LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60596 από dimkat77
Καλησπέρα!!Θα ήθελα τη βοήθειά σας...Τον περασμένο Μάρτιο έβαλα ενεργειακό τζάκι της εταιρείας LA Nordica, Monoblocco Angolo 800 σε ένα σπίτι 65τ.μ, ως μοναδική πηγή θέρμανσης, καθώς όπως με διαβεβαίωσαν θα ήταν υπεραρκετό για να ζεστάνει το χώρο (είμαι και στην Κρήτη). Το τζάκι όμως δεν αποδίδει καθόλου!Καίω πολλά ξύλα χωρίς να ζεσταίνει καθόλου το χώρο. Πρόσφατα έχει αρχίσει και μου καπνίζει!Τι να κάνω;Τι μπορεί να φταίει;
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60609 από nextforbest
Απαντήθηκε από nextforbest στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
Βοηθησε μας λιγο.Πες μας εαν εχεις τραβηξει παροχη για εξωτερικο αερα, εαν εχει βεντιλατερ εαν μπορεις βαλε και καμια φωτο και πες μας πως το λειτουργεις προτογενη και δευτερογενη αερα τα εχεις ολη την ωρα ανοιχτα?Στο σιτε του κατασκευαστη λεει οτι καταναλωνει 2,5 κιλα την ωρα ειναι 10kw με αποδοση 80%.Αυτα για ενα σπιτι 65τμ ειναι υπεραρκετα.Πες μας εχεις καλη μονωση του σπιτιου?Τι θερμοκρασιες εχεις εξω και μεσα οταν το αναβεις?
Θελουμε μερικα info παραπανω για να σε βοηθησουμε :)

FREE PM!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60611 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
και κανα στοιχειο για την καμιναδα :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60612 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
αν τα ξύλα που βάζεις έχουν πάνω από 20% υγρασία δεν πας να γεμίσεις την εστία ζέστη δε θα δεις.
δεν ξέρω τη συγκεκριμένη εστία αλλά μήπως αφήνεις το κλαπέτο ανοικτό ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60622 από dimkat77
Απαντήθηκε από dimkat77 στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
Λοιπόν, είχα αρχικά 2 παροχές εξωτερικού αέρα αλλά μου είπε ο τζακάς να δοκιμάσουμε να κλείσουμε τη μια παροχή.Τώρα έχω μια εξωτερική και 1 εσωτερική. Το σπίτι είναι καινούριο και συνεπώς η μόνωση που έβαλα είναι άριστη (ενεργειακά τζάμια, κουφώματα pvc, μόνωση τοίχων dow 7 k.t.l). Εξωτερική θερμοκρασία 10-11 και εσωτερική (πριν το ανάψω 14-15). Αφού το ανάψω φτάνει βια τους 16-17 με το θερμόμετρο 4 μέτρα απόσταση απο το τζάκι. Η καμινάδα είναι σε απόσταση πάνω απο 7 μ απο την εστία, χτιστή και εξέχει μόνο το καπέλο, με εσωτερικό inox. Το κλαπέτο το έχω δοκιμάσει και ανοιχτό και κλειστό...Δεν κάνει διαφορά. Ωστόσο την περισσότερη ώρα το έχω κλειστό. Τα ξύλα επίσης δεν κάνουν διαφορά...Η αλήθεια είναι πως έχω κάψει και πολύ ξερά ξύλα αλλά και χλωρά χωρίς καμία διαφορά!!!!
Ευχαριστώ!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60631 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα LaNordica Monoblocco 800 Angolo: πρόβλημα S O S !!!
Καλωσήρθες στο φόρουμ και καλά ποσταρίσματα!

Τη λύση θα τη βρούμε, μην αγχώνεσαι. ;)

Το τζάκι σου είναι πολύ καλό και τη θέρμανση του σπιτιού σου την έχει εύκολα.

Αυτό προϋποθέτει όμως να έχει εγκατασταθεί σωστά.

Απ' ότι φαίνεται, ο εγκαταστάτης σου έχει κάνει πατάτα.

Αυτές οι θερμοκρασίες δε δικαιολογούνται με τίποτα.

Στο manual καθορίζεται λεπτομερώς ο τρόπος εγκατάστασης.
Το εφαρμόζουμε ευλαβικά και δεν κάνουμε ότι μας κατέβει στο κεφάλι.
Αλλά δυστυχώς είναι πολύ συνηθισμένο φαινόμενο, να το κάνει ο τζακάς όπως του κόβει το ξερό του το κεφάλι, γιατί "ξέρει καλύτερα" αυτός... τελοσπάντων...

Απάντησέ μας στα παρακάτω καταρχήν, για να καταλάβουμε για τι μιλάμε και συνεχίζουμε ειδικότερα μετά:

1) Να υποθέσω ότι το τζάκι άρχισε να καπνίζει απ' όταν έκλεισε τη 1 απ' τις 2 εξωτερικές τρύπες?

2) Έχεις βάλει βεντιλατέρ ή το έχεις με φυσική ροή?

3) Τι εννοείς "...καμινάδα είναι σε απόσταση πάνω απο 7 μ απο την εστία..."?
Αναφέρεσαι στο ύψος ή η καμινάδα είναι 7m δίπλα από την εστία? :blink:

4) Τι ύψος και τι διάμετρο έχει η καμινάδα?

Απάντησέ τα και προχωράμε. :)


Άσχετο, υπάρχουν και 2 θέματα ακόμα για την εστία σου, αν θες ρίξε μια ματιά:

1. Τοποθέτηση Νordica 800 Angolo

2. La Nordica Monoblocco Angolo 800


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": dimkat77

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ