Λανθασμένη τοποθέτηση αεραγωγών;

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55283 από jim athens
καλησπερα. σε ηδη τοποθετημενο μαντεμενιο τζακι εχω προβλημα εντονα ασχημης μυρωδιας. αυτο σε ενα βαθμο οφειλεται στανταρ στη λαθος μονωση εσωτερικα που με αναγκαζει να ανοιξω σε λιγες μερες τη φουσκα για να τη διορθωσω. απο οσα ομως διαβασα στο forum προκειμενου να επιτευχθει σωστη φυσικη ροη αερα πρεπει να τραβαει απο καποια περσιδα κατω χαμηλα εσωτερικο αερα και να τον εξαγει απο ψηλα. κατω περσιδα δεν εχω τοποθετησει ενω πανω εχω 2 (απο μια αριστερα και δεξια)διαστασης 15χ25 η καθε μια και κατω χαμηλα εξωτερικα επισης σωληνα 8 cm που εισαγει αερα μεσα στη φουσκα.(ετσι μου ειχαν πει να κανω). ηθελα να ρωτησω 2 πραγματα:1) αν εχει λογω υπαρξης η εξωτερικη τρυπα ή πρεπει να την κλεισω και 2)αν θα βοηθουσε ενα βεντιλατερ για καλυτερη ροη αλλα και μια επιπλεον περσιδα στο μεσον ψηλα. το σαλονι ειναι 40τ.μ. περιπου και ολο το σπιτι 90τ.μ. (αναφερω το εμβαδο αν εξυπηρετει σε κατι και αν μπορει το τζακι να θερμανει χωρο και εκτος σαλονιου με πιο δυνατη ροη αερα). ευχαριστω παρα πολυ για το χρονο σας και την πολυ καλη δουλεια που κανετε.
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55287 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Λανθασμένη τοποθέτηση αεραγωγών;
Γράψε μας και λίγα λόγια για το τζάκι σου, μάρκα, τύπο κ.τ.λ. για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε καλύτερα.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55322 από jim athens
καλημερα! ειναι αυτο www.hytotherm.gr/HYTOTHERM/PROIONTA/Page...IGOMENE_PORTA.html#4(εχει αναφεερθει και συγγενης μου σε ακριβως ιδιο λιγο παλαιοτερα- ειχαμε την ατυχια να τα βαλει ιδιο ατομο).στο προηγουμενο post εβαλα και φωτο που φαινεται η μια περσιδα. δεν ξερω τι αλλο να αναφερω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55617 από jim athens
αν μπορει καποιος να απαντησει θα το εκτιμουσα πολυ. μεθαυριο θα ερθει ατομο να το ανοιξει και δεν ειμαι ακομη σιγουρος ποια ειναι η σωστη διαδικασια,

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #55638 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Λανθασμένη τοποθέτηση αεραγωγών;
Μπορείς να ανοίξεις άλλη μια περσίδα πάνω στη μέση 25x25.

Κάνε άλλη μία κάτω στη μέση 20x20.

Στο πάνω μέρος της εστίας, άσε 2-3cm κενό από τη μετώπη.

Σήκωσε την εστία 1-2cm.

Άσε και στα πλάγια λίγα χιλιοστά μεταξύ των προεξοχών της εστίας από την επένδυση. Λίγα όμως, απλά να περνάει λίγος αέρας, αλλά να μη φαίνεται και άσχημο.

Τα παραπάνω στα λέω με κάθε επιφύλαξη. Εφαρμόζονται σε αρκετές εστίες για τις οποίες συζητάμε και δεν ξέρω τι αποτελέσματα μπορεί να έχουν στη δική σου. Πιστεύω όμως ότι θα γίνει δουλειά, προσωπικά αυτό θα έκανα.

Κατά τα λοιπά, μιας και θα ανοίξεις την επένδυση, δώσε προσοχή στα παρακάτω:

Εφόσον θα αυξήσεις τη ροή αέρα, πρέπει να εξασφαλίσεις και την ποιότητα του αέρα.
Καθάρισε καλά το χώρο, μέχρι και μπάζα μπορεί να βρεις μέσα. Να μη σου βγάζει σκόνη.
Επίσης εξασφάλισε ότι ο αέρας δε θα έρχεται σε επαφή με τη "μαλλιαρή" πλευρά του πετροβάμβακα.

Τέλος, για την εξωτερική τρύπα εννοείται θα την κρατήσεις, μη σου πω να τη μεγαλώσεις κιόλας σε Φ120. Και βάλε σπιράλ ανοξείδωτο το οποίο να φέρεις κάτω από την εστία. Αυτό θα σου φέρνει εξωτερικό αέρα για την καύση, ώστε να μην τραβάει αέρα από το σπίτι αλλά και να μην καπνίζει το τζάκι, αν το σπίτι σου δε μπάζει πχ από χαραμάδες κλπ.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": jim athens

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #56447 από dinos2012
Απαντήθηκε από dinos2012 στο θέμα Λανθασμένη τοποθέτηση αεραγωγών;

jim athens έγραψε: αν μπορει καποιος να απαντησει θα το εκτιμουσα πολυ. μεθαυριο θα ερθει ατομο να το ανοιξει και δεν ειμαι ακομη σιγουρος ποια ειναι η σωστη διαδικασια,



καλησπερα. ακου τη λενε αστερις και GT ειχα και εγω μυρωδια και μαλλον τελοςςςςςςςςςςς εκανα τρυπα εσωτερικη και ολα οκ ...δεν εχω μονωση φουσκασ και εγω αλα με την τρυπα μονο εστρωσε μαλλον μυριζε η γυψοσανιδα απο υψηλη θερμοκρασια.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by dinos2012.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ