Τα φώτα σας για το τζάκι μου...

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40678 από busm
Καλησπέρα σας. Διαβάζω καιρό το φόρουμ και αποφάσισα να γίνω μέλος και να γράψω το πρόβλημά μου.

Έχω βάλει εδώ και τρία χρόνια ενεργειακό τζάκι στο σαλόνι μου που είναι 80 τ.μ. Έβαλα το μεγαλύτερο, με σκοπό να το ζεσταίνει επαρκώς, αν δε θέλω να ανάβω καλοριφέρ. Το τζάκι είναι της εταιρείας ΠΕΤΡΟΚΑΜΙΝ αν τη γνωρίζετε, δυστυχώς όμως δεν έχει κλειστό κύκλωμα αέρα. Γενικά το έχω δουλέψει πολύ, ωστόσο έχω κάποιες απορίες.

1) Με το που κλείνεις την πόρτα, η φωτιά φουντώνει υπερβολικά σαν να τη φυσάς με πιστολάκι μαλλιών και ακούγεται ένας ήχος σαν σφύριγμα αέρα. Το αποτέλεσμα είναι τα ξύλα να καίγονται σε χρόνο μηδέν. Σε σπίτι φίλου που πήγα, η φωτιά, ακόμα και αν κλείσεις την πόρτα καίει ήρεμα και οικονομικότερα.

2) Όταν το εγκαταστήσαμε δεν βάλαμε βιντιλατέρ, παρά μόνο δύο μικρές περσίδες στο πάνω μέρος για να βγαίνει ο ζεστός αέρας με φυσική ροή. Έβαλα και φωτογραφία, μήπως και βοηθήσει περισσότερο.

Συνημμένο αρχείο:


Uploaded with ImageShack.us

Τι προτείνετε να κάνω για να αυξήσω την απόδοσή του;

1) Μπαίνει σε αυτό το τζάκι που δεν έχει ειδικό "ρεζερβουάρ" αέρα, βιντιλατέρ;

2) Επίσης, θα μπορούσα να αντικαταστήσω τις περσίδες με ανεμιστήρες (όπως πχ τα εξαεριστικά μπάνιου) που θα τραβούν τον ζεστό αέρα μέσα από τη ξυψοσανίδα, αντί να βγαίνει με φυσική ροή;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!!!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by busm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40697 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Τα φώτα σας για το τζάκι μου...
Κάπου υπάρχει μοχλός για κλαπέτο , κλείνεις το κλαπέτο και είσαι οκ, όπως επίσης περιορίζεις τα ανοίγματα για αέρα στο ελάχιστο ... το ίδιο συμβαίνει και στο τζάκι του πατέρα μου , σήμερα ασχολήθηκα με το τζάκι και με το κλαπέτο .... Στον πατέρα μου αρέσει να καίγεται γρήγορα και με μεγάλη φλόγα , σε μένα αρέσει να καίει ελάχιστα και να αποδίδει τόσο καλά , που εκτασιάστηκα με την τεράστια διάρκεια που έπαιρνε για να κάψει ένα 3κιλο ξύλο ... 12ετίας τζάκι !

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by N1k0s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40712 από busm
Απαντήθηκε από busm στο θέμα Τα φώτα σας για το τζάκι μου...
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Λοιπόν... Έχει 4 κλαπέτα. Ένα για αυτό που τραβάει αέρα απ'έξω. 2 που κάτω από την εστία και 1 στην καμινάδα. Εγώ τα έχω όλα κλειστά. Πώς πρέπει να είναι; Λογικά το μόνο ανοικτό θα πρέπει να είναι το έξω, ώστε να μπαίνει κρύος αέρας και να θερμαίνεται και να βγαίνει πάνω από τις περσίδες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40715 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τα φώτα σας για το τζάκι μου...
Για να μπει κρύος αέρας από έξω, να ζεσταθεί από το τζάκι και μετά να βγει από τις περσίδες, πρέπει ίση ποσότητα αέρα δωματίου να βγει έξω από το σπίτι. Δεν μπορεί μόνο να μπαίνει αέρας μέσα στο δωμάτιο, ο ήδη υπάρχων δεν αφήνει χώρο για άλλον. Για να κινηθεί σωστά ο αέρας μέσα στον χώρο του τζακιού, πρέπει είσοδος και έξοδος αέρα να είναι στον ίδιο χώρο, μέσα από το δωμάτιο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40725 από busm
Απαντήθηκε από busm στο θέμα Τα φώτα σας για το τζάκι μου...
Δηλαδή τι προτείνετε; Ξέρει κανείς να μου πει για τα μοτεράκια που σκέφτομαι να βάλω στις περσίδες; Θα προτείνατε μεγαλύτερες περσίδες; Λέγοντας αέρας απ' έξω εννοώ από το κλαπέτο το οποίο βρίσκεται στο μπαλκόνι να μπαίνει αέρας μέσα στη γυψοσανίδα που θα θερμαίνεται και θα βγαίνει από τις περσίδες μέσα στο χώρο.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by busm.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40735 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Τα φώτα σας για το τζάκι μου...
Σε ένα τζάκι 2 κλαπέτα είναι σημαντικά , αυτό του έξω αέρα και της καμινάδας ...
Όταν το ανάβουμε , έχουμε ανοιχτά και τα 2 κλαπέτα , και η πόρτα κλείνει. Εχουμε πολλά ανοίγματα ανοιχτά για να αρπάξουν τα ξύλα καλά. Σε σύντομο χρονικό διάστημα , κλείνουμε το κλαπέτο της καμινάδας , και σιγά σιγά κλείνουμε τα ανοίγματα με τελευταίο το άνοιγμα του έξω αέρα. Στόχος είναι μικρή φλόγα μπλέ ή άσπρου χρώματος ( πολύ υψηλής θερμοκρασίας )
Οταν θέλουμε να ξυλοφορτόσουμε , ανοίγουμε το κλαπέτο της καμινάδας , ανοίγουμε πόρτα , φορτόνουμε, κλείνουμε πόρτα , κλείνουμε κλαπέτο καμινάδας και ρυθμίζουμε πάλι αναλόγως.
Τα 2 επιπλέον κλαπέτα προφανώς είναι για τον αέρα που ζεσταίνει μέσα στο σπίτι ... Με λίγα ξύλα , έχε το ένα ανοιχτό , με πολλά και τα 2 ...

ΥΓ έκανα λάθος , ο έξω αέρας μπαίνει μέσα ως ζεστός , οπότε η οξυγόνωση της φωτιάς προκύπτει από τα ανοίγματα του αέρα ... Οπότε άκυρο το κλαπέτο του έξω. Αμα έχεις πολύ κρύο μέσα στο σπίτι , ξεκινάς με το μέσα κλαπέτο , και όταν ζεστάνεις ανοίγεις το έξω και κλείνεις τα μέσα ... Βασικά όλα είναι θέμα σε τι φάση βρίσκεται η φωτιά .

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by N1k0s.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.108 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ