Φωτιά σε καμινάδα

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4586 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Φωτιά σε καμινάδα έχω πετύχει 3 φορές. Τις 2 φορές ήταν του πατέρα μου, πήρε φωτιά η αμιαντοσωλήνα (έψηνε και λίγο παραπάνω απο το κανονικο..). Τώρα την αλλαξαμε με σπιράλ και σταμάτησε να ψήνει. Επίσης δεν την είχε καθαρίσει ποτέ. Φέτος την καθάρισα εγώ.
Η 3η φορα που είδα φωτιά ήταν στου γείτονα αλλά εκεί ήταν κατασκευαστιή μ...κια του μηχανικού. Πέρασε ξύλο της σκεπής μέσα απο καμινάδα....
Για τον υαλοβάμβακα που λες δε νομίζω να έχει πρόβλημα. Μου το πε φίλος που ασχολείται με σόμπες-καμινάδες-τζάκια. Αλλά γενικότερα είναι προτιμότερος ο πετροβάμβακας.
Σε σενα δε κατάλαβα γιατι πηρε φωτιά. Πάντως καλό ειναι 1 φορα το χρόνο να γίνεται καθαρισμός καμινάδας με βουρτσα.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GeoTa.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #4728 από spyroskosmas
Απαντήθηκε από spyroskosmas στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Μου έτυχε σπίτι μου σε τζάκι ανοιχτής εστίας πριν 2 χρόνια Παραμονή Πρωτοχρονιάς. Δυο χρόνια είχαμε στο σπίτι, και δεν την είχα καθαρίσει. Είχα βάλει πολύ φωτιά, ανέβηκαν οι φλόγες ψηλά, και σε κάποια στιγμή ακούγαμε κρότους και βλέπαμε λάμψεις να βγαίνουν από το χτισμένο καπέλο. Πέταξα αμέσως τα ξύλα έξω. Τελικά φαίνεται όλα τα αποκαΐδια έλυωσαν και έπεσαν κάτω στην εστία.
Απολογισμός ένα καμμένο χαλί, και μια Παραμονή Πρωτοχρονιάς αξέχαστη..Έκτοτε καθαρίζω το τζάκι κάθε χρόνο, και αφ΄ότου έβαλα λέβητα ξύλου, του καθάρισα την καμινάδα ύστερα από 2 μήνες λειτουργίας από περιέργεια.
Επιβάλλεται καθαρισμός ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ μια φορά το χρόνο.
Φίλε, αν περνάν τα καθαριστικά καλάμια μέχρι κάτω, η καμινάδα σου δεν έχει κενά. Οι αμιαντοσωλήνες είχαν περισσότερα προβλήματα, έσπαζαν κιόλας, και ήθελαν αντικατάσταση.

Η απογοήτευση λόγω κακής ποιότητας διαρκεί περισσότερο από την ικανοποίηση λόγω χαμηλής τιμής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23067 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Πέρυσι έγινε ανάφλεξη, πέρασε η φωτιά στο εσωτερικό της στέγης, και κόντεψε να κάψει το σπίτι.

Φέτος επειδή δεν έχει χρήματα να αλλάξει την καμινάδα από αμίαντο σε μεταλλική, θέλει να σοβατίσει τον αμίαντο εξωτερικά, και είναι σίγουρος ότι όλα θα δουλέψουν ρολόι.

Στις φώτο η καμινάδα που περνάει μέσα από την στέγη ενός προκάτ σπιτιού με ξύλινο σκελετό και μόνωση με φελιζόλ.


Βγαίνοντας η καμινάδα από το ταβάνι προς το εσωτερικό της στέγης.....νοβοπάν και αγιος ο θεός.

βγαίνοντας η καμινάδα προς τα κεραμίδια της στέγης.

Και το τελικό της καμινάδας που η ένωση με την αμιαντοσωλήνα βρίσκεται ακριβώς κάτω απο τα κεραμίδια που βλέπετε.

Πως να πείσω αυτόν τον άνθρωπο, ότι φέτος σίγουρα θα κάψει το σπίτι ? :angry:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #23070 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
Εμένα η καμινάδα της σόμπας που περνά απο τη σκεπή μου ειναι διπλού τοιχώματος απο Φ150 σε Φ200 και στο σημείο που περνά μέσα απο τη σκεπή την τυλίξαμε με υαλοβάμβακα με επένδυση αλουμινιου και πάλι ειμαι επιφυλακτικός....

Πες τον χαιρετίσματα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60012 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα

GeoTa έγραψε: Φωτιά σε καμινάδα έχω πετύχει 3 φορές. Τις 2 φορές ήταν του πατέρα μου, πήρε φωτιά η αμιαντοσωλήνα (έψηνε και λίγο παραπάνω απο το κανονικο..). Τώρα την αλλαξαμε με σπιράλ και σταμάτησε να ψήνει. Επίσης δεν την είχε καθαρίσει ποτέ. Φέτος την καθάρισα εγώ.
Η 3η φορα που είδα φωτιά ήταν στου γείτονα αλλά εκεί ήταν κατασκευαστιή μ...κια του μηχανικού. Πέρασε ξύλο της σκεπής μέσα απο καμινάδα....
Για τον υαλοβάμβακα που λες δε νομίζω να έχει πρόβλημα. Μου το πε φίλος που ασχολείται με σόμπες-καμινάδες-τζάκια. Αλλά γενικότερα είναι προτιμότερος ο πετροβάμβακας.
Σε σενα δε κατάλαβα γιατι πηρε φωτιά. Πάντως καλό ειναι 1 φορα το χρόνο να γίνεται καθαρισμός καμινάδας με βουρτσα.


Φωτιά σε καμινάδα έχω πετύχει 4 φορές. Τις 3 φορές ήταν του πατέρα μου.... :(

Ευτυχώς σήμερα ήμουν σπίτι..

Με παιρνει τηλ η γειτονισσα με λεει η καμιναδα του πατερα σου βγάζει πολυ΄καπνό...τους παιρνω τηλ ακουω φωνές..Κατεβαινω βλέπω όλο το σπιτι ντουμάνι..Βγάζω ό,τι ξυλο υπηρχε μεσα στην εστια. Κοιτάζω μέσα απο τις περσίδες της φουσκας και βλέπω το σπιράλ κατακόκκινο. Βάζω το κεφάλι μεσα στη εστία και κοιτάω προς τα πάνω και βλέπω πάνω απο το κλαπέτο φωτιά, κανονική φωτιά. Μιλάμε για σοκαριστική εικόνα, δεν ξεχνιέται...Τρέχω σπίτι μου και κατεβάζω τον πυροσβεστήρα ξηρας κόνεως που αγόρασα περισυ. Ευτυχως μετα απο 3-4 ρίψεις έσβησε. Το σπίτι κώλος αλλά καλύτερα κώλος παρα καμμένο

Ανεβαινω σπίτι μου και ελεγχω τη θεση που περνα η καμινάδα του πατερα μου μέσα απο το δικό μου σπίτι. Η γυψοσανιδα ζεματούσε, δεν μπορουσες να την ακουμπήσεις. ΑΝεβαινω στη σκεπή, βγάζω φουρφούρι και ρίχνω νερό μεσα στη καμιναδα να κρυώσει λιγο.

Τελικά τη γλιτώσαμε. Το τζακι του πατέρα μου ειναι ανοικτό, απλό . Τωρα που κόντεψα να την πατήσω, κάθομαι και σκέπτομαι πόσες χοντρές μαλακιες έχουν γινει.
1. Καμινάδα σπιράλ...Απαράδεκτο. Και το χειρότερο ειναι οτι φετος έβαλα και εγώ ρε γαμωτο
2. Ακριβώς μετά το κλαπέτο του τζακιου υπάρχει γωνία που πάει στην καμινάδα. Αρα υποθετω τα καυσαέρια ψιλοδυσκολεύονται να ανέβουν. Σημερα το συνειδητοποίησα..
3. Αφού έχει γωνία στην καμινάδα, υπάρχει περίπτωση το καλοκαίρι που την καθαριζα με βουρτσα πολλά υπολλείματα να παρέμειναν στη γωνία.
4. Ο πατερας μου τωρα τελευταια εκαιγε κατι χοντρα κομματια παλέτες. Μπορει να φταει και αυτο;
5. Η φουσκα ειναι κλασσική παλιου μάστορα τζακά χωρίς εισαγωγή αερα από μεσα παρα μονο απο εξω. Οπότε η φουσκα ανέβαζε υψηλες θερμοκρασιες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #60027 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Φωτιά σε καμινάδα
τελος καλο ευκαιρια για διορθωσεις !
και θεωρω παρα πολυ σημαντικο το ποστ ωστε να βοηθησει κι αλλους κι εσενα

οταν ολοι οι σοβαροι κατασκευαστες και μη φωναζουν μονο λειες καμιναδες ...οι τζακαδες κι οχι μονο κανουν οτι τους βολευει

για τις παλλετες μονο θα σου πω οτι κατα κανονα ειναι εμποτισμενη ξυλεια και ενδεχωμενως ξυλεια απο κονωφορα με οτι αυτο σημαινει για καταλοιπα

ευχομαι να μην το ξαναζησεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ