LaNordica Monoblocco Angolo 800: χαμηλή απόδοση & πρόβλημα με την πόρτα

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100908 από thanasis
Τελευταία ενημέρωση και αίτημα βοήθειας από όσους έχουν το ίδιο μοντέλο...

Το θέμα με τα νερά από πάνω λύθηκε με την πυράντοχη ελαστική σιλικόνη (την κόκκινη). Μου είπαν και για ακόμα ένα υλικό που μπορώ να προσθέσω μελλοντικά περιμετρικά στην καμινάδα (εκεί που ενώνεται η inox με την παλιά από τσιμεντόλιθο). Αλλά αυτό τουλάχιστον προς το παρόν το λύσαμε.

Το θέμα με την πόρτα λύθηκε με μικροπατέντα. Δηλαδή πήρα μολύβι και το 'έδεσα' κάτω από το αντίβαρο της πόρτας χρησιμοποιόντας και την σιλικόνη που μου περίσσεψε αλλά και σύρμα. Συγκεκριμένα έκανα μία τρύπα στο υπάρχον αντίβαρο και έδεσα με το σύρμα το μολύβι, βάζοντας και την κόκκινη σιλικόνη μεταξύ τους.

Χτες λοιπόν το ντύσαμε το ρημάδι. Προέκυψε όμως μία σοβαρή απορία που θέλω να ρωτήσω όσους έχουν το ίδιο μοντέλο. Ο θερμοθάλαμος πάνω από το τζάκι ντύθηκε κανονικά με πετροβάμβακα, με το αλουμίνιο προς τα μέσα. Τι γίνεται όμως με το κομμάτι που είναι ΚΑΤΩ από το τζάκι; Χρειάζεται πετροβάμβακα ή όχι; Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί το συνεργείο έβαλε πετροβάμβακα μεν αλλά όχι επαρκώς ντυμένο με αλουμίνιο. Υπάρχουν σημεία οπου ο πετροβάμβακας φαίνεται και αυτό με απασχολεί διότι το τμήμα κάτω από το τζάκι (εκεί που είναι το μοτερ) και το τμήμα πάνω από το τζάκι επικοινωνούν. Αυτό λογικά δεν σημαίνει οτι οι ίνες του πετροβάμβακα που είναι ελεύθερες κάτω θα 'κυκλοφορήσουν' όταν αναψει το τζάκι και θα βγουν από την περσίδα εκτόνωσης;
Παραθέτω και 2-3 φωτο...

Περιμένω τα φώτα σας για να τους ξαναφέρω αν χρειάζεται...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100914 από trelos_panos
στην είσοδο δε χρειάζεσαι πετροβάμβακα γιατί δεν έχει θερμοκρασία.πλάγια και μετά χρειάζεσαι.Αφού σου έβαλαν όμως....από κόπο και μόνο έπρεπε να το μονώσουν καλύτερα :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100922 από thanasis

john tsik έγραψε: σαν κατοχος ιδιου τζακιου ειμαι πολλυ ευχαριστημενος..!!θαναση εγω το φορτωσα 5-6 κιλα στα πρωτα 5-6 αναματα.δεν επαθε απολυτος τιποτα.τωρα μετα απο 40 περιπου λεπτα αναμενο με 2-3 κιλα για αρχη μου βγαζει διπλασια ζεστη απο οτι οταν τηρουσα ευλαβικα το μανιουαλ..!!το φορτωνω κ 85 τετραγωνικα ενιαιος χωρος ξεκιναει απο 11-12 βαθμους κ την ανεβαζει 26-28!!τι αλλο να περιμενω???το μονο κατασκευαστικο 'μειον' ειναι οτι κλεινει η πορτα οταν ζεσταθει.λογο ασφαλειας.με 1 κιλο μολυβι στο αντιβαρο ολα οκ!!εγω το αγορασα 2600 με το μοτερ.550 κανει σκετο το μοτερ.

@john tsik

Φίλε να σε ρωτήσω επειδή είδα οτι είχες κι εσύ διάφορα προβλήματα με το Nordica και από οτι φαίνεται τα έλυσες...ΠΩΣ ΤΑ ΕΛΥΣΕΣ;;; Ήταν θέμα να το κάψεις αρκετές φορές το τζάκι; Διάβασα κάπου οτι μόνωσες την καμινάδα σου από την βάση μέχρι το ταβάνι. Με τι και πως την μόνωσες; Αυτό το είχες κάνει από την αρχή; Επίσης τύλιξες όλο τον θερμοθάλαμο κολλητά με μόνωση ή άφησες κάποιο κενό; Ή άφησες μόνο το κενό στην πλάτη του τζακιού; Και τέλος, η μόνωσλη σου πάει μέχρι κάτω το πάτωμα (ο πετροβάμβακας δλδ) και σε όλες τις πλευρές;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #100927 από Stavrax
@Thanasis
Αν έχεις πρόσβαση, μονωσέ τα με ταινία αλουμινίου ή ακόμα καλύτερα φώναξε τους για να το κάνουν :evil:
Η σκέψη σου για τους κινδύνους είναι πολύ σωστή.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101031 από jimopoulos

thanasis έγραψε: Τελευταία ενημέρωση και αίτημα βοήθειας από όσους έχουν το ίδιο μοντέλο...

Το θέμα με τα νερά από πάνω λύθηκε με την πυράντοχη ελαστική σιλικόνη (την κόκκινη). Μου είπαν και για ακόμα ένα υλικό που μπορώ να προσθέσω μελλοντικά περιμετρικά στην καμινάδα (εκεί που ενώνεται η inox με την παλιά από τσιμεντόλιθο). Αλλά αυτό τουλάχιστον προς το παρόν το λύσαμε.

Το θέμα με την πόρτα λύθηκε με μικροπατέντα. Δηλαδή πήρα μολύβι και το 'έδεσα' κάτω από το αντίβαρο της πόρτας χρησιμοποιόντας και την σιλικόνη που μου περίσσεψε αλλά και σύρμα. Συγκεκριμένα έκανα μία τρύπα στο υπάρχον αντίβαρο και έδεσα με το σύρμα το μολύβι, βάζοντας και την κόκκινη σιλικόνη μεταξύ τους.

Χτες λοιπόν το ντύσαμε το ρημάδι. Προέκυψε όμως μία σοβαρή απορία που θέλω να ρωτήσω όσους έχουν το ίδιο μοντέλο. Ο θερμοθάλαμος πάνω από το τζάκι ντύθηκε κανονικά με πετροβάμβακα, με το αλουμίνιο προς τα μέσα. Τι γίνεται όμως με το κομμάτι που είναι ΚΑΤΩ από το τζάκι; Χρειάζεται πετροβάμβακα ή όχι; Ο λόγος που ρωτάω είναι γιατί το συνεργείο έβαλε πετροβάμβακα μεν αλλά όχι επαρκώς ντυμένο με αλουμίνιο. Υπάρχουν σημεία οπου ο πετροβάμβακας φαίνεται και αυτό με απασχολεί διότι το τμήμα κάτω από το τζάκι (εκεί που είναι το μοτερ) και το τμήμα πάνω από το τζάκι επικοινωνούν. Αυτό λογικά δεν σημαίνει οτι οι ίνες του πετροβάμβακα που είναι ελεύθερες κάτω θα 'κυκλοφορήσουν' όταν αναψει το τζάκι και θα βγουν από την περσίδα εκτόνωσης;
Παραθέτω και 2-3 φωτο...

Περιμένω τα φώτα σας για να τους ξαναφέρω αν χρειάζεται...

φωναξε τους παλι,αν και πιστευω οτι θα φας γραψιμο..
πολυ προχειρη δουλεια απο αντιεπαγγελματιες.Ετσι κανανε και σε μενα στην αρχη,ηθελε να τελιωσει την δουλεια σε 1 απογευμα,αλλα τελικα εκανε 3 μερες.! δεν θα πρεπει να φαινεται το παραμικρο απο πετροβαμβακα κατα την γνωμη μου,και να τουν δινεις γκαζια χωρις την παραμικρη αμφιβολια
δεν μπηκαν στο κοπο να ρουφηξουν με την σκουπα ουτε τα (φωτο 2) υπολειμματα.?

la nordica 600 tondo
Last edit: 10 Χρόνια 10 Μήνες πριν by jimopoulos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 10 Μήνες πριν #101063 από chris nga
Η μαμά εταιρεία συστήνει να κανείς παρεμβολές στην εστία; Μου ακούγεται περίεργο. Μήπως να το ψάξεις αλλίως; Δηλ να επικοινώνησεις με το γραφείο επικοινωνίας της μαμάς εταιρείας;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ