Εισαγωγή εξωτερικού αέρα με Φ75 για κασσέτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46326 από chriskertis
Ο χάρτης δεν μπορεί να εμφανιστεί, δεν έχετε ορίσει τοποθεσία ακόμη.








καλησπερα 2 ερωτησουλες εχω και θελω επειγοντως την βοηθεια σας
1) ειμαι στο 2ο οροφο πολυκατοικιας και η καμιναδα ειναι στο 6ο περιστροφικο καπελο με γαλβανιζε σωληνα φ 250 αν βαλω ενεργειακη κασσετ α θα εχω προβλημα?
2)το τζακι μου οπως παραθετω τις φωτο πιο κατω εχει την κλασικη τρυπα εισαγωγης νωπου αερα φ 75 αν βαλω κασσετα θα πρεπει να την σηκωσω 2-3 cm για να παιρνει τον αερα απο κατω ν να κατω τρυπα στην κατω μερια και να να βαλω περσιδα και να την ενωσω με σωληνα στην παλια τρυπα?
ευχαριστω.......
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by chriskertis. Αιτία: size of photo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46335 από Sp4wN
Καλησπερα Χρήστο καλωσόρισες .Οι φωτογραφίες που προσπαθείς να επισυνάψεις δε φαίνονται.Άν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ να βοηθηθείς .Μετά άν θέλεις γράψε και στο χαιρετισμό νέων μελών .Καλές περιηγήσεις εύχομαι :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chriskertis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46376 από Asteris
Παρθένο θα το μετατρέψεις το τζάκι, δεν θα το κάψεις καθόλου?

Την κασέτα θα την βάλεις με 1-2 πόντους κενό από το πάτωμα, για να μπορεί να τραβάει αέρα καύσης από την τρύπα που έχει κάτω.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": chriskertis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46386 από GeoTa

Asteris έγραψε: Παρθένο θα το μετατρέψεις το τζάκι, δεν θα το κάψεις καθόλου?

Την κασέτα θα την βάλεις με 1-2 πόντους κενό από το πάτωμα, για να μπορεί να τραβάει αέρα καύσης από την τρύπα που έχει κάτω.


Σορρυ για οφ τοπικ:

Τι ειπες παλι ρε φίλε :lol: :lol:

Εμενα παντως μου θυμισε τις περσινες φωτο του ερημητη με τα κερια
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46552 από chriskertis
οσο αφορα την γαλβανιζε σωληνα δεν υπαρχει θεμα? ουτε για την αποσταση μεχρι τον 6ο? φυσικα στην ενωση μετην κασσετα θα μπει ανοξειδωτη σωληνα αλλα αρκει αυτο το 1-1.5 μ απο ανοξειδωτο ?
σαν υλικο για να σηκωσω την κασσετα γυψοσανιδα πυραντοχη αρκει η να χρησιμοποησω καποιο στραντζαριστο?
Οι φωτο ειναι περσινες απο τοτε το σκεφτομαι πλεον εχει δουλεψει το τζακι χωρις καπνισμα αλλα και χωρις ζεστη χιουμορ.........

ευχαριστω για την βοηθεια ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46578 από rivol

chriskertis έγραψε: σαν υλικο για να σηκωσω την κασσετα γυψοσανιδα πυραντοχη αρκει η να χρησιμοποησω καποιο στραντζαριστο?


Το καλύτερο είναι να βαλεις τέσσερα κομματάκια μάρμαρο των 20 mm στις γωνίες και θα είσαι εντάξει.

Η ενεργειακή εστία έχει πολύ λιγότερες απαιτήσεις σε φρέσκο αέρα καύσης, οπότε η Φ 75 θα σε καλύψει.

Την καμινάδα εάν την βαλεις μέσα στην υπάρχουσα, πρόσεξε να κλείσεις καλά τα κενά μεταξύ των δυο καμινάδων με πετροβάμβακα για να μην σου τραβάει την ζέστη έξω.

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.119 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ