LaNordica Monoblocco Angolo 800: χαμηλή απόδοση & πρόβλημα με την πόρτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76098 από george alimos
telika ti egine me to tzaki zesteni 8elw na parw kai egw ena idio ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76562 από thanasis
@ george alimos

Φίλε μου υπάρχουν πολλές διαφορετικές απόψεις για το συγκεκριμένο μοντέλο. Εγώ προσωπικά που το πήρα έχω απογοητευτεί. Περίμενα μεγαλύτερη ζέστη από τους αεραγωγούς για τόσα λεφτά που έδωσα. Βέβαια ακόμα δεν το έχω ντύσει γύρω γύρω με πετροβάμβακα (λόγω προβλήματος με την καμινάδα άσχετο με το τζάκι αλλά σχετικό με τους τζακάδες που το βάλανε)και ίσως γι' αυτό να έχω απώλειες.

Παραμένει πάντως ένα πολύ κομψό και αξιόπιστο μοντέλο, και ίσως να ήταν οι προσδοκίες μου υπερβολικές...
Με άλλα λόγια βγάζει σταθερή ζέστη, απλά όχι στις θερμοκρασίες που περίμενα εγώ, και δεν καλύπτει τα τετραγωνικά που περίμενα. Έχει μία απαλή ζέστη, όχι κάτι το πολύ δυνατό που να μην μπορείς ας πούμε να κάτσεις μπροστά στο τζάκι καθόλου.

Ένα άλλο μείον του συγκεκριμένου τζακιού, είναι οτι ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ να του κλέισεις τελείως τον αέρα που πηγαίνει στην εστία. Μπορείς να κλεισεις τον πρωτογενενή αέρα καύσης, και μπορείς να μείωσεις τον δευτερογενή αέρα στο μισό. Αλλά να τον κλείσεις τελείως (πχ επειδή πας για ύπνο) δεν παίζει.

Η κατανάλωση 2,9 kg/hour, (το maximum που δίνει ο κατασκευαστής) ΔΕΝ πρόκειται να σου βγάλει τη ζέστη που χρειάζεσαι. Με αποτέλσμα να μην ξέρεις ουσιαστικά αν πρέπει να το φορτώσεις παραπάνω με κίνδυνο να κάνεις 'ζημιά' στις λαμαρίνες ή να το αφήσεις να χαμουρεύεται (συγνώμη για την έκφραση!) Ζημιά στο τζάκι από υπερφόρτωση ΔΕΝ καλύπτεται από την εγγύηση... Οι περισσότεροι λένε "Πλάκωσέ το ρε φίλε, σίδερα είναι, τι θα πάθει;" Τι να σου πω....

Η γνώμη μου είναι αν έχεις ήδη τζάκι, καλύτερα να το μετατρέψεις με ένα foyer (βλέπε Αστέρης σε άλλο thread) που θα σου δώσει πιο δυνατές θερμοκρασίες με πολύ λιγότερα λεφτά για την εγκατάσταση. Εγώ χρειάστηκε να χαλάσω τελείως το τζάκι που είχα για άλλους λόγους και γι' αυτό προχώρησα στη λύση του monoblocco.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": george alimos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76638 από george alimos
de exw tzaki kai to spiti einai mikro saloni me kouzina 26 tm ante na to ntisis kai pes mou ti paizi ,Kai posw sou kostise i agora tou egw to exw brei 2090 = f p a xoris moter . kai posw na exei to moter eyroristo file ta leme

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76663 από john tsik
σαν κατοχος ιδιου τζακιου ειμαι πολλυ ευχαριστημενος..!!θαναση εγω το φορτωσα 5-6 κιλα στα πρωτα 5-6 αναματα.δεν επαθε απολυτος τιποτα.τωρα μετα απο 40 περιπου λεπτα αναμενο με 2-3 κιλα για αρχη μου βγαζει διπλασια ζεστη απο οτι οταν τηρουσα ευλαβικα το μανιουαλ..!!το φορτωνω κ 85 τετραγωνικα ενιαιος χωρος ξεκιναει απο 11-12 βαθμους κ την ανεβαζει 26-28!!τι αλλο να περιμενω???το μονο κατασκευαστικο 'μειον' ειναι οτι κλεινει η πορτα οταν ζεσταθει.λογο ασφαλειας.με 1 κιλο μολυβι στο αντιβαρο ολα οκ!!εγω το αγορασα 2600 με το μοτερ.550 κανει σκετο το μοτερ.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by john tsik.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76733 από GT

george alimos έγραψε: de exw tzaki kai to spiti einai mikro saloni me kouzina 26 tm ante na to ntisis kai pes mou ti paizi ,Kai posw sou kostise i agora tou egw to exw brei 2090 = f p a xoris moter . kai posw na exei to moter eyroristo file ta leme


Γράφε σε παρακαλώ με μικρούς Ελληνικούς χαρακτήρες, όπως όλοι μας.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #76738 από george alimos
απο που το πηρες 2600 με το μοτερ πολλη καλη τιμη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.092 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ