Elegant 124 (Καμινοτεχνική): αλλαγή βεντιλατέρ

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33762 από nclpao13
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη. Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Έχω ενεργειακό τζάκι της Καμινοτεχνικής Elegant 124.Το βεντιλατέρ που έχει είναι της Trial μοντέλο VC10AA. Παρατήρησα λοιπόν ότι από τους 2 αεραγωγούς δε βγάζει ζεστό αέρα με ένταση. Ρώτησα λοιπόν την εταιρεία αν μπορώ να αλλάξω βεντιλατέρ με μεγαλύτερη δύναμη. Η απάντηση ήταν αρνητική. Μου φαίνεται περίεργο το γεγονός αυτό. Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει είτε προτείνοντας καταστήματα είτε μοντέλα θα του είμαι ευγνώμων.

Για να βοηθήσω παραθέτω τις σχετικές τεχνικές προδιαγραφές που βρήκα
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33874 από house
190 κυβικα ειναι πολυ λιγα , αν εχεις προσβαση βγαλτο και πηγενε παρε ενα μεγαλητερο ! τουλαχιστον 400 κυβικα ! Αν και το τζακι σου μπορει να μην βγαζει και τοση ζεστη !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33878 από Asteris

house έγραψε: 190 κυβικα ειναι πολυ λιγα , αν εχεις προσβαση βγαλτο και πηγενε παρε ενα μεγαλητερο ! τουλαχιστον 400 κυβικα ! Αν και το τζακι σου μπορει να μην βγαζει και τοση ζεστη !


Και εκεί πιθανόν κρύβεαι ο λόγος που η εταιρία σου απάντησε αρνητικά για το αν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερο μοτέρ, όσο ανεβαίνει η παροχή του αέρα, τόσο χαμηλώνει η θερμοκρασία του. Και ένα τζάκι που βγάζει πχ 50-60 βαθμούς αέρα, μάλλον θα έκανε αρνητική εντύπωση στον αγοαστή του...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33913 από nclpao13
Καταρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ένας γνωστός μου έχει τζάκι της ίδιας εταιρείας αλλά με πιο μικρή πολυγωνική εστία με το ίδιο βεντιλατέρ. Μάλιστα εκείνος έχει μία έξοδο ζεστού αέρα. Παρατήρησα λοιπόν όταν το τζάκι είχε δουλέψει αρκετές ώρες δε μπορούσες να βάλεις το χέρι μπροστά στις περσίδες. Στο δικό μου δε συμβαίνει αυτό. Οπότε σκάλισα το θέμα. Άρα εσείς τί λέτε να κάνω; Να συνεχίσω να ψάχνω;


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33917 από Asteris
Κατ' αρχάς, για να μην κακολογούμε και κατευθείαν το τζάκι, είναι φυσικό μία περσίδα του φίλου σου να φυσάει με μεγαλύτερη ταχύτητα σε σχέση με το δικό σου που έχει, 2, 3, δεν ξέρω πόσες. Τώρα αν και ο αέρας είναι χλιαρός, τότε θέλει ψάξιμο το θέμα.

Πόσα μετρα είναι το σπίτι σου, που βρίσκεται, τι μονώσεις έχεις, τι θερμοκρασίες εσωτερικού έχεις και πόσα ξύλα καις την σαιζόν?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #33972 από gousan
πως ειναι καλυτερα αστερη?
1. να βγαζει καυτο αερα και λιγο η
2. να βγαζει αερα στους 70-75 βαθμους και πολυ...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ