Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68349 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Ναι, και την βάζεις να πατάει σε κάτι για να σηκωθεί λίγο και να μπορεί να περνάει ο κρύος αέρας από πίσω και πλάι :)


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68568 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Καλημέρα και πάλι.
Stavrax σε έχω πάρει μονότερμα και σε ευχαριστώ πολυ για τις άμεσες απαντήσεις σου.
Το πάχος απο το λούκι που θα φτιαχτει μέχρι το κουτί πρέπει να έιναι όσο το πλάτος της περσίδας.Φαντάσου σκέφτομαι η περσίδα στη μετώπη για τον εσωτερικο αέρα να είναι 15Χ30. Το λούκι πρέπει να έχει πλάτος 30 πόντους και αν ναι πόσο να είναι το μέγεθος του κουτιού "σταχτης" που θα φτιάξω?

Επίσης να σου πω ότι σκέφτομαι να σπάσω την χτιστή φούσκα και να φτιάξω θερμοθαλαμο με γυψοσανίδα και πετροβάβμβακα. Θα βγάλω την εστία έξω θα καθαρίσω την καπνια απο τα πυρότουβλα και δεν θα μονώσω λόγω ελλειψης χώρου πίσω απο την εστία .
Ποια μάρκα πετροβάβακα και γυψοσανιδας προτείνεις? Εχω μικρο παιδι και θέλω το καλύτερο όπως καταλαβαίνεις

Σε ευχαριστώ και πάλι καθώς και όλα τα παιδιά γιατι οι πληροφορίες που παρέχετε είναι ανεκτίμητες :)
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by yiatsou. Αιτία: εξτρα ερωτηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #68734 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Στην όλη κατασκευή το ζητούμενο είναι να μπορεί η εστία να θερμάνει ελεύθερα τον αέρα και να τον αποδώσει στον χώρο του σπιτιού. Οπότε αν η περσίδα είναι 30*15 πρέπει να ανοιχτεί λούκι αντίστοιχου μεγέθους δηλαδή 30*15 κάτω από την εστία. Αν την σηκώσεις και 2-2,5 πόντους συν τον ένα περίπου από τα ποδαράκια της εστίας δημιουργείται η κατάλληλη διατομή για να κυκλοφορεί ελεύθερα ο αέρας από το δωμάτιο στον θερμοθάλαμο.
Αν στην πλάτη της εστίας έχει πυρότουβλα μπορείς και να τα αφήσεις ως έχουν μονώνοντας από εκεί και πάνω.
Π/β 100kg/m3 με αλουμινόφυλο πάχους τουλάχιστον 3cm. Γυψοσανίδα χρησιμοποιείς την πυράντοχη.
Επειδή η εστία σου, καθώς δεν έχουμε διαβάσει για κάποιον άλλο που να την έχει βάλει, έχει άγνωστη απόδοση, θα σου πρότεινα να μην προχωρήσεις ακόμα σε γκρεμίσματα.
Μπορείς να κάνεις μόνο τα βασικά, όπως σου είχε προτείνει και ο Αστέρης παλαιότερα. Πιστεύω ότι κάνοντας μόνο αυτά η διαφορά από την τωρινή απόδοση της εστίας θα είναι τεράστια. Η κατασκευή του θερμοθάλαμου θα είχε νόημα αν ήσουν σίγουρος για την απόδοση της εστίας και σκόπευες να χρησιμοποιείς το τζάκι ως αποκλειστική θέρμανση του σπιτιού.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #69203 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Kαλησπέρα ,
θα ακολουθήσω τις συμβουλή σου Σταύρο και δεν θα γκρεμίσω την φούσκα.Απλά το πρόβλημα είναι οτι είναι πιο δύσκολα να δουλευτει η υπάρχουσα φούσκα (πετροβάμβακας και σύνδεση καμινάδας)απο μέσα.Βεβαια βρήκα κάποιο μάστορα να μου τα κάνει σε κάνα δίμηνο όμως.

Απλά για την εστία να πώ οτι αποδίδει υποτίθεται 11kW με 78% απόδοση βάση site κατασκευαστή

Πάντως πρέπει να πω για πολλοστή φορά οτι αν ήξερα το energ :cheer: απο πιο νωρίς θα είχα κάνει καλύτερη επιλογή για την μετατροπή του τζακιου μου.Τέλος πάντων κάλλιο αργά παρά ποτε..

Ευχαριστώ για όλα όλους σας και θα επανέλθω μόλις ολοκληρώσω την μετατροπή με ευχάριστα ελπίζω αποτελέσματα!!! :cheer:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89069 από yiatsou
Απαντήθηκε από yiatsou στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
Καλημέρα και πάλι,
ευτυχώς έβγαλα άκρη με αυτόν που μου πούλησε το τζάκι, έστειλε άλλον τεχνικό και αναγνωρίζει το λάθος της εγκατάστασης απο τον προηγούμενο τεχνικό με τον οποίο ουτως ή αλλιώς δεν συνεργάζεται πλέον.
Μου πρότεινε άνοιγμα περσίδας κάτω , πάνω , παροχή εξωτερικού αέρα κάτω απο την εστία μόνωση της υπάρχουσας φούσκας με πετροβάμβακα με τα υλικά δικά του και κόστος περίπου 200 ευρώ. Νομίζω πως αξίζει. Μου είπε οτι χρησιμοποιεί μια μάρκα πετροβάμβακα που δεν μυρίζει αλλα δεν είναι knauf δεν θυμάμαι την μάρκα.
Είχα σκοπό να ανοίξω κάτω περσίδα 30Χ15 και την πάνω 20Χ50.Μου είπε όμως οτι θα πέρνει αέρα από τον χώρο και απο το άνοιγμα πάνω απο την πόρτα του τζακιού περίπου 70Χ2 (δείτε τις φωτο στο αρχικό post).
To ερώτημα μου είναι τελικά τι διαστάσεις να ανοίξω?

Ευχαριστώ και πάλι

** απλά να προσθέσω δεν θα γκρεμίσει τη φούσκα απλά θα ανοίξει μια τρύπα 50Χ60 για να μπορεί να δουλέψει
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by yiatsou.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #89072 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Μη αποδοτικό foyer Alfa-Plam
τα εγχειριδια του τζακιου σου δεν αναφερουν διαστασεις?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ