Φ150 σε Φ100, όταν ο κατασκευαστής λέει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ Φ140?

Γιατί τον άφησες να αλλάξει εισόδους - εξόδους, αφού ο κατασκευαστής ορίζει ρητά το πως πρέπει να είναι?

Το τζάκι σου είναι αερόθερμο. Αν οι είσοδοι - έξοδοι αέρα δεν είναι όπως πρέπει, πως περιμένεις βρε dimkat77 να δουλέψει σωστά για να ζεσταθείς?

Τέλος, για να διαπιστωθεί ελαττωματικότητα, πρέπει πρώτα να έχει γίνει σωστή εγκατάσταση.
Το ότι δε δουλεύει το τζάκι σου επειδή ο τζακάς σου κάνει ότι νομίζει αυτός, δε σημαίνει ότι έχει πρόβλημα η εστία.

Όταν στήσεις την εστία με βάση τις οδηγίες, είτε θα ζεσταθείς, είτε θα δεις ότι είναι προβληματική.

Μέχρι τότε, καλό κουράγιο...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ