Μυρωδιά από περσίδες μαντεμένιου τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #45262 από TSAGADOP

TSAGADOP έγραψε: Μάλλον έχεις δίκιο, πρέπει να ψάξω στα αρχεία μου μήπως βρω καμιά φωτό από πριν καλυφθεί με γυψοσανίδα (αν έχω). Αλλιώς θα πρέπει να περιμένω τον τζακά να μου πει τι τύπος είναι και από ποια εταιρεία (ελληνική).

Αυτό που θυμάμαι πάντως είναι ότι δεξιά και αριστερά της φούσκας είχε 2 τρύπες, όπου συνδεθήκανε οι 2 αεραγωγοί που βγαίνουν στον ίδιο χώρο με το τζάκι (σαλόνι) και κάπου κάτω μια τρύπα όπου συνδέθηκε ο σωλήνας που βγαίνει έξω και υποτίθεται φέρνει αέρα.
Έχω την εντύπωση τώρα που το σκέφτομαι, ότι μάλλον η τρύπα που βγαίνει στο διπλανό δωμάτιο είναι κάπου δίπλα στη μονωμένη καμινάδα (και δεν συνδέεται με τη φούσκα)


Λοιπόν, βρήκα μια φωτό στο internet που θυμίζει την εστία μου, με τη διαφορά ότι είναι ανοικτού τύπου και όχι με πόρτα. Ρώτησα και τον τζακά για το που καταλήγει τι και μου είπε ότι ο σωλήνας που φέρνει απ΄ έξω αέρα, καταλήγει σε μια τρύπα που βρίσκεται όπως κοιτάς την εστία αριστερά, σε ένα θάλαμο που βρίσκεται πίσω από τον χώρο καύσης (μετά από διπλό τοίχωμα). Αυτό το επιβεβαίωσα, βγάζοντας το καλαθάκι για τις στάχτες. Από τον ίδιο θάλαμο, την πάνω πλευρά, βγαίνουν οι 2 σωλήνες απ΄οπου βγαίνει ο ζεστος αέρας.
Στη μόνη φωτό που βρήκα από το δικό μου τζάκι, από πριν να μπουν οι γυψοσανίδες, δεν φαίνεται καθόλου η εστία, αλλά φαίνεται η μόνωση της καμινάδας. Από τη δεξιά πλευρά της καμινάδας έχει ανοιχτεί η τρύπα που καταλήγει στο διπλανό δωμάτιο. Έχω την εντύπωση ότι η άλλη της πλευρά καταλήγει μέσα στo χτίσιμο από YTONG. Και τώρα που το σκέφτομαι, από που μπορεί να φέρνει αέρα? Μήπως αυτό είναι ακριβώς και το πρόβλημα?
Ως προς το σύστημα φυσικής ροής ποιά είναι η γνώμη σας? Φαίνεται να είναι συγκεκριμένης διατομής οι τρύπες εισόδου και εξόδου. Πως μπορώ να έχω τα εμβαδά που πρέπει?
Ο τζακάς επιμένει ότι το έχει βάλει πολλές φορές και δεν είχε ξανά πρόβλημα..
Μήπως να κλείσω την μέσα τρύπα να τελειώνουμε?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #46199 από TSAGADOP
Λοιπόν, βρήκα μια φωτό στο internet που θυμίζει την εστία μου, με τη διαφορά ότι είναι ανοικτού τύπου και όχι με πόρτα. Ρώτησα και τον τζακά για το που καταλήγει τι και μου είπε ότι ο σωλήνας που φέρνει απ΄ έξω αέρα, καταλήγει σε μια τρύπα που βρίσκεται όπως κοιτάς την εστία αριστερά, σε ένα θάλαμο που βρίσκεται πίσω από τον χώρο καύσης (μετά από διπλό τοίχωμα). Αυτό το επιβεβαίωσα, βγάζοντας το καλαθάκι για τις στάχτες. Από τον ίδιο θάλαμο, την πάνω πλευρά, βγαίνουν οι 2 σωλήνες απ΄οπου βγαίνει ο ζεστος αέρας.
Στη μόνη φωτό που βρήκα από το δικό μου τζάκι, από πριν να μπουν οι γυψοσανίδες, δεν φαίνεται καθόλου η εστία, αλλά φαίνεται η μόνωση της καμινάδας. Από τη δεξιά πλευρά της καμινάδας έχει ανοιχτεί η τρύπα που καταλήγει στο διπλανό δωμάτιο. Έχω την εντύπωση ότι η άλλη της πλευρά καταλήγει μέσα στo χτίσιμο από YTONG. Και τώρα που το σκέφτομαι, από που μπορεί να φέρνει αέρα? Μήπως αυτό είναι ακριβώς και το πρόβλημα?
Ως προς το σύστημα φυσικής ροής ποιά είναι η γνώμη σας? Φαίνεται να είναι συγκεκριμένης διατομής οι τρύπες εισόδου και εξόδου. Πως μπορώ να έχω τα εμβαδά που πρέπει?
Ο τζακάς επιμένει ότι το έχει βάλει πολλές φορές και δεν είχε ξανά πρόβλημα..
Μήπως να κλείσω την μέσα τρύπα να τελειώνουμε?
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Εβδομάδες πριν #132847 από gumbal
Να αναφέρω και το δικό μου πρόβλημα... Έχω τζάκι μαντεμένιο το οποίο είναι καινούργιο σε καινούργιο διαμέρισμα. Υπάρχει η κλασσική εισαγωγή αέρα από το μπαλκόνι που καταλήγει στον πάτο της εστίας και στο πάνω μέρος της φούσκας έχουν βάλει περσίδα για εκτόνωση της καμινάδας (γυψοσανίδα). Ύστερα από μια εβδομάδα καθημερινής χρήσης το τζάκι μυρίζει αρκετά, όχι κάπνα (δείχνει να δουλεύει μια χαρά) αλλά μια μυρωδιά πολύ άσχημη, σαν κάτι να καίγεται... Υπέθεσα ότι μπορεί να είναι το μαντέμι επειδή είναι καινούργιο. Για πόσες μέρες είναι αποδεκτό να μυρίζει, αν όντως φταίει αυτό? Ή να ψαχτώ σε άλλους λόγους (εσωτερική μόνωση).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 5 Ημέρες πριν #133508 από ΤΑΣΙΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΡΗΣ
Το τζακι ειτε μαντεμενιο ειτε χαλυβδινο μυριζει τις πρωτες 5 φορες το πολυ,καθως μυριζει και ολη η κατασκευη... Απο κει και περα κατι αλλο φταιει οπως οι μονωσεις συνηθως...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ