LaNordica Monoblocco Angolo 800: χαμηλή απόδοση & πρόβλημα με την πόρτα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46008 από thanasis
Καλημέρα σε όλη την παρέα.
Διάβασα εκτενώς και για μεγάλο διάστημα τις εμπειρίες σας από τα τζάκια πριν καταλήξω στην αγορά του Μonoblocco Angolo 800 της La Nordica (για λόγους πιστοποίησης, απόδοσης, αισθητικής κλπ). Επίσης μπήκα στη διαδικασία να το αγοράσω/εγκαταστήσω από εξουσιοδοτημένους αντιπροσώπους (για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο).
Το θέμα μου είναι το εξής:
Όταν ανάβω το τζάκι (χρησιμοποιώ μπρικέττα Schweighofer αγορασμένη από την Ecowood Hellas μια που δεν πρόλαβα να στοκάρω σε ξερά ξύλα), ακόμα και μετά από μια ή δύο ώρες χρήσης με το τζάκι φορτωμένο στα όρια του κατασκευαστή (2,9 kg/h ξερά ξύλα = περίπου 2-2,5 kg/h μπρικέττες)δεν πιάνω θερμοκρασία πάνω από 40, άντε να πω 50 βαθμούς από τις περσίδες. Δεν έχω προχωρήσει ακόμα στο ντύσιμο με γυψοσανίδα / πετροβάμβακα, προς το παρόν έχει μπει ο πετροβάμβακας μόνο στην πλάτη του monoblocco και στο ταβάνι (Photo 1).
Είναι φυσιολογικές αυτές οι θερμοκρασίες; Πήρα τον αντιπρόσωπο να ρωτήσω και μου είπε απλά να το φορτώσω παραπάνω (παρόλο που στο εγχειρήδιο λέει καθαρά οτι βλάβες από υπερθέρμανση δεν καλύπτονται από την εγγύηση!)

Τέλος, έχω ένα θεματάκι με την πόρτα, την οποία όταν ανοίγω για να φορτώσω το τζάκι, ξανακατεβαίνει μόνη της μέχρι τα μισά! Αυτό ουδεμία σχέση έχει με τη φωτογραφία που διαφημίζει η La Nordica στο site της... Φώναξα τον τεχνικό ο οποίος αφαίρεσε ένα αντίβαρο από την πόρτα αλλά το αποτέλεσμα καθόλου ικανοποιητικό (Photo 2, 3).

Αναμένω τα φώτα σας! Αν έχει κανείς παρόμοιο τζάκι να μου πει την εμπειρία του, για να ξέρω αν το τζάκι είναι οκ και να προχωρήσω στο ντύσιμο ή αν θα κυνηγάω τους τεχνικούς...

Σας ευχαριστώ






Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46016 από rivol
Έχεις τοποθετήσει βεντιλατέρ ?

Αλέξης

Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by rivol.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46021 από thanasis
Ναι, έχω βάλει βεντιλατέρ, το δικό του.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46027 από rivol
Άρα το μόνο που έχεις να κάνεις αν δεν το έχεις κάνει ήδη είναι να κλείσεις το κλαπέτο ώστε να κρατάει περισσότερο τα καυσαέρια και να ανεβάσει θερμοκρασία.
Οι 40 βαθμοί είναι πράγματι λίγο, σε ποια σκάλα δουλεύει το βεντιλατέρ, μήπως το έχεις πολύ δυνατά και δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί αρκετά ο αέρας ?

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46031 από thanasis
rivol,

Το βεντιλατέρ είναι στο αυτόματο στη σκάλα 1. Δεν τίθεται θέμα οτι δεν προλαβαίνει να ζεστάνει ο αέρας. Αργεί να ανάψει αλλά δε με ενοχλεί προς το παρόν.

Όσο για το κλαπέτο δεν έχω πειράξει τίποτα στο τζάκι και δεν βλέπω να έχει κάποια ρύθμιση για κλαπέτο. Πρέπει να ψάξω την εστία από μέσα (στο ταβάνι του χώρου καύσης); Δε θέλω να κάνω μετατροπές που δεν προβλέπονται στο εγχειρίδιο...

Έχεις κι εσύ το ίδιο τζάκι; Τι θερμοκρασίες πιάνεις;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46043 από rivol
Κατά πάσαν πιθανότητα πρέπει να είναι αυτόματο το κλαπέτο και κλείνει με το που κατεβαίνει η πόρτα.

Εγώ έχω Universal Jolly Maxi C 24,4 Kw και οι αεραγωγοί δεν πιάνονται μετά από μισή ώρα καύσης με το βεντιλατέρ στο αυτόματο. Δεν έχω θερμόμετρο ακόμα (περιμένω ένα από ebay) για να μπορώ να πω τι θερμοκρασίες πιάνω.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ