Βοήθεια για τζάκι Χυτοθέρμ

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46514 από dimitrisf
καλησπερα. συγχαρητηρια για το αψογο site. εχω ηδη τοποθετημενο το παρακατω τζακι
www.hytotherm.gr/HYTOTHERM/PROIONTA/Page...IGOMENE_PORTA.html#4
και δυστυχως ειναι ηδη διακοσμημενο με πολυ ακριβη πετρα. το προβλημα ειναι οτι εξαρχης εχει μπει (απο γυψοσανιδά του κατασκευαστη και οχι απο τζακα) εσωτερικα πετροβαμβακας χωρις επενδυση αλουμινιου(με οτι συνεπαγεται αυτο...) και μυριζει ασχημα οταν το αναβουμε(που δεν το αναβουμε λογω της μυρωδιας). αποφασισα να το διορθωσω και πρεπει να ανοιχτει φυσικα. εχει κατω δεξια μικρη σωληνα διατομης 8cm που φερνει εξωτερικο αερα στο εσωτερικο της φουσκας και 2 περσιδες πανω δεξια και αριστερα. ρωτησα ενα μαστορα αν θα γινοταν για καλυτερη αποδοση με καποιο τροπο να γινει καποια πατεντα ωστε να δημιουργηθει καποιας μορφης θερμοθαλαμος και μου ειπε οτι θα μπορουσε να γινει ενας ας πουμε υβριδικος θερμοθαλαμος με πυραντοχες γυψοσανιδες επενδυμενες με καταλληλο πετροβαμβακα και τις καταλληλες σωληνωσεις για ροη του αερα. οι ερωτησεις μου ειναι οι εξεις:1)αν υπαρχει περιπτωση κατι τετοιο να δουλεψει,2) εαν ναι ποσο καταλληλο ειναι για την υγεια λογω θερμοκρασιων που θα αναπτυσσονται μεσα στον "θερμοθαλαμο" να ερχεται ο αερας σε επαφη με την μονωση ,3) αν κανω τελικα μονο σωστη μονωση χωρις πατεντες αν ενα βεντιλατερ θα αυξανε την αποδοση και 4) αν υπαρχει καποια πραγματικη χρησιμοτητα να μπει θερμοστατης.το σπιτι ειναι 90 τ.μ. και ο χωρος που βρισκεται το τζακι ειναι 40τ.μ.
ευχαριστω και συγνωμη αν σας κουρασα
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46584 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Βοήθεια για τζάκι Χυτοθέρμ
Η φούσκα πρέπει να ανοιχτεί οπωσδήποτε και να μπει πετροβάμβακας με επένδυση αλουμινίου και αλουμινοταινία στις ενώσεις.

Βεντιλατέρ δεν χρειάζεσαι και μπορεί να δουλέψει άνετα με φυσική ροή.

Αν κάνεις το απαραίτητο μέγεθος στις θυρίδες εισαγωγής και εξαγωγής του αέρα, τότε δεν θα μυρίζει.

Στα περισσότερα τζάκια που μυρίζει ο πετροβάμβακας όταν ζεσταίνεται ο θερμοθάλαμος είναι επειδή δεν έχουν τον απαραίτητο εξαερισμό και η θερμοκρασία ανεβαίνει υπερβολικά.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46690 από dimitrisf
Απαντήθηκε από dimitrisf στο θέμα Βοήθεια για τζάκι Χυτοθέρμ
ευχαριστω για την αμεση απαντηση. θα ηθελα να μου πειτε αν αυτο που μου προτεινουν για τον ΄ΘΕΡΜΟΘΑΛΑΜΟ΄αν θα ηταν λειτουργικο περισσοτερο απο την φυσικη ροη και αν το βεντιλατερ θα βελτιωνε ακομη περισσοτερο την αποδοτικοτητα ή απλα θα εφερνε πολυ αερα ψυχρο χωρις αποτελεσμα.
πραγματικα αυχαριστω και παλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46715 από rivol
Απαντήθηκε από rivol στο θέμα Βοήθεια για τζάκι Χυτοθέρμ
Το βεντιλατέρ δουλεύει με θερμοστάτη και ξεκινάει να λειτουργεί στους 50 βαθμούς περίπου και αντίστοιχα όταν πέσει η θερμοκρασία κάτω από τους 50 βαθμούς σταματάει.
Το μόνο θετικό που έχει είναι ότι ζεσταίνει ποιο γρήγορα στην αρχή και το αρνητικό είναι ο συνεχής ενοχλητικός θόρυβος.
Όταν το τζάκι ζεσταθεί καλά, είτε με βεντιλατέρ είτε χωρίς την ίδια παροχή αέρα θα έχεις απλά στην περίπτωση της φυσικής ροής χρειάζεσαι μεγαλύτερης διατομής θυρίδες στον θερμοθάλαμο.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46723 από dimitrisf
Απαντήθηκε από dimitrisf στο θέμα Βοήθεια για τζάκι Χυτοθέρμ
ευχαριστωωωωωω!!!!κατατοπειστικοτατος!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ