LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato: κεραμοβάμβακας στη φούσκα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59158 από GT

jimnas έγραψε: αποσταση απο τον πετροβαμβακα πρωτου τον βγαλω 15 ποντους
εχω βαλει τωρα 3 περσιδες εκτονωσης 15χ15
η
στην προσοψη εχω συνολο τωρα 5 περσιδες 3 απλες 15χ15 και 2 απο το βιντιλατερ φ 15
απο τον εξωτερικο χωρο εχω μια εισαγωγη γισ το βιντιλατερ φ15 και μια φ10 ελευθερη για φυσικη ροη


Από θέμα απόστασης ήσουν μια χαρά λοιπόν.

Η Φ150 δίνει αέρα θέρμανσης μέσω βεντιλατέρ.

Η Φ100 δίνει αέρα καύσης στην εστία και όχι για φυσική ροή, κάπου μπερδεύεσαι. Και αν θυμάμαι καλά δεν την αφήνεις ελεύθερη, νομίζω έχει υποδοχή η εστία όπου κουμπώνεις τον αεραγωγό της.

Ως προς τις περσίδες:

Λες ότι έβαλες τώρα 3 των 15x15. Δηλαδή συνολικά μόλις 675cm2 .

Άρα πριν δεν τις είχες. Ούτε πάνω ούτε κάτω. Γι' αυτό "κάηκε" ο πετροβάμβακας. ;)

Κάτω δεν άνοιξες ούτε τώρα να υποθέσω?


jimnas έγραψε: απο μεσα εχω μια ρυθμιζομενη 10 χ 20


Αυτή που ακριβώς είναι? Είναι 200cm2 .




Λοιπόν, βάσει οδηγιών κατασκευαστή, το ελάχιστο εμβαδό περσίδων που θες, τόσο για τη μακροζωία της εστίας σου, όσο και για πλήρη εκμετάλλευση των θερμαντικών ικανοτήτων της είναι:

- Πάνω: 1000cm2 .

- Κάτω 750cm2 .

Και η φυσική ροή που λες, επιτυγχάνεται μέσω αυτών των περσίδων.

Αν θες να έχεις σωστά εγκατεστημένο το τζάκι σου, να το εκμεταλλεύεσαι στο 100% και να το χαίρεσαι για πολλά χρόνια, κάντο όπως λέει ο Ιταλός.

Και ξαναβάλε μόνωση. Αν τη βάλεις σωστά, δεν υπάρχει θέμα.

Αν δεν την ξαναβάλεις, σε συνδυασμό με τις ελλιπείς περσίδες σου, ετοιμάσου για προβλήματα, αργά ή γρήγορα.

Οι γυψοσανίδες δεν αντέχουν την πολλή ζέστη, αποσαθρώνονται.

Τα δομικά στοιχεία του σπιτιού και ιδιαίτερα τα δοκάρια, καταπονούνται από τις υψηλές θερμοκρασίες, δεν πρέπει να υποβάλλονται σε μεταβολές άνω των 60o C έναντι της θερμοκρασίας περιβάλλοντος (αν θυμάμαι καλά τον αριθμό).

Η κασέτα πρέπει να ανακουφίζεται από τις υψηλές θερμοκρασίες. Για φαντάσου να καίει στο φουλ και να κοπεί κανένα ρεύμα...

Πάντως ακόμα και αν αποφασίσεις να μη βάλεις μόνωση, κάνε πάνω κάτω περσίδες τουλάχιστο στο ελάχιστο απαιτούμενο εμβαδό, όπως παραπάνω.

Τέλος, την εγκατάσταση στην έκανε μάστορας του μαγαζιού που στην πούλησε? Αν ναι, είναι απαράδεκτος και αυτός και περισσότερο ο αντιπρόσωπος, γιατί υποτίθεται είναι και εξειδικευμένος.

Αν όχι, ο ανεξάρτητος εγκαταστάτης, ούτε καν έκανε τον κόπο να ανοίξει το manual? Και αγράμματος να ήταν, έχει εικόνες...


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59207 από jimopoulos

GT έγραψε:

jimnas έγραψε: αποσταση απο τον πετροβαμβακα πρωτου τον βγαλω 15 ποντους
εχω βαλει τωρα 3 περσιδες εκτονωσης 15χ15
η
στην προσοψη εχω συνολο τωρα 5 περσιδες 3 απλες 15χ15 και 2 απο το βιντιλατερ φ 15
απο τον εξωτερικο χωρο εχω μια εισαγωγη γισ το βιντιλατερ φ15 και μια φ10 ελευθερη για φυσικη ροη


Από θέμα απόστασης ήσουν μια χαρά λοιπόν.

Η Φ150 δίνει αέρα θέρμανσης μέσω βεντιλατέρ.

Η Φ100 δίνει αέρα καύσης στην εστία και όχι για φυσική ροή, κάπου μπερδεύεσαι. Και αν θυμάμαι καλά δεν την αφήνεις ελεύθερη, νομίζω έχει υποδοχή η εστία όπου κουμπώνεις τον αεραγωγό της.

Ως προς τις περσίδες:

Λες ότι έβαλες τώρα 3 των 15x15. Δηλαδή συνολικά μόλις 675cm2 .

Άρα πριν δεν τις είχες. Ούτε πάνω ούτε κάτω. Γι' αυτό "κάηκε" ο πετροβάμβακας. ;)

Κάτω δεν άνοιξες ούτε τώρα να υποθέσω?


jimnas έγραψε: απο μεσα εχω μια ρυθμιζομενη 10 χ 20


Αυτή που ακριβώς είναι? Είναι 200cm2 .




Λοιπόν, βάσει οδηγιών κατασκευαστή, το ελάχιστο εμβαδό περσίδων που θες, τόσο για τη μακροζωία της εστίας σου, όσο και για πλήρη εκμετάλλευση των θερμαντικών ικανοτήτων της είναι:

- Πάνω: 1000cm2 .

- Κάτω 750cm2 .

Και η φυσική ροή που λες, επιτυγχάνεται μέσω αυτών των περσίδων.

Αν θες να έχεις σωστά εγκατεστημένο το τζάκι σου, να το εκμεταλλεύεσαι στο 100% και να το χαίρεσαι για πολλά χρόνια, κάντο όπως λέει ο Ιταλός.

Και ξαναβάλε μόνωση. Αν τη βάλεις σωστά, δεν υπάρχει θέμα.

Αν δεν την ξαναβάλεις, σε συνδυασμό με τις ελλιπείς περσίδες σου, ετοιμάσου για προβλήματα, αργά ή γρήγορα.

Οι γυψοσανίδες δεν αντέχουν την πολλή ζέστη, αποσαθρώνονται.

Τα δομικά στοιχεία του σπιτιού και ιδιαίτερα τα δοκάρια, καταπονούνται από τις υψηλές θερμοκρασίες, δεν πρέπει να υποβάλλονται σε μεταβολές άνω των 60o C έναντι της θερμοκρασίας περιβάλλοντος (αν θυμάμαι καλά τον αριθμό).

Η κασέτα πρέπει να ανακουφίζεται από τις υψηλές θερμοκρασίες. Για φαντάσου να καίει στο φουλ και να κοπεί κανένα ρεύμα...

Πάντως ακόμα και αν αποφασίσεις να μη βάλεις μόνωση, κάνε πάνω κάτω περσίδες τουλάχιστο στο ελάχιστο απαιτούμενο εμβαδό, όπως παραπάνω.

Τέλος, την εγκατάσταση στην έκανε μάστορας του μαγαζιού που στην πούλησε? Αν ναι, είναι απαράδεκτος και αυτός και περισσότερο ο αντιπρόσωπος, γιατί υποτίθεται είναι και εξειδικευμένος.

Αν όχι, ο ανεξάρτητος εγκαταστάτης, ούτε καν έκανε τον κόπο να ανοίξει το manual? Και αγράμματος να ήταν, έχει εικόνες...

πολυ σωστος συμφωνω απολυτα..
την διαμετρο των περσιδων ουτε ο δικος μου μπηκε στον κοπο να τις προσθεσει,μολις του ειπα ειμαστε μακρια ακομα απο τα 1000cm2,τοτε ανεφερε οτι ειχα δικιο..(δεν ασχολουνται με βασικες λεπτομερειες δυστηχως :whistle: )
με προβληματισες συχρονως για τα δομικα στοιχεια που αναφερεις..
στην δικη μου γωνια που θα μπει η εστια εχω προικα 2 καμιναδες απο κατω,ελεγα να τις κλεισω με γυψοσανιδα και πετροβαμβακα απο εμπρος.
Αλλα τωρα για να καλυψω και απο την πισω γωνια το δοκαρι θα πρεπει να χωσω χερι και να μονωσω και το πισω μερος :S

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59455 από jimnas
αν θα εβαζα μονοση ξανα θα εβαζα βερμικουλιτη
ησυχασα απο μυρουδιες και οσμες επικίνδυνες η μη
ειχα 4 περσιδες εκτόνωσης τωρα εχω 5 και ειναι πανω απο 1000cm2
εχω 3 περσιδες εισαγωγης δυο απο τον εξωτερικο χωρο και μια απο τον εσωτερικο χωρρο ολες ρυθμιζόμενες
και ειναι εναι μαζι με τα κενα της επένδυσης πανω απο 750cm2
δεν ειδα καμια διαφορα ως προς ρην αποδοση και ωσ προς την καταναλωση
ζεσταίνω δυοροφο σπιτι 126μ το τζακι ειναι υπεροικονομικο ως προς την καταναλωση [οτι λεει ο κατασκευαστης] θεωρώ οτι ειναι απο τις καλύτερες αγορες που εχω κανει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #59458 από jimnas
μπορω και ρυθμιζω την ροη του αερα και χωρις την λειτουργία του βιντιλατερ [ οχι κατι το εντυπωσιακό ]

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.062 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ