Μυρωδιά από περσίδες μαντεμένιου τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39350 από TSAGADOP
Καλησπέρα!

Έχω ένα μαντεμένιο τζάκι ανοικτού τύπου, φυσικής ροής. Έχει μια είσοδο εξωτερικού αέρα (περσίδα έξω, στο ύψος της εστίας), που καταλήγει με σωλήνα κάτω από την εστία και 3 εξόδους (ζεστού) αέρα εσωτερικά. Οι 2 βρίσκονται στο πάνω μέρος του τζακιού και η τρίτη βγαίνει στο διπλανό δωμάτιο. Το πρόβλημα είναι ότι λίγη ώρα αφού ανάψω το τζάκι μυρίζει έντονα το διπλανό δωμάτιο (που είναι και το παιδικό). Υποθέτω ότι μυρωδιά βγάζει και στο χώρο που βρίσκονται οι 2 περσίδες, αλλά επειδή είναι μεγαλύτερος ο χώρος δεν είναι τόσο έντονη, ώστε να μας ενοχλεί.
Ο τζακάς μου είχε πεί ότι η μυρωδιά οφείλεται στο ότι είναι καινούριο το τζάκι και αφού κάψει για κάποιες φορές, θα σταματήσει να τη βγάζει. Το θέμα είναι ότι το τζάκι φτιάχτηκε πριν από 2 χρόνια. Την πρώτη χρονιά λόγω μυρωδιάς δεν το έκαψα ιδιαίτερα, πέρσι δεν το έκαψα καθόλου και φέτος που δοκίμασα, μου βγάζει πάλι μυρωδιά.

Καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει ή καλύτερα αν μπορεί να διορθωθεί?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #39352 από Asteris
Με είσοδο εξωτερική και έξοδο εσωτερική, δεν δουλεύει σωστά η φυσική ροή. Θέλει είσοδο-έξοδο στον ίδιο χώρο. Κάτι υπερθερμαίνεται μέσα στον θερμοθάλαμο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42117 από TSAGADOP
Σ΄ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Τι πιστεύεις όμως ότι μπορώ να κάνω τώρα? Αν έβαζα ένα μοτέρ εξωτερικά για να επιταχύνω την είσοδο ψυχρού αέρα από έξω, πιστεύεις θα είχε κάποιο αποτέλεσμα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42123 από GeoTa
Γιατι δεν κανεις αυτο που σου λεει ο Αστερης; Όπως το καταλαβαίνω εγώ θα πρέπει να να ανοίξεις είσοδο αέρα μέσα από το σπίτι ωστε να διευκολύνεις τη φυσική ροή

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42173 από TSAGADOP
Και πως μπορεί να γίνει αυτό?
Απ΄ο,τι θυμάμαι η εστία (o θερμοθάλαμος) είχε 4 αναμονές για αεραγωγούς: μια χαμηλά που φέρνει τον αέρα απ΄ έξω και τρεις ψηλά: οι 2 βγήκαν στο χώρο που βρίσκεται το τζάκι και ο τρίτος αεραγωγός καταλήγει στο διπλανό δωμάτιο. Εγώ πως μπορώ να ανοίξω τρύπα και που????Από που θα ξεκινάει και που θα καταλήγει ο αεραγωγός???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42180 από Asteris
Βγάλε φωτογραφίες καθαρές και ανέβασέ τες να δούμε τι έχετε κάνει μέχρι τώρα και θα σου πούμε που να κόψεις...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ