Λύση σε απλό τζάκι που κάπνιζε

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3319 από jnet
Πρεπει να το εχω αναφέρει σε κάποιο αλλο σημείο αλλά δεν μπορω να το βρώ τώρα. Το σπίτι δεν εχει κανενα ανοιγμα(αποροφητηρας με ενεργό ανθρακα και οχι με τρυπα) με αποτέλεσμα να μην ρουφάει η καμινάδα καλά και να θέλει να πρεπει να ανοιξεις εστω και ελάχιστα καποιο παράθυρο. Η λύση βρεθηκε σήμερα οπου βρήκα ενα προστατευτικό καλυμμα τζακιού από γυαλί με τρύπα από κάτω στο Carefoure με 69€

Δειτε την φωτο.





Πλεον λόγω της τρυπας είσερχετε από εκεί ο αέρας και δημιουργεί την κατάλληλη ροη ωστε να μη χρειάζεται ανοιγμα παραθύρου. Ενώ την είχα σκεφτει εδώ και πολύ καιρό κολλησιεργούσα γιατί δεν ήμουν σίγουρος οτι θα εκανε δουλειά.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3320 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Λύση σε απλό τζάκι που κάπνιζε
Σου δίνω χίλιες ευχές να έχει βρεθεί λύση για το πρόβλημα. :)

Το να καπνίζει το τζάκι, είναι ένας εφιάλτης.

Μια μόνιμη στεναχώρια που την είχα κάθε χειμώνα για 10 χρόνια. Δοκίμασα τα πάντα. Και αργά μέν αλλά η λύση βρέθηκε στο κομπρεσέρ. Το κατεδάφισα και ησύχασα. :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3322 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Λύση σε απλό τζάκι που κάπνιζε
Θεωρώ οτι τελείωσε. Στην παρακάτω φαίνεται η θαυματουργή τρύπα


Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3323 από pantelis1973
Απαντήθηκε από pantelis1973 στο θέμα Λύση σε απλό τζάκι που κάπνιζε
Tελικα η τεχνη του τζακιου ειναι ολα τα λεφτα.. εχω δει πολα τζακια αλλα να καπνιζουν αλλα να εχουν μεσα κερια και αλλα να μην βλεπεις απεναντι απο το ντουμανι..
Ειχα την ευτηχια να φτιαξω ενα με τον πεθερο μου που το κατεχει πολυ καλα-θα ελεγα αψογα..
Οταν ηρθε η ωρα να το δοκιμασουμε πριν κανα δυο χρονια,στο σπιτι δεν ειχαν μπει ακομα τα κουφωματα,εκανα το μεγαλο λαθος να τον ρωτησω και μαλιστα εις διπλουν, θα τραβαει η θα γινει ντουμανι? :evil: :evil:
Με την βαριοπουλα στο χερι μου λεει: αν αυτο καπνισει εστω και λιγο εγω ο ιδιος θα το γκρεμισω .. :P :P
Απο τοτε δεν εβγαλα φυσικα κιχ... :) :)

Δεν κανει κρυο στην Ελλάδα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3349 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Λύση σε απλό τζάκι που κάπνιζε
Admin σε ενεργειακό forum και ανοιχτό-ενεργοβόρο τζάκι, θα σε κυνηγήσουν, γρήγορα για κασέτα να σώσεις to image...

www.lanordica-extraflame.com/en/fireplac...o-70-ventilato_p9070



Είναι και tapered (φαρδύτερη μπροστά, στενεύει πίσω), σου μπαίνει κουτί, οπότε προλαβαίνεις για τον καινούργιο χρόνο να είσαι πλήρη ενεργειακός... :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
12 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν #3356 από jnet
Απαντήθηκε από jnet στο θέμα Λύση σε απλό τζάκι που κάπνιζε

Asteris έγραψε: Admin σε ενεργειακό forum και ανοιχτό-ενεργοβόρο τζάκι, θα σε κυνηγήσουν, γρήγορα για κασέτα να σώσεις to image...

Μπα δεν το καίω το τζάκι τόσο πολύ.(ισως γιατί κάπνιζε)
Τα λεφτά θα πάνε σε λύση με λέβητα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 12 Χρόνια 3 Μήνες πριν by jnet.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.096 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ