Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57156 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιού
Η εξωτερική 38x12, αντιστοιχεί σε Φ240.

Ωστόσο έχει πολύ παχιές γρίλιες και τουλάχιστο στο μάτι, η πραγματική ωφέλιμη επιφάνεια, μου φαίνεται να είναι σχεδόν η μισή.

Δηλαδή επί της ουσίας, παίζει τελικά η εξωτερική παροχή σου να εξομοιώνεται με Φ120.

Σκέφτομαι, ίσως θα σου έβγαινε πιο εύκολο και οικονομικό ίσως, το να τροποποιήσεις την εξωτερική παροχή σε στρόγγυλη, μια Φ150 ή Φ180 πχ, από το να κάνεις πατέντα για να συνδέσεις στρόγγυλο αεραγωγό στην ορθογώνια εισαγωγή.

Η εσωτερική καμία σχέση δεν έχει με τα παραπάνω που αναφέρονται σε αέρα καύσης, είναι οπή εισαγωγής αέρα θέρμανσης στο θερμοθάλαμο, ο οποίος απάγει τη θερμότητα από την εστία και εξάγεται από την πάνω περσίδα εκτόνωσης, με φυσική ροή, θερμαίνοντας το χώρο μας.

Για τον καπνό, μήπως έχεις χλωρά ξύλα?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57181 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιού

GT έγραψε: Η εξωτερική 38x12, αντιστοιχεί σε Φ240.

Ωστόσο έχει πολύ παχιές γρίλιες και τουλάχιστο στο μάτι, η πραγματική ωφέλιμη επιφάνεια, μου φαίνεται να είναι σχεδόν η μισή.

Δηλαδή επί της ουσίας, παίζει τελικά η εξωτερική παροχή σου να εξομοιώνεται με Φ120.

Σκέφτομαι, ίσως θα σου έβγαινε πιο εύκολο και οικονομικό ίσως, το να τροποποιήσεις την εξωτερική παροχή σε στρόγγυλη, μια Φ150 ή Φ180 πχ, από το να κάνεις πατέντα για να συνδέσεις στρόγγυλο αεραγωγό στην ορθογώνια εισαγωγή.

Η εσωτερική καμία σχέση δεν έχει με τα παραπάνω που αναφέρονται σε αέρα καύσης, είναι οπή εισαγωγής αέρα θέρμανσης στο θερμοθάλαμο, ο οποίος απάγει τη θερμότητα από την εστία και εξάγεται από την πάνω περσίδα εκτόνωσης, με φυσική ροή, θερμαίνοντας το χώρο μας.

Για τον καπνό, μήπως έχεις χλωρά ξύλα?

καλημέρα GT .καλύτερα είναι να κάνω 1ʹ φ180.και έξω να βάλω πάλι περσίδα? δεν θα κόψη την ποσοτητα toυ αεραη περσιδα?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #57234 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιού
Καλημέρα Ντίνο!

Με Φ180 θα είσαι ΟΚ πιστεύω.

Εγώ έχω κλειστό μη ενεργειακό και έχω εξωτερική Φ120.

Όταν κλείνω την πόρτα, η παροχή επαρκεί.

Όταν την ανοίγω όμως, καταλαβαίνω ότι δεν επαρκεί και θα ήθελε λίγο παραπάνω.

Τώρα το πόσο, είναι και λίγο θέμα πειραματισμού... αλλά με 180άρα πιστεύω θα είσαι μια χαρά.

Περσίδα εννοείται πως θα βάλεις, προσπάθησε να βρεις κάποια που να έχει πιο λεπτές γρίλιες και να είναι ανοιγοκλειόμενη.




Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": csa

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #58253 από panos78
Απαντήθηκε από panos78 στο θέμα Πρόβλημα με μυρωδιά τζακιού
Για ανοικτού τύπου τζάκι, υπάρχει κάποιος κανόνας για το ποιες πρέπει να είναι οι διαστάσεις των περσίδων και η αναλογία αυτών?
Εννοώ των περσίδων εισαγωγής εσωτερικού και εξωτερικού αέρα και των περσίδων ψηλά στις γυψοσανίσες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ