LaNordica Monoblocco Angolo 800: χαμηλή απόδοση & πρόβλημα με την πόρτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47190 από thanasis
Λοιπόν μελέτησα από μέσα το τζάκι κι από οτι είδα έχει κόφτρα, όχι κλαπέτο.

Η διάμετρος της καμινάδας είναι 25 εκ. πράγμα λογικό αφού το διαμέρισμα είναι ρετιρέ και η καπνοδόχος είναι συνολικά περί τα 4 μέτρα. Υπάρχει περίπτωση να παίζει θέμα υπερβολικού ελκυσμού;

Επίσης τι γίνεται με τη στεγανοποίηση της καμινάδας; Ο τζακάς έβαλε πετροβάμβακα στο ταβάνι γύρω από το σωλήνα αλλά δεν φαίνεται να είναι αεροστεγής..μήπως πρέπει να κάνω κι εκεί κάτιπχ αλουμινοταινία ή πυράντοχη σιλικόνη;

Κάτι ακόμε που παρατήρησα είναι οτι οι αεραγωγοί εισόδου στο βεντιλατέρ δεν είναι στεγανά δεμένοι με το βεντιλατέρ, με αποτέλεσμα όταν ανάψω το μοτέρ να τραβάει αέρα από γύρω γύρω. Διορθώνεται εύκολα με αλουμινοταινία αυτό, όμως ούτε αυτό ούτε η διάμετρος και η στεγανοποίηση της καμινάδας εξηγούν τις χαμηλές θερμοκρασίες που παίρνω από τις εξόδους....

Τα φώτα σας κανείς;

Ευχαριστώ και πάλι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47194 από GT
Μπορώ να μαντέψω 2 πιθανές αιτίες:

1) Με προβληματίζει αυτό που έγραψες για την πόρτα. Μήπως είναι ελαττωματική και δεν κλείνει σωστά, με αποτέλεσμα να μπάζει ανεξέλεγκτα αέρα καύσης?
Παίζοντας με τα ρυθμιστικά, τι διαφορά βλέπεις στη φλόγα σου? Αν κλείσεις τον αέρα, πέφτει η φλόγα ή ξανά προς τη δόξα τραβά?
Επίσης απαράδεκτος που έβγαλε το αντίβαρο. Έλεος πια με τις ελεεινές πατέντες που υποτίθεται διορθώνουν τον κατασκευαστή. Ποιος? Ο Έλλην μάστορης... τσ τσ τσ... Αντί να σου λύσει το πρόβλημα, το έκρυψε κάτω από το χαλί.

2) Προσπάθησε να στεγανοποιήσεις την καμινάδα όσο πιο πολύ μπορείς. Αν υπάρχει διάκενο, ναι, είναι αναμενόμενο να έχεις πτώση απόδοσης.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47200 από thanasis
@ GT

Φίλε σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση...

Με την πόρτα δεν έχω κανένα πρόβλημα πέρα του ότι κατεβαίνει πολύ χαμηλά. Παρακολουθόντας τη φλόγα βλέπω οτι δεν 'μπάζει' από πουθενά αλλού εκτός από τις εισόδους πρωτεύοντος/δευτερέυοντος αέρα (ανάλογα ποιο είναι ανοιχτό).
Στο συγκεκριμένο μοντέλο έχεις την επιλογή να ή να κλείσεις τον πρωτεύων αέρα ή τον δευτερεύον, οχι και τα δύο (βλακεία αυτό κατά τη γνώμη μου....). Μεγάλη διαφορά δε βλέπω στη φλόγα είναι αλήθεια, τον είδα όμως τον ρυθμιστή από κάτω από το τζάκι και οι γρίλιες είναι εντάξυ. Δηλαδή όντως κλείνει ο πρωτεύων στη θέση που πρέπει και όντως ανολιγει ο δευτερέυων κλπ). Το έλεγξα και με κλειστό το τζάκι - έβαλα αναπτήρα και τσέκαρα αν μπάζει αέρα χωρίς να πρέπει και είναι οκ...Άρα ούτε εκεί είναι το πρόβλημα... :dry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47202 από thanasis
@ GT

Σχετικά με την στεγανοποίηση της καμινάδας, τι υλικό πρέπει να βάλω; Αυτό το υλικό θα πρέπει να ενώσει την καμινάδα με τον πετροβάμβακα (ψηλά στο ταβάνι). Σίγουρα από κει χάνω συνολοκή απόδοση στο σπίτι, αλλά αυτό δεν εξηγεί τις χαμηλες θερμοκρασίες από τις εξόδους των αεραγωγών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47206 από GT
Θανάση δεν ξέρω πόσο νορμάλ είναι να μην επηρεάζεται η φλόγα σου πολύ...

Τη δοκιμή με τον αναπτήρα, νομίζω πρέπει να την κάνεις αφού του τραβήξεις ένα καλό μαρσάρισμα να ζεσταθεί καλά.

Κλείνεις τα ρυθμιστικά όσο πιο πολύ γίνεται, να μειώσεις τον αέρα από τις σωστές διόδους ώστε να προσπαθήσει να τραβήξει από οπουδήποτε αλλού και ΜΕΤΑ περνάς αναπτήρα περιμετρικά της εστίας, από οπουδήποτε θα μπορούσε να μπάζει.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47216 από thanasis
@ GT

ΟΚ φίλε μου, θα το δοκιμάσω και αυτό να δω αν παίζει τίποτα...
Αλλά και πάλι δεν μπορώ να δω πως αυτό επηρεάζει το αποτέλεσμα που παίρνω από τους αεραγωγους. Αν έμπαζε η πόρτα, το πολύ πολύ να είχα οσμές στο σπίτι ή να μου ανακάτευε τη στάχτη, ή κάνω λάθος;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ