Edilkamin Acquatondo 22 Plus: καπνίζει...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42678 από manio99
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ
ειμαι νεο μελοσ του forum /το διαβαζω συχνα ./εχω προβλημα καπνού με νεο τζακι acquatondo 22 plus και δεν εχω βρει τελικη λύση.
παραθετω λιγα στοιχεια
μετα απο ενα μηνα ταλαιπωρια βρισκομαστε το τζακι να καπνιζει όταν ανοιγει η πορτα -συρομενη- -βγαινει καπνος απο το σημειο που βρισκεται το συρματοσκοινο πισω απο την πορτα.
το προβλημα οπωσ παραδεχτηκε τελικα ο τζακασ ειναι ότι οι σωληνεσ ειναι φ250 και η αποσταση μετρη την ταρατσα πανω απο 7 μ /οποτε πρεπει να βαλουμε φ200/\

το προβλημα όμως ειναι ότι βρισκομαι στο ισογειο οι σωληνεσ περνουν με γωνια 45 μοιρεσ μεσω του πρωτου οροφου μέσα απο το τζακι του κουνιαδου μου. και το γεγονοσ ότι ο τζακασ υπεδειξε να μπουν σωληνεσ φ250 , καθωσ δεν ξεραμε αν βαλουμε το συγκεκριμενο τζακι και ο τζακασ ηταν απολυτα σίγουροσ ότι η φ250 κάνουν για οποιοδήποτε τζακι edilkamin .. και ετσι αρχιζει ο γολγοθας...

τωρα προτεινει να περασουμε την φ200 μεσα απο την φ250 .καλη ιδεα αλλα΄
πωσ θα στερεωθει /πωσ θα κλεισει το κενο/ θα έχουμε μελοντικο προβλημα?

παιδια λιγη βοηθεια γιατι ειμαστε ενα μηνα κλεισμενοι στο υπνοδωματιο , τα παραθυρα ανοικτα ,

και επειδη διαβαζω το forum ο τζακας μοιαζει με αρκετουσ ωσ προσ τισ δικαιολογίεσ και το αρχικο του συνθημα ήταν..... <τζακασ> και καπνοσ δεν υπαρχουν !!!!!

Ειμαι στη διαθεση σα για καθε πληροφορία.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42756 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Edilkamin Acquatondo 22 Plus: καπνίζει...
Μήπως να προσπαθουσατε πρώτα να την μονώσετε για να τραβάει καλύτερα? Πάνω πως είναι, εκτός σκεπής, είναι εκτεθειμένη στο κρύο?

Είσοδο κρύου αέρα στο τζάκι για την καύση έχετε τραβήξει? Καπνίζει ακόμη και με ανοιχτό παράθυρο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42810 από manio99
Απαντήθηκε από manio99 στο θέμα Edilkamin Acquatondo 22 Plus: καπνίζει...
Καλημερα,
καταρχην Αστερη να σε ευχαριστησω για την απαντηση.
εμεις ειμαστε στο ισογειο, το τζακι ξεκινα με συστολη απο φ200 σε φ250 μετα ενα κατακορυφο κομματι καμιναδας 45cm και συνεχιζει με γωνια 45μοιρων για 1m εως το ταβανι του σπιτιου απο οπου μετα τη δευτερη γωνια των 45 μοιρων, συνεχιζει κατακορυφα,περναει μεσα απο το τζακι του οροφου (3m) και βγαινει εξω για 2 m .
Η καμιναδα δεν εχει χτιστει στη ταρατσα αν αυτο εννοεις μονωση.
αν ο τζακας τοποθετησει τη φ20 μεσα στη φ50 με το κενο τι γινεται?
ο πανω οροφος μεσα απο το τζακι του οποιου περνα η καμιναδα θα εχει προβλημα οσο αφορα την ασφαλεια? υπαρχει περιπτωση να αυξανεται η πιεση μεσα στο κενο και να γινει καμια εκρηξη?
και πως θα στερεωθει η μικροτερη καμιναδα μεσα στη μεγαλυτερη?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by manio99. Αιτία: εχομε τραβηξει αερα με σωληνα απ εξω ,επισης το τζακι καπνιζει ανεξαρτητως αν τα παραθυρα ειναι κλειστα η οχι (δεν εινα στεγανα)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42875 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Edilkamin Acquatondo 22 Plus: καπνίζει...
Πριν πειράξετε οτιδήποτε, μονώστε τα 2m εξωτερικής αμόνωτης καμινάδας. Είναι που είναι 250mm, την έχετε και να την βαράει το κρύο και φρενάρουνε τα καπναέρια πάρα πολύ. Είτε χτίστε την γύρω-γύρω, είτε αντικαταστήστε την με διπλού τοιχώματος μόνωμένη.

Έτσι ακριβώς είναι το τζάκι του μεσαίου μου, με διαστολή από Φ200 σε Φ250, αλλά είναι μονωμένη μέχρι πάνω και δεν έχει εμφανίσει το παραμικρό θέμα τραβήγματος...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43111 από manio99
Απαντήθηκε από manio99 στο θέμα Edilkamin Acquatondo 22 Plus: καπνίζει...
καλησπερα,
εχεις δικιο για τη μονωση η οποια θα γινει αναγκαστικα,
παρολα αυτα οι προδιαγραφες της edilkamin για το acquatondo 22 απ οτι λεει η ιδια η η εταιρια ειναι φ200 εφοσον η καμιναδα ξεπερνα τα 7 μετρα.
και ο τζακας λεει αν τωρα που δεν εχει κρυο μονωσω απλα τη καμιναδα αφηνοντας τη φ250 και σταματησει το προβλημα,μπορει οταν αρχισει ο βαρυς χειμωνας να αρχισει παλι να καπνισει εστω και λιγοτερο
ετσι επιμενει να τοποθετησει τη φ200 μεσα στη φ250 αλλα εγω εχω τους ενδοιασμους που προανεφερα.
εσυ τι λες?
ευχαριστω και παλι για το χρονο σου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43124 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Edilkamin Acquatondo 22 Plus: καπνίζει...

το προβλημα όμως ειναι ότι βρισκομαι στο ισογειο
οι σωληνεσ περνουν με γωνια 45 μοιρεσ μεσω του πρωτου οροφου μέσα απο το τζακι του κουνιαδου μου.

και το γεγονοσ ότι ο τζακασ υπεδειξε να μπουν σωληνεσ φ250 , καθωσ δεν ξεραμε αν βαλουμε το συγκεκριμενο τζακι και ο τζακασ ηταν απολυτα σίγουροσ ότι η φ250 κάνουν για οποιοδήποτε τζακι edilkamin ..
και ετσι αρχιζει ο γολγοθας...

O Γολγοθάς είναι αυτό που έχω κοκκινίσει.
Αν δεν καταφέρει να βρεί λύση (που το φοβάμαι) πες του να σου παρει πίσω την κασέτα acquatondo 22 και να σου βάλει ένα τζάκι πελλετ.


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ