Μυρωδιά από περσίδες μαντεμένιου τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42736 από Asteris
Για να βρωμάει ο πετροβάμβακας, σημαίνει ότι τον πας 200+ βαθμούς. Άρα έχεις ελάχιστη ροή αέρα μέσα στον θάλαμο. Και έχεις ελάχιστη ροή γιατί δεν έχεις είσοδο αέρα από το δωμάτιο. Η είσοδος αέρα κάτω από το τζάκι, φέρνει όσον αέρα καίει το τζάκι. Αν το τζάκι καίει 30 κυβικά αέρα, τόσα επιτρέπει η διαφορά πίεσης να μπουν μέσα στο σπίτι από τον σωλήνα αυτόν.

Κάνε κάτω περσίδα. Μεγάλη. 400cm2 και πάνω, να είναι και έτοιμη για το ενεργειακό όταν θα βάλεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42951 από TSAGADOP
Είμαι σίγουρος πλέον ότι ο πετροβάμβακας βρωμάει επειδή υπερθερμαίνεται. Πως πείθεις όμως τον τζακά για να αναλάβει τα έξοδα διόρθωσης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42953 από TSAGADOP
Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που θα ρωτήσω, αλλά κάνω απλά μια τρύπα στο "τοιχάκι" κάτω από την εστία και πάνω από το σοφατεπί ωστέ να βάλω σωλήνα εύκαμπτη να καταλήγει χύμα στο χώρο κάτω από την εστία ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη "υποδοχή" που φέρνει τον αέρα στον θερμοθάλαμο? Εν ολίγοις, πρέπει να ξηλώσω την γυψοσανίδα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42958 από GT

TSAGADOP έγραψε: Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που θα ρωτήσω, αλλά κάνω απλά μια τρύπα στο "τοιχάκι" κάτω από την εστία και πάνω από το σοφατεπί ωστέ να βάλω σωλήνα εύκαμπτη να καταλήγει χύμα στο χώρο κάτω από την εστία ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη "υποδοχή" που φέρνει τον αέρα στον θερμοθάλαμο? Εν ολίγοις, πρέπει να ξηλώσω την γυψοσανίδα?



Απλά ανοίγεις μια ορθογώνια τρύπα στο εμβαδό που σου είπε ο Asteris, την καλύπτεις με ανάλογου μεγέθους περσίδα και τέλος.

Όπως στη φωτογραφία, το τζάκι του Asteris είναι.



Ακόμα στα πετρέλαια...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42962 από panos78
Είχα το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου ανοικτού τύπου τζάκι και νόμιζα οτι οφειλόταν στο νέο μαντέμι μέχρι που ο asteris μου είπε οτι μυρίζει κάποια μόνωση. Ανέβηκα με μια σκάλα στην περσίδα ψηλά και κοίταξα όσο μπορούσα μήπως ακουμπούσε κάποιος πετροβάμαβακας στο μαντέμι. Όχι απλά ακουμπούσε.....τα τσακάλια τα μαστόρια της εταιρείας που χρυσοπλήρωσα, είχαν ΠΕΤΑΞΕΙ (δεν είχε ξεκολλήσει) 4 μεγάλα φύλλα πετροβάμβακα πάνω στο μαντέμι. Φώναξα έναν άλλο τζακά, ανοιξε 2 τρύπες στην γυψοσανίδα και αφαίρεσε τα κομμάτια. Ξέρω οτι μπορεί να υπερθερμανθεί τώρα η -χωρίς μόνωση- γυψοσανίδα αλλά το τζάκι δεν το έχω για πηγή θέρμανσης. Οταν τα φτύσει τελείως θα βάλω ένα ενεργειακό. Στην περίπτωσή σου είναι σίγουρο οτι μυρίζει η μόνωση. Κοίταξε μήπως ακουμπάει κάπου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42964 από TSAGADOP

GT έγραψε:

TSAGADOP έγραψε: Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που θα ρωτήσω, αλλά κάνω απλά μια τρύπα στο "τοιχάκι" κάτω από την εστία και πάνω από το σοφατεπί ωστέ να βάλω σωλήνα εύκαμπτη να καταλήγει χύμα στο χώρο κάτω από την εστία ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη "υποδοχή" που φέρνει τον αέρα στον θερμοθάλαμο? Εν ολίγοις, πρέπει να ξηλώσω την γυψοσανίδα?



Απλά ανοίγεις μια ορθογώνια τρύπα στο εμβαδό που σου είπε ο Asteris, την καλύπτεις με ανάλογου μεγέθους περσίδα και τέλος.

Όπως στη φωτογραφία, το τζάκι του Asteris είναι.


sorry που ρωτάω ξανά και ξανά αλλά δε θέλω να κάνω (πάλι) καμιά βλακεία και δεν γνωρίζω καθόλου τα τεχνικά των τζακιών.
Και για να συνοψίσω:
1)Εννοείς χωρίς σωλήνα, χωρίς τίποτα, απλά μια τρύπα καλυμμένη από περσίδα? Αυτό θα είναι αρκετό για να παίρνει τον απαραίτητο αέρα? Κι αυτή η σωλήνα που έρχεται απ΄έξω και φαίνεται αν βγάλεις το κουβαδάκι με τις στάχτες που καταλήγει?
2)Εκτός από την εσωτερική τρύπα (που εμπέδωσα τελικά ότι χρειάζεται!) έχει νόημα να προσθέσω μοτεράκι στην εξωτερική τρύπα? Κι όταν λέμε 400cm2 εννοούμε 10Χ40 ή 20Χ20 (ή μήπως δεν έχει σημασία) ??
3)Την 3η έξοδο θερμού αέρα που καταλήγει στο διπλανό δωμάτιο την κρατάω ή πρέπει να την κλείσω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.102 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ