Μυρίζει το τζάκι! Βοήθεια!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37924 από Mapostolakis
Καλησπέρα σας

Το τζάκι είναι στο σπίτι των δικών μου.Μυριζει πολύ έντονα και έχουν χαλάσει μια περιουσία σε μάστορες χωρίς αποτέλεσμα.Σας παραθέτω το μήνυμα που έγραψε ο πατέρας μου ωστε να σας το μεταβιβάσω

"στο διαμέρισμα που μένω έχω εγκαταστήσει ενα τζάκι διπλής όψης επενδεδυμένο με γυψοσανίδα.
η εισαγωγή του αέρα στην εστία γίνεται από 2 αεραγωγούς , ένας αεραγωγός διοχετεύει αέρα ατο κάτω μέρος της εστίας .
ο θερμενόμενος αέρας διοχετεύεται στον χώρο από δύο περσίδες τοποθετημένες στις δύο πλευρές της γυψοσανίδας. υπάρχει μόνωση πετροβάμβακα πάχους 2 εκ με φύλλο αλουμινίου το οποίο ακουμπάει στην γυψοσανίδα (το αλουμίνιο προς την πλευρά του μαντεμένιου τζακιού).
όταν το τζάκι δεν έχει λειτουργήσει πολύ από τις περσίδες βγαίνει καθαρός χλιαρός αέρας, ενώ όταν δουλέψει πολύ και φορτωθεί με ξύλα (εστία περίπου 120 εκ) από τους αεραγωγούς βγαίνει άσχημη μυρωδιά και η γυψοσανίδα θερμένεται.
μερικοί είπαν μυρίζει το μανέμι και πρέπει λειτουργήσει αρκετά για να μη μυρίζει. σημειώνω ότι το τζάκι λειτουργεί για 2 περίπου χρόνια.
η δική μου σκέψη είναι ότι για να ζεστένεται η γυψοσανίδα παρά τη μόνωση μήπως οι δυσάρεστη οσμή οφείλεται στον θερμενόμενο πετροβάμβακα και άν νομίζετε πως ναι πως θα μπορούσε να μονωθεί καλύτερα ? ή που αλλού θα εντοπίζατε το πρόβλημα
ευχαριστώ πολύ"
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37940 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Μυρίζει το τζάκι! Βοήθεια!
Καλωσήρθες και καλά ποσταρίσματα!
Θα βοηθούσε αν ανέφερες περισσότερες λεπτομέρειες και καμιά φωτογραφία.
Τι εστία είναι?
Φυσικής ροής να υποθέσω?
Σου απαντάω για περίπτωση φυσικής ροής βασικά και όχι βεντιλατεράτο.

Mapostolakis έγραψε: ... η εισαγωγή του αέρα στην εστία γίνεται από 2 αεραγωγούς , ένας αεραγωγός διοχετεύει αέρα ατο κάτω μέρος της εστίας...

Ο άλλος?

Mapostolakis έγραψε: ...ο θερμενόμενος αέρας διοχετεύεται στον χώρο από δύο περσίδες τοποθετημένες στις δύο πλευρές της γυψοσανίδας...

Εισαγωγή αέρα θέρμανσης (όχι καύσης), γίνεται για να υπάρξει φυσική ροή?
Υπάρχει δηλαδή περσίδα στην πρόσοψη, κάτω από την εστία?
Αν είναι φυσικής ροής, ο αέρας του θερμοθαλάμου ζεσταίνεται, βγαίνει στο δωμάτιο από τις πάνω περσίδες και αναπληρώνεται με αέρα δωματίου από την κάτω περσίδα. Αν αυτή δεν υπάρχει, τότε ο θερμοθάλαμος υπερθερμαίνεται.
Πέραν της θέρμανσης του δωματίου, η φυσική ροή του αέρα αποσκοπεί και στο δροσισμό της όλης κατασκευής.


Mapostolakis έγραψε: ...μήπως οι δυσάρεστη οσμή οφείλεται στον θερμενόμενο πετροβάμβακα...

Αυτό υποψιάζομαι. Δεν υπάρχει επαρκής αερισμός (ελλείψει κάτω περσίδας ίσως???) του θερμοθαλάμου, με αποτέλεσμα να υπερθερμαίνεται και να μυρίζει ο πετροβάμβακας.


Επίσης, αν τελικά υπάρχει κάτω περσίδα, μπορεί να μην είναι σωστή η διαστασιολόγηση / αναλογία επιφάνειας πάνω και κάτω περσίδων.

Καλύτερα να επανέλθεις με πιο πολλές λεπτομέρειες και φωτογραφίες, να το δούμε πιο σωστά.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Mapostolakis

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37945 από Mapostolakis
Απαντήθηκε από Mapostolakis στο θέμα Μυρίζει το τζάκι! Βοήθεια!
Ευχαριστώ πάρα πολύ.
Θα ρωτήσω τον πατέρα μου και θα του πώ να στείλει φωτογραφίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #37970 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Μυρίζει το τζάκι! Βοήθεια!
Θα πω κάτι άσχετο μιας και δεν ξερω πολλα για να βοηθησω , ο τίτλος ''Μυρίζει το τζάκι!ΒΟΗΘΕΙΑ'' μου χάρισε κανένα τέταρτο ασταμάτητου γέλιου.Φαντάστηκα κανενα τρελο σκετσακι Σεφερλη και να κάνουν έναν πανικο για τη μυρωδια του τζακιου .Ξερω ξερω εχεις τον πονο σου .Νά σαι καλά πρωτον και δευτερον ελπίζω να βρεις λύση στο πρόβλημα σου :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38119 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Μυρίζει το τζάκι! Βοήθεια!
Επίσης, όταν το φορτώνουν ξύλα, φορτώνουν όλη την εστία? :blink:

Και τα 1,2m? :blink:

Δε νομίζω ότι απαιτείται για να βγάλει την ισχύ του το τζάκι.

Μάλλον δουλεύει πολύ τσίτα έτσι, οπότε θα ανεβάσει και ανάλογες θερμοκρασίες...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #38126 από panos78
Απαντήθηκε από panos78 στο θέμα Μυρίζει το τζάκι! Βοήθεια!
Είχα το ίδιο πρόβλημα με το δικό μου τζάκι το οποίο είναι συμβατικό και μάλιστα είχα αναζητήσει βοήθεια και στο forum. Ηρθε τελικά τζακάς και είδε οτι ένα κομμάτι πετροβάμβακα ακουμπούσε πάω στο μαντέμι και αυτός ήταν ο λόγος της μυρωδιάς. Χωρίς να είμαι ειδικός υποψιάζομαι οτι και στη δικιά σου περίπτωση σε κάτι τέτοιο θα οφείλεται, λαμβάνοντας υπόψη και τις υψηλότερες θερμοκρασίες που δημιούργουνται σε ένα ενεργειακό τζάκι.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ