Τελικά τι είναι σωστό βρε παιδιά;

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45114 από busm
Επανέρχομαι με νέα ερώτηση. Πήρα σήμερα τηλέφωνο στην Καμινοτεχνική στη Θεσσαλονίκη και μου είπαν ότι το τζάκι μου είναι 10 kW. Ρώτησα λοιπόν αν το τζάκι πρέπει να έχει και εισαγωγή αέρα μέσα στο σπίτι και μου απάντησε ότι η εξωτερική είναι αρκετή αν έχει άνοιγμα Φ14. Τι να κάνω ρε παιδιά τελικά; Η φούσκα υπερθερμαίνεται και πιστεύω πως θα δούλευε πιο αποδοτικά με εσωτερική περσίδα εισαγωγής και μεγαλύτερες περσίδες πάνω. Να ανοίξω ή όχι; Θυμίζω ότι είναι απλό, χωρίς βεντιλατέρ και δύο μικρές περσίδες πάνω στη φούσκα 12χ12 εκατ. Αστέρη βοήθεια!
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by busm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45119 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τελικά τι είναι σωστό βρε παιδιά;
Κάτω περσίδα δεν έχεις, πάνω έχεις το 1/10 από ότι πρέπει και εσύ συνέχισε να ρωτάς την Καμινοτεχνική γιατί δεν ζεσταίνεσαι και μυρίζουν τα πάντα. Το κάθε κατσικάκι, από το πόδι του κρέμεται, λένε στο χωριό μου...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": busm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45243 από busm
Απαντήθηκε από busm στο θέμα Τελικά τι είναι σωστό βρε παιδιά;
Αστέρη μία τελευταία ερώτηση. Η περσίδα εισαγωγής πρέπει οπωσδήποτε να μπει στο κέντρο κάτω από την εστία ή μπορεί να μπει δεξιά ή αριστερά; Έβγαλα με το κινητό μου φωτογραφία κάτω από την εστία από το εξωτερικό άνοιγμα. Παρατήρησα λοιπόν ότι τα 4 πόδια του τζακιού ενώνονται μεταξύ τους με μεταλλικές πλάκες σχηματίζοντας ένα "Π" που αφήνει κενό από το πάτωμα 15 πόντους περίπου. Μόνο πίσω δεν έχει μεταλλική πλάκα. Είναι το άνοιγμα αρκετό για την εισαγωγή αέρα; Συγνώμη που σε ταλαιπωρώ!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45249 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τελικά τι είναι σωστό βρε παιδιά;
θα ήταν προτιμώτερο να μπει στο κέντρο, ή εναλλακτικά δύο εκατέρωθεν. Αν και το βασικό είναι το συνολικό εμβαδόν της εισαγωγής και της εξαγωγής, ώστε να περνάει η ποσότητα του αέρα που πρέπει, ώστε να κρυώνει αρκετά η εστία...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": busm

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45285 από busm
Απαντήθηκε από busm στο θέμα Τελικά τι είναι σωστό βρε παιδιά;
Ευχαριστώ για τον χρόνο σου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ