Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56049 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Θα βάλει 2 45αρες γωνιες για να το φέρει εκει που θέλει.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56060 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας

dmtr έγραψε: Θα βάλει 2 45αρες γωνιες για να το φέρει εκει που θέλει.


Κατανοητό... Ευχαριστώ πολύ. Θα τον πάρω και θα σας ενημερώσω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56091 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Έκατσα και έβγαλα την πάνω περσίδα και έβγαλα μερικές φωτογραφίες με το κινητό μου.

Έπαθα ένα ψιλοσόκ με αυτό που είδα!!!! Δείτε και θα καταλάβετε....

Μια που θα ανοίξω τη γυψοσανίδα πείτε μου τι βελτιώσεις να του ζητήσω να μου κάνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Γιώργος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56121 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Αν και μη ειδικός εγώ θα σου έλεγα

1) αν σε παίρνει (από θέμα χώρου) να βάλεις ένα εναλάκτη καμινάδας.
2) αν σε παίρνει (απο θέμα όρεξης για βελτίωση απόδοσης) να ντύσεις τοίχους και γυψοσανίδες με μονωτικό (και να αφήσεις και κατάλληλες τρύπες πανω και κάτω) ώστε να φτιάξεις ένα θερμοθάλαμο
3) το κλείσιμο των οποιονδήποτε κενών δεν νομίζω ότι πρέπει να γίνεται με αλουμινοταινία πρώτον γιατί η κόλλα της θα σου μυρίζει και δεύτερον γιατί ουσιαστικό κλείσιμο δεν κάνει


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56154 από panosvlass
Απαντήθηκε από panosvlass στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
1)Να φτιαχτεί σωστός θερμοθάλαμος.Δηλαδή πετροβαμβακας σωστά τοποθετημένος.Ανοιγμα περσίδας χαμηλά και μεγάλωμα της επάνω.
2)Αν χωράει εναλλάκτης βάλτον.Απο την φωτογραφία της πρόσοψης φαίνετε οτι χωράει άνετα.Ισως ,οι απαράδεκτες σε ορισμένα σημεία, σωληνώσεις να πρέπει να δρομολογηθούν διαφορετικά αλλα δεν είναι κάτι δυσκολο.
3)να άλλαχθει το ανοξείδωτο σπιραλ που σου έβαλε με κανονικό σωλήνα Φxxx (όπου xxx την δίασταση που χρειάζετε), το οποίο δεν χρειαζόταν αφου είναι καρφί ίσια η καμινάδα τι σκατα το ήθελε το ευκαπτο...

Ετσι όπως είναι πάντως ο θάλαμος που έχει δημιουργηθεί που δεν πέρνει αέρα απο κάτω δεν θα αντέξει για πολυ η γυψοσανίδα και θα σκάσει πολύ σύντομα.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #56180 από gagelak
Απαντήθηκε από gagelak στο θέμα Edilkamin υδραυλικό: μυρωδιά κάπνας
Περσίδες για να τραβάει αέρα από χαμηλά υπάρχουν δεξιά και αριστερά (δεν φαίνονται στη φωτογραφία).
Χωρίς να είμαι ειδικός, νομίζω ότι τα υδρόθερμα δεν αντιμετωπίζουν τόσο μεγάλο πρόβλημα υπερθέρμανσης, γιατί το μεγαλύτερο ποσοστό της ενέργειας περνάει στο νερό. Από τα 18kw του idro50 που βλέπετε, τα 12 πάνε στο νερό και τα 6 στον αέρα. Οι θερμοκρασίες που αναπτύσσει η γυψοσανίδα, ακόμα και σε φουλ λειτουργία (80οC νερό), δεν είναι υπερβολικές.
Το τζάκι αυτό καθεαυτό σαν συσκευή πιστεύω ότι δουλεύει απροβλημάτιστα και πολύ αποδοτικά.
Τα θέματα που με προβληματίζουν έχουν να κάνουν με την εγκατάσταση και θα τα ταξινομούσα με σειρά προτεραιότητας ως εξής:

1: Καμινάδα. Η ελαφριά μυρωδιά κάπνας που υπάρχει προέρχεται από την πρόχειρη εγκατάσταση που βλέπετε? Νομίζετε ότι υπάρχει ζήτημα ασφάλειας στη συγκεκριμένη εγκατάσταση?
2: Μόνωση με πετροβάμβακα γυψοσανίδας. Υπάρχει λόγος να ζεσταίνω τον πίσω τοίχο? (είναι εσωτερικός).
3: Δεν ξέρω αν παρατηρήσατε στους χαλκοσωλήνες κάτι σαν διάβρωση. Υπάρχει διάβρωση ή είναι ιδέα μου?

Οποιαδήποτε άποψη και συμβουλή σας είναι καλοδεχούμενη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ