LaNordica Monoblocco Angolo 800: χαμηλή απόδοση & πρόβλημα με την πόρτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47252 από jimopoulos
απο την μικρη εμπειρια που εχω απο την 750 πιανο,πιστευω οτι για την πορτα εκανε πατατα ο εγκαταστατης και τωρα το κανει γαργαρα.παρε 1 αλφαδι και κοιτα ακριβως τα ζιγια και απο τις 2 πλευρες,εστω και λιγο να χανει η πορτα πεφτει απο μονη της(τουλαχιστον ετσι ειπε ο εγκαταστατης του γαμπρου μου στην 750).
οσο αφορα την ζεστη στα3 αναμματα τα πρωτα ειχαμε φαει τρελο ξενερωμα...
πιστευω θελουν στην αρχη στρωσιμο και λιγο καλο τσιτωμα για να παρουν μπρος.
του ειπα και εγω οτι λεει ο κατασκευαστης,αλλα μολις ηρθε σπιτι να ελεγξει το τσιτωσε μεχρι 100-120 βαθμους κεντρικο αεραγωγο(για αρχη εβαλε 6 κιλα περιπου).

la nordica 600 tondo
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jimopoulos.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": thanasis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47264 από thanasis
@ Jimopoulos

Φίλε σε ευχααριστώ πολύ, θα το ελέγξω με το αλφάδι να δω τι γίνεται, όλα είναι πιθανά δε πα να 'ναι και εξουσιοδοτημένο συνεργείο (μη πω τίποτα τώρα..)

Τα 6 κιλά είναι σχεδόν διπλάσιο από την max τιμή που δίνει ο κατασκευαστής για το 750 Piano. Aπό κει και πέρα τι έγινε; Ξεμπλόκαρε το μηχάνημα; Τι κατανάλωση έχεις τώρα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #47298 από jimopoulos

thanasis έγραψε: @ Jimopoulos

Φίλε σε ευχααριστώ πολύ, θα το ελέγξω με το αλφάδι να δω τι γίνεται, όλα είναι πιθανά δε πα να 'ναι και εξουσιοδοτημένο συνεργείο (μη πω τίποτα τώρα..)

Τα 6 κιλά είναι σχεδόν διπλάσιο από την max τιμή που δίνει ο κατασκευαστής για το 750 Piano. Aπό κει και πέρα τι έγινε; Ξεμπλόκαρε το μηχάνημα; Τι κατανάλωση έχεις τώρα;

έστρωσε τώρα η κατανάλωση καλή είναι..
Τα ξύλα δεν είναι και τόσο προκοπής για να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα..
Γενικά πάντως δεν είναι λαιμαργo.
Και ένα άλλο που έκανα είναι να κλείσω με αφρό την τρύπα που άνοιξε την εξωτερική 15εκ. Και πέρασε 10εκ. Σωλήνα(τα 5εκ. Που περίσσεψαν).
Πριν κρύωνε η εστία από τα πλαίνα...

la nordica 600 tondo
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50568 από manio99

thanasis έγραψε: @ GT

Φίλε σ' ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση...

Με την πόρτα δεν έχω κανένα πρόβλημα πέρα του ότι κατεβαίνει πολύ χαμηλά. Παρακολουθόντας τη φλόγα βλέπω οτι δεν 'μπάζει' από πουθενά αλλού εκτός από τις εισόδους πρωτεύοντος/δευτερέυοντος αέρα (ανάλογα ποιο είναι ανοιχτό).
Στο συγκεκριμένο μοντέλο έχεις την επιλογή να ή να κλείσεις τον πρωτεύων αέρα ή τον δευτερεύον, οχι και τα δύο (βλακεία αυτό κατά τη γνώμη μου....). Μεγάλη διαφορά δε βλέπω στη φλόγα είναι αλήθεια, τον είδα όμως τον ρυθμιστή από κάτω από το τζάκι και οι γρίλιες είναι εντάξυ. Δηλαδή όντως κλείνει ο πρωτεύων στη θέση που πρέπει και όντως ανολιγει ο δευτερέυων κλπ). Το έλεγξα και με κλειστό το τζάκι - έβαλα αναπτήρα και τσέκαρα αν μπάζει αέρα χωρίς να πρέπει και είναι οκ...Άρα ούτε εκεί είναι το πρόβλημα... :dry:

καλησπερα,
ειδικος δεν ειμαι,απλα με το θεμα της πορτας που κατεβαινει χαμηλα μολις την αφησεις ειχα κι εγω το ιδιο θεμα .
εμενα ο τζακας ρυθμισε τη πορτα με τα αντιβαρα,αλλα χωρις να εχει τοποθετησει το χερουλι ετσι οταν τοποθετησε το χερακι,η πορτα κατεβαινε χαμηλα.επειδη δεν το ειχε κλεισει ακομα με γυψοσανιδα,ευκολα ΠΡΟΣΘΕΣΕ και οχι αφαιρεσε αντιβαρα και το θεμα οκ.
ελπιζω να βοηθησα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #50641 από thanasis
@ manio99

Καλημέρα, σ' ευχαριστώ για την απάντηση, κάπου εκεί εστιάζω κι εγώ το πρόβλημα με την πόρτα... Βρήκα που ακριβώς είναι το αντίβαρο και βλέπω οτι πρέπει εκεί να προστεθεί βάρος, αλλά δεν νομίζω να το αναλάβει το εξουσιοδοτημένο συνεργείο που μου έβαλε το τζάκι γιατί αυτοί δεν κάνουν πατέντες πάνω στο έτοιμο monoblocco... Μάλλον θα χρειστεί να το κάνω μόνος μου... :(

Τώρα έμπλεξα με άλλο πρόβλημα που είναι ΝΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΜΙΝΑΔΑ!!! Ασε έχω απογοητευτεί πλήρως, δεν μπορώ να εξακριβώσω αν τα νερά προέρχονται από μη επαρκή μόνωση της καμινάδας ή αν έχω πρόβλημα με την ταράτσα (είμαι ρετιρέ). Έχω μπλέξει άσχημα και δεν ξέρω από που να το πιάσω το πρόβλημα. Κι έρχονται και γιορτές... Προς το παρόν περιμένω τηλέφωνο από τον τεχνικό και βλέπουμε... :( :( :(

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #51471 από manio99
Καλημερα,
οσο αφορα το θεμα τηε εισροης νερων απο την καμιναδα εννοεις οτι νερα μπηκαν μεσα στο τζακι ?
σε ρωταω γιατι πριν απο λιγες μερες που εβρεχε πολυ μπηκε και στο δικο μου τζακι νερο.
Οσο αφορα το θεμα της μονωσης νομιζω οτι απο τη ταρατσα θα πρεπει στο σημειο εκεινο να μονωθει καταλληλα εκτος απο το τσιμεντο που θα εχει βαλει.υπαρχουν πολλα υλικα καταλληλα γι αυτο και νομιζω οικονομικα.Απο μεσα τωρα απο το ταβανι κι εμενα εβαλε πετροβαμβακα και μετα ενα υλικο σαν αφρος το οποιο ομως μου ειπε ενας αλλος τζακας αντεχει μεχρι τους90βαθμους ,μετα καιγεται και μυριζει (για να βγαλει φλογα μου ειπε ειναι δυσκολο )και οντως εχει αρχισει να χαλαει,
Αυτο που θα πρεπει να δεις ειναι πως ειναι τοποθετημενεςοι σωληνες σου ,αν ειναι με το θηλυκο προς κατω τοτε ακομα κι αν οι ματισεις των σωληνων ειναι λαθος,δηλ. δεν εχουν κουμπωσει καλα,δεν εχει βαλει σιλικονη,κτλ,ειναι παρα πολυ δυσκολο εως αδυνατο να σου βαλει νερο οποτε ενδεχεται να ειναι απο το καπελο(λενε πως ορισμενα βαζουν νερο),αλλα ενδεχεται και απο αυτο που ειπες απο μη σωστη μονωση .
Αν τωρα το θηλυκο ειναι προς τα πανω,δες αν τουλαχιστον εχει βαλει μεταλλικη ταινια στις ματισεις αλλα και τη ματιση του καπελου με τη καμιναδα γιατι σ εκεινο το σημειο τουλαχιστον ο δικος μου τζακας δε εβαλε σιλικονη για να μπορεις λεει να το αντικαθιστας ευκολα επειδη οπως λεει χαλανε συνεχως.
Μπορεις να δοκιμασεις να βγεις πανω και μενα λαστιχο να ριχνεις νερο στα πιθανα σημεια εισοδου ξεκινωντας απο το πιο χαμηλο σημειο ,πχ απο την ταρατσα που βγαινει η καμιναδα (θεμα μονωσης) και καποιος απο το σπιτι να δει ποτε ερχεται το νερο.
(εγω δεν το εψαξα αυτο γιατι το τζακι καλοριφερ μου ειναι καινουργιο και καπνιζει σαν αραπης κι εχω επικεντρωθει εκει.)
Τωρα οσο αφορα τη πορτα δεν ξερω το τζακι σου,(εγω εχω το acquatondo της edilkamin)αλλα νομιζω οτι δεν ειναι τιποτα δυσκολο να φτιαχτει ,
μην ανησυχεις παντως αυτα που αναφερεις ευκολα διορθωνονται.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by manio99.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ