Invicta Foyer 700 Selenic: μαυρίζει το τζάμι & δεν ανεβάζει θερμοκρασία

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38037 από gikas
Καλησπέρα σας,ειμαι καινουργιος στο φορουμ ελπιζω να με βοηθησετε.Εχω το invicta selenic 700
και εχω τα εξης προβληματα.Εχω στεισει το τζακι με καμιναδα 5 μετρα φ200 καρφι και εχω τα εξης προβληματα.Μαυριζει το τζαμι σαν να το βαφω με μαυρη μπογια,και δεν ανεβαζω στην εξοδο του συλλεκτη πανω απο 70 βαθμους με το μοτερ στο 1.Εχω και εξωτερικη εισοδο φ 100 κατευθειαν κατω απο το τασακι.
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38052 από Asteris
Και τα δύο φαίνεται να είναι το ίδιο πρόβλημα, υγρά ξύλα. Αγόρασε δέκα κιλά μπριγκέτες να δεις πως θα συμπεριφερθεί εκεί και αν συνεχίσει, δώσε πιό αναλυτικές πληροφορίες και τυχόν φωτογραφίες από την εγκατάσταση, να βρούμε την άκρη.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": gikas

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38109 από gikas
Καλημέρα... Αστέρη σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον... Παρατήρησα επίσης ότι το ¨φουρφούρι¨ στην κορυφή της καμινάδας όταν η πόρτα του τζακιού είναι ανοιχτή γυρίζει σαν τρελό.. οταν την κλείσω σταματάει εντελώς.. ( το τζάκι πάντως δεν καπνίζει και η καύση είναι πολύ καλή μπορώ να πω) Ειναι φυσιολογικό αυτό?? Η καμινάδα έχει ύψος 5 μέτρα... θα βγάλω φωτογραφία της εγκατάστασης και θα την ανεβάσω λίγο αργότερα όπως μου είπες..
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by gikas. Αιτία: επισυνάπτω και τις φωτο Αστέρη... Σε ευχαριστώ και πάλι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38180 από gikas
Ανεβάζω ακόμη 3 φωτογραφίες ... παρατήρησε το μαύρισμα της εστίας κάτω δεξιά και το μαύρισμα του τζαμιού μετά από 30 λεπτά καύσης με κλειστή πορτα... Σε ευχαριστώ και πάλι...
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38184 από Asteris
Το φουρφούρι στην κορφή να φύγει, δεν κάνει τίποτα στο τζάκι, ίσα-ισα όταν δεν φυσάει αέρας να το γυρίσει, φέρνει αντίσταση στην ροή των καπναερίων. Να αντικατασταθεί με κινέζο, ή ακόμη καλύτερα παγόδα.

Το τζάμι που μαυρίζει είναι ατελής καύση χλωρού ξύλου, που ζητάει περισσότερο αέρα, δεν τον έχει και δημιουργεί πολυ αιθάλη. Τι ξύλα έχεις?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38194 από gikas
οξεια-μεσε υποτιθεται περσινα φλογα υπαρχει μπολικη με ανοιχτη η κλειστη πορτα.και οι χαμηλες θερμοκρασιες εξοδου βεντιλατερ?επισει περασα υαλοκορδονο σε ολο το τζαμι,να βγαλω το πανω να κανω αναποδο π?
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by gikas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ