LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato: κεραμοβάμβακας στη φούσκα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55362 από antonispserimos
ΕΠΕΙΓΟΝ!!
Έχω σχεδόν ολοκληρώσει την εγκατάσταση μιας κασέτας NORDICA VENTILLATO 70 στο σπίτι μου. Επέλεξα για το εσωτερικό της φούσκας να βάλω-για τη δημιουργία θερμοθαλάμου- ΚΕΡΑΜΟΒΑΜΒΑΚΑ αντί για πετροβάμβακα. Χθες όμως, σταμάτησα το συνεργείο γιατί μου μπήκαν υπόνοιες για το αν έκανα σωστή επιλογή, δεδομένου ότι ο κεραμοβάμβακας που αγόρασα-πανάκριβος, 150 ευρώ τα 7 τμ-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΑΛΟΥΜΙΝΟΦΥΛΛΟΥ όπως ο πετροβάμβακας και δεν ξέρω αν αυτό εγκυμονεί κινδύους α) για την υγεία μας, παρ'όλο ότι δεν έρχεται σε άμεση επαφή με θερμή επιφάνεια και έχει θερμοκρασία τήξης 1200 βαθμούς-διπλάσιο από τον πετροβάμβακα-, β) για την απόδοση του θερμοθαλάμου και της φυσικής ροής ζεστού αέρα από την περσίδα εκτόνωσης. Κανείς δεν ξέρει να μου απαντήσει δεδομένου ότι δεν έχουν δουλέψει το υλικό. Παρακαλώ για τις συμβουλές σας, όποιος ξέρει κάτι υπεύθυνα. Υπάρχει κίνδυνος να διαχέονται στην ατμόσφαιρα μικροίνες σωματίδια κλπ ελλείψει αλουμινόφυλλου;; Έχω δει ότι μια εταιρεία βγάζει κεραμοβάμβακα και με επίστρωση αλουμινόφυλλου και αυτό με προβλημάτισε περισσότερο ως προς την ορθότητα της επιλογής μου.
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55370 από dimlyk
δεν μπορω να σου απαντησω σιγουρα για τον κεραμοβαμβακα ...αν και η επιλογη σου ειναι σωστη ως προς τις ιδιοτητες
γενικως τα εις...βαμβακα υλικα ενοχοποιουνται για διαφορα γι αυτο και εκει που κατα κορο χρησιμοποιουνται (βαρειες χωρες) επικαλυπτονται στεγανα απο διαφορες μεμβρανες .

μια και εχεις κανει ηδη τα εξοδα ...μηπως ειναι ευκολο να επικολησεις και ενα αλουμινοφυλο ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55372 από antonispserimos
Φίλε, δεν είναι θέμα δαπάνης. Αμ χρειάζεται θα ξηλώσω τα πάντα. Δεν ξέρω όμως αν υπάρχει η δυνατότητα να κολληθεί τέτοιο φύλλο και με τι υλικό. Πιο μεγάλη ταλαιπωρία μου φάινεται από το να αγοράσω εξ'αρχής καινούριο κεραμοβάμβακα. Απλά ελπίζω μήπως και δεν είναι λάθος η επιλογή μου και γλυτώσω ταλαιπωρία γιατί το σπίτι χορεύει επί 2 μέρες και η σκόνη είναι παντού!! Ευχαριστώ για την απάντησή σου πάντως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55377 από dmtr
Kαι μένα μου έχουν βάλει κεραμοβάμβακα στη φούσκα. Πέρσι που υπήρχαν κομάτια πλησίον της καμινάδας όταν το φούντωνα μύριζε. Όταν έβαλα εναλλάκτη τα αφαίρεσα όλα και άφησα μόνο στους τοίχους από τη μια μεριά. Φέτος δεν μυρίζει καθόλου.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55379 από antonispserimos
dmtr
ο κεραμοβάμβακας ήταν χωρίς επικάλυψη αλουμινόφυλλου; Πέρα από την μυρωδιά μήπως είχες ψάξει καθόλου αν δημιουργεί προβλήματα άλλα;; Στην απόδοση του θερμοθαλάμου είχε αρνητική επίδραση το γεγονός ότι ήταν-αν ήταν-χωρίς επικάλυψη;; Ευχαριστώ πολύ

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #55380 από dimlyk
δεν ειναι υλικο ευρειας καταναλωσης και δνε ξερω αν εχει ασχοληθει καποιος ιδιαιτερα
το μονο που ξερω γενικα ειναι αυτο
Το I.A.R.C. (διεθνές κέντρο για την έρευνα του καρκίνου) που υπάγεται στον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, τα κατατάσσει στα εν δυνάμει καρκινογόνα υλικά !! που επιδρούν στον άνθρωπο μέσω της αναπνευστικής οδού. Σε αντίθεση με τις ίνες αμιάντου, οι ίνες των υλικών αυτών (πετροβαμβακας – ορυκτοβαμβακας) δεν διαχωρίζονται κατά το μήκος τους, αλλά σπάνε κάθετα στη μάζα τους και σύμφωνα με το I.A.R.C. η επικινδυνότητά τους έγκειται στις διαστάσεις τους .
καθως επισης ενεχονται και για αναπνευστικα προβληματα (και πιθανοτατα να μην ισυουν ολα για ολους τους τυπους)

για το πως θα το κολλησεις ισως οι τεχνιτες εχουν καποια ιδεα αλλα αν καταληξεις εκει θα σου προτεινα και καποιου ειδους μηχανικη στερεωση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ