Μυρωδιά από περσίδες μαντεμένιου τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42654 από GT
Νταξ, αυτή είναι η επιστημονική εκδοχή Asteris, εγώ το είπα στα χωριάτικα... :P :whistle:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42667 από TSAGADOP
Και έτσι υπερθερμαίνεται...
Σε γενικές γραμμές τι θα μου προτείνατε?
Να καταργηθεί τελείως ο αεραγωγός που καταλήγει έξω και να γυρίσει με κάποιο τρόπο μέσα ή να καταργηθεί ο αεραγωγός που καταλήγει ψηλά στο διπλανό δωμάτιο(και είναι αυτός που μυρίζει) και να τον γυρίσω στο ίδιο δωμάτιο με την εστία χαμηλά?
Το να φέρνω αέρα πάντως απ' έξω, δεν αποτρέπει το τζάκι να καπνίζει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42702 από ragavelas

TSAGADOP έγραψε: Καλησπέρα!

Έχω ένα μαντεμένιο τζάκι ανοικτού τύπου, φυσικής ροής. Έχει μια είσοδο εξωτερικού αέρα (περσίδα έξω, στο ύψος της εστίας), που καταλήγει με σωλήνα κάτω από την εστία και 3 εξόδους (ζεστού) αέρα εσωτερικά. Οι 2 βρίσκονται στο πάνω μέρος του τζακιού και η τρίτη βγαίνει στο διπλανό δωμάτιο. Το πρόβλημα είναι ότι λίγη ώρα αφού ανάψω το τζάκι μυρίζει έντονα το διπλανό δωμάτιο (που είναι και το παιδικό). Υποθέτω ότι μυρωδιά βγάζει και στο χώρο που βρίσκονται οι 2 περσίδες, αλλά επειδή είναι μεγαλύτερος ο χώρος δεν είναι τόσο έντονη, ώστε να μας ενοχλεί.
Ο τζακάς μου είχε πεί ότι η μυρωδιά οφείλεται στο ότι είναι καινούριο το τζάκι και αφού κάψει για κάποιες φορές, θα σταματήσει να τη βγάζει. Το θέμα είναι ότι το τζάκι φτιάχτηκε πριν από 2 χρόνια. Την πρώτη χρονιά λόγω μυρωδιάς δεν το έκαψα ιδιαίτερα, πέρσι δεν το έκαψα καθόλου και φέτος που δοκίμασα, μου βγάζει πάλι μυρωδιά.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ή καλύτερα αν μπορεί να διορθωθεί?


Μήπως βρωμάει ο πετροβάμβακας; Αρχικά είχα παραδοσιακό τζάκι το οποίο είχε τρύπα έξω και περσίδες πάνω και μόλις θερμαινοταν βρώμαγε ο τόπος. Όπως λες και εσύ. Απο πυρότουβλο ήταν κατασκευασμένο οπότε ήταν φως φανάρι ότι βρωμάει ο πετροβάμβακας. Μήπως και στην περίπτωση σου συμβαίνει το ίδιο και δεν φταίει το μαντέμι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42736 από Asteris
Για να βρωμάει ο πετροβάμβακας, σημαίνει ότι τον πας 200+ βαθμούς. Άρα έχεις ελάχιστη ροή αέρα μέσα στον θάλαμο. Και έχεις ελάχιστη ροή γιατί δεν έχεις είσοδο αέρα από το δωμάτιο. Η είσοδος αέρα κάτω από το τζάκι, φέρνει όσον αέρα καίει το τζάκι. Αν το τζάκι καίει 30 κυβικά αέρα, τόσα επιτρέπει η διαφορά πίεσης να μπουν μέσα στο σπίτι από τον σωλήνα αυτόν.

Κάνε κάτω περσίδα. Μεγάλη. 400cm2 και πάνω, να είναι και έτοιμη για το ενεργειακό όταν θα βάλεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42951 από TSAGADOP
Είμαι σίγουρος πλέον ότι ο πετροβάμβακας βρωμάει επειδή υπερθερμαίνεται. Πως πείθεις όμως τον τζακά για να αναλάβει τα έξοδα διόρθωσης...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42953 από TSAGADOP
Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που θα ρωτήσω, αλλά κάνω απλά μια τρύπα στο "τοιχάκι" κάτω από την εστία και πάνω από το σοφατεπί ωστέ να βάλω σωλήνα εύκαμπτη να καταλήγει χύμα στο χώρο κάτω από την εστία ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη "υποδοχή" που φέρνει τον αέρα στον θερμοθάλαμο? Εν ολίγοις, πρέπει να ξηλώσω την γυψοσανίδα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ