Salgueda 800 GV: περίεργη μυρωδιά και απορίες

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #41842 από Paps
Καλημερα σας,

Φετος αποφασισαμε και τοποθετησαμε ενα ενεργειακο τζακι (salgueda 800 GV).
Ο σκοπος μας ειναι να ζεστανουμε κυριος ενα ενιαιο χωρο (45 τμ - σαλονι/κουζινα).

Κατα την τοπο8ετηση (ημουν μπροστα, οποτε μπορω να περιγραψω ακριβως τι εχουν κανει..).
1. Γκρεμισαν την φουσκα
2. ξηλωσαν καποια πυροτουβλα..χαμηλα στις γωνιες για να μπει η κασετα.
3. τυλιξαν με παπλωμα κεροβαμβακα την κασετα.
4. Ανοιξαν στο εσωτερικο τοιχο (τουβλο) ενα ορθογωνιο πλαισιο για να βγουν οι αεραγωγοι (που φερνουν το ζεστο αερα), επισης υπαρχει κενο στις περσιδες..που επικοινωνει με τον χωρο τις καμιναδας.
5. καμιναδα μπηκε ενα κομματι ευκαμπτος σωληνας και στην συνεχeια μονοκοματος inox συνολο 5-6 μετρα).
Διαβαζοντας το φορουμ (δυστυχως) μετα την τοποθετηση βλεπω καποια προβληματα στην τοποθετηση.
α> δεν υπαρχει το κενο 4-5 cm πλαινα και 8- 9 cm πισω. Υπαρχει καποιο κενο..το οποιο ομως εχει γεμισει απο τον κεροβαμβακα.
β> δεν υπαρχει εισοδος φρεσκου αερα απο το εξωτερικο περιβαλλον εκτος απο το συρταρι για την σταχτη.
γ> τα βεντηλατερ περνουν αερα μεσα απο το δωματιο.

Γενικως δεν εχει χρησιμοποιηθει γυψοσανιδα και ολα εγιναν με τους ηδη τουβλινους τοιχους -καμιναδα.

Τωρα το προβλημα -->

Πριν 2 μερες αρχισα να το χρησιμοποιω. Το αναψα συνολικα 4 - 5 ωρες και οχι full. κα8ε φορα (2 -2,30 ωρες αναμα) εβαλα 4-5 κιλα ξυλο. Η θερμοκρασια του χωρου ανεβηκε απο τους 19,5 στους 23 -24 βαθμους καθε φορα (εξωτερικη 14,5 -15,5 - δεν ξερω εαν αυτο ειναι ικανοποιητικο) αλλα τουλαχιστον ζεσταθηκαμε. τα σχολια σας ειναι ευπροσδεκτα.

Εχθες (τριτη μερα) αποφασισα να βαλω μεγαλυτερα ξυλα και να το φουντουριασω μεσα σε περιπου 1,30 ωρα το δωματιο ανεβασε καλη θερμοκρασια.

αυτα ειναι τα καλα... και τις 3 φορες.. το τζακι εβγαζε μια περιεργη μυρωδια.. και γενικως το περιβαλλον ηταν καπως βαρυ. Συνολο αναματος 6 ωρες. προσπαθησα να εντοπισω απο ποθ ερχεται η μυρωδια...και μου φανηκε οτι εβγαινε απο τους αεραγωγους και απο τις τρυπες (που εχει το τζακι στο επανω μερος).

Πηρα τηλεφωνο το μαγαζι που μου το πουλησε και το τοποθετησε του εθεσα ολα τα πιο πανω θεματα.. σχετικα με την κατασκευη κτλπ. Η απαντηση ηταν¨
1. Αναψε το τζακι για καμια 10 αρια ωρες full και η μυρωδια θα φυγει. ειναι απο το μαντεμι κτλπ.
2. Οσων αφορα τις ερωτησεις σχετικα με την εισαγωγη αερα απο εξω κτλπ. Η απαντηση ηταν οτι δεν εχοθν φτιαξει θερμοθαλαμο, δεν εχουν βαλει πετροβαμβακα και αρα δεν χρειαζοντε. Προσωπικα εχω μπερδευτει γιατι διαβαζοντας τα manuals αλλα και το φορουμ καταλαβα οτι αυτα χρειαζοντε για να δουλεψει καλα το τζακι.

θα εκτιμουσα ιδιαιτερως την βοηθεια σας και τις γνωσεις σας. Ξοδεψαμε 1900 ευρω για την αγορα και τοποθετηση και ειναι κριμα να το κρατησουμε σβηστο. Το ΣΚ που ερχεται θα το αναψω το τζακι για 10 ωρες με ανοικτα παραθυρα. και θα σας ενημερωσω.

ευχαριστω πολυ

Δημητρης
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41846 από Asteris
H μυρωδιά είναι όντως από το μαντέμι και θα φύγει σε 4-5 καλά μπουμπουνίσματα.

Ο κεραμοβάμβακας τελείως λάθος, μειώνει την διάρκεια ζωής της κασέτας, η κασέτα θέλει να αναπνέει, ειδικά άμα πέσει κάνα ρεύμα και κληθεί να δουλέψει για ώρα μόνο με φυσική ροή, όπου θα υπερθερμανθεί τρελά.

Ο αέρας καύσης που μπαίνει στο τζάκι, πρέπει να αναπληρωθεί από αντίστοιχη ποσότητα εξωτερικού αέρα, ώστε να μην μπάζουν οι χαραμάδες του σπιτιού, ή ακόμα χειρότερα να μην πέφτει η απόδοση της εστίας αν δεν μπορεί να πάρει τον αέρα που θέλει.

Τα ενσωματωμένα βεντιλατέρ της κασέτας δεν γίνεται αλλιώς, πάντα από μέσα από τον χώρο παίρνουν αέρα, αυτό δεν είναι πρόβλημα.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Paps

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41855 από Paps
Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση.
Μια επιπλεον ερωτηση,
Επειδη ειναι σχετικα δυσκολο να βγει η κασετα (λογω των διακοσμητικων μαρμαρων καθως και του οτι εχω βαψει ηδη το σαλονι..).
Βεβαια το θετικο ειναι οτι εχω προσβαση στο τζακι απο το μπαλκονι, ολο το τζακι και εννοω το κατς μερος και η φουσκα κτλπ ειναι εξωτερικα εξεχουν στο μπαλκονι. Οποτε εαν τρυπισω απο τη πισω μερια, και βρεθω στο πισω μερος του τζακιου εαν βαλω μια περσιδα ειναι αρκετο για να παιρνει αερα? η πρεπει να σκαψω για να βρεθω κατω απο το τζακι και να φερο αερα με καποιο σωληνα?
Πρεπει να φερω και αερα απο το δωματιο μεσα? (περσιδα χαμηλα -κατω μπροστα απο το τζακι?)

Επισης παρατήρησα οτι οταν ανοιγω την πορτα (εχει εναν μοχλο που για να ανοιξω την πορτα πρεπει να τον στρεψω σε μια κατευθυνση, απο οτι εχω καταλαβει αυτος ρυθμιζει το ανοιγμα προς την καμιναδα) αλλα το τζακι παντα καπνιζει..φουντωνει η φλογα και βγαζει καπνα...σαν να ρουφαει αερα με πιεση (καμια φορα σηκωνει και την σταχτι). Μηπως φταιει οτι δεν επαρκει ο αερας καυσης αρα ανγκαστικα κυνηγαω τον εγκαταστατη?

Τελευταια ερωτηση απο θεμα αποδοσης πως θα μπορεσω να κρινω το τζακι? εννοω ωρα λειτουργιας, κιλα σε ξυλα και θρμοκρασια..?

Γενικως το καλοκαιρι που μας ερχεται θα βγαλω την κασετα εξω για να βγαλω την μονωση και να βαλω και τον εναλλακτη.

ευχαριστω και παλι.

ΥΓ Τελικα εκανα αρκετες ερωτησεις. αλλα στη βραση κολλαει το σιδερο... και πρεπει τωρα στην αρχη να τραβηξω το αυτι στον εμπορο/τζακα.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Paps.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41884 από Asteris
Θα ανοίξεις μιά τρύπα από το μπαλκόνι, στο κάτω μέρος του τζακιού και θα βάλεις περσίδα Φ100-Φ125, για να παίρνει αέρα για την καύση. Εισαγωγές-Εξαγωγές από το δωμάτιο χρειαζότανε αν ΔΕΝ τύλιγες την κασέτα με κουβέρτα. Η ροή μέσα στην φούσκα είναι για δροσίζεις την κασέτα και να εκμεταλλεύεσαι και την θερμότητα που διαφεύγει. Τώρα είσαι αντιμέτωπος με μειωμένη ζωή της κασέτας, έως και σκάσιμο σε περίπτωση που ξεμείνει από ρεύμα έχοντας μέσα πολλά ξύλα...

Η εστία πρέπει να καίει 2-3 κιλά ξύλα την ώρα όταν το σπίτι πιάσει θερμοκρασία. Αν καίει παραπάνω, έχεις θέμα...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Asteris.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41919 από Paps
Καλησπερα ξανα,
Ευχαριστω και παλι.

Αν και εχω καταλαβει απλως για επιβεβαιωση (για να εχω καποια επιχειρηματα προς τον κατασκευαστη).
1. Ειναι φυσιολογικο να καπνιζει οταν ανοιγω την πορτα του τζακιου?
α> Υποθετω πως οχι. (απο αυτα που εχω διαβασει).Αρα πρεπει να κανω το απλο τεστ να ανοιξω ενα παραθυρο και να ανοιξω την πορτα. αυτο θα μου δειξει οτι δεν επαρκει ο αερας καυσης αρα αναγκαστικα θελω σωληνα φ100 για να φερω φρεσκο αερα. Σωστα?

2. Στις οδηγιες εγκαταστασης (εργοστασιακες) παρολο που ειναι στα ισπανικα βλεπω οτι πρεπει να υπαρχει καποιο κενο μεταξυ της μονωσης και της κασετας. Απο το manual της invicta ειδα οτι αναφερει κενο 5mm αριστερα και δεξια κια 25mm πισω. Εχω καταλαβει σωστα? (σε ενα ποστ ειχες αναφερει 4-5 ποντους και 8-9 ποντους αντιστοιχα?

3. Γενικως για να γινει σωστα η δουλεια πρεπει να ϋπαρχει ακομα και στιν περιπτωση μην υπαρξης γυψοσανιδας, μονωσης κτλπ.

1. Περσιδα φ100 που θα φερνει αερα απο κατω για την καυση.
2. περσιδα μπροστα για να ρουφαει αερα που θα δροσιδει την κασετα και περσιδα ψηλα στην καμιναδα για εκτονωση?

Η απλως βγαζοντας την μονωση και φτιαχνοντας την πρωτη περσιδα ειμαι οκ?

Επισης εαν υπαρχει καποιο λινκ η κατι που να μπορεσω να χρησιμοποιησω σαν επιχειρημα στον τζακα θα το χρειαζομουνα?

ευχαριστω και παλι

Δημητρης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41949 από Asteris
Όπως και να τοποθετηθεί η κασέτα, είτε με πετροβάμβακα είτε χωρίς, πρέπει να τηρηθεί το κενό γύρω-γύρω για να αναπνέει η κασέτα. Αλλιώς την ταλαιπωρείς. Σίγουρα δεν την φασκιώνουμε σαν να είναι νεογέννητο. Τα κενά 5 και 8 εκατοστά, είναι για το foyer, για την κασέτα είναι μικρότερα.

Στον τζακά να του δείξεις το manual, αν και πιστεύω τζάμπα θα πάει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.077 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ