LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: βελτίωση

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #43570 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: βελτίωση
@ Simdis

Αεραγωγούς σε δωμάτια, καλά κάνανε και δεν σου βάλανε, θέλει και το μοτέρ υψηλής παροχής για να μπορέσει να στείλει τόσο μακριά.

Τρύπα κάτω από το τζάκι για να παίρνει αέρα, πολύ κακώς δεν κάνανε, το τζάκι δυσκολεύεται να ρουφήξει τον αέρα που χρειάζεται για την καύση και έχει πεσμένη απόδοση.

Η καμινάδα σου τι είναι? Μεταλλική καινούργια, προϋπάρχουσα χτιστή που ρίξανε μέσα μεταλλική, χτιστή που την συνδέσανε στο κάτω μέρος με ένα κομμάτι εύκαμπτο μέχρι την κασέτα? Μεταλλική για 1-2 μέτρα, ίσα να μπει μέσα στην χτιστή και την παρατήσανε έτσι?

Οπωσδήποτε ανοίγεις τρύπα από το μπαλκόνι στο κάτω μέρος της εστίας και στην ανάγκη μην συνδέεις καν τον σωλήνα, άστον χύμα, το τζάκι θα τραβάει μόνο του από κάτω. Εφόσον η εστία έχει σφραγίσει μέσα στο πυροτούβλινο, δεν κάνεις θερμοθάλαμο. Ο θερμοθάλαμος απαιτεί και είσοδο-έξοδο στο δωμάτιο για να δουλέψει. Εννοείται ότι δεν βάζεις πετροβάμβακα, γιατί και αεροναυπηγικός από το Galactica να είναι, όταν μπει σε χώρο που δεν αερίζεται θα καεί. Να καταλάβετε ότι ο πετροβάμβακας είναι η τελευταία γραμμή άμυνας στην μόνωση των τζακιών. Η πρώτη είναι η ροή του αέρα ανάμεσα στην κασέτα και τον τοίχο/μόνωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44391 από simdis
Απαντήθηκε από simdis στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: βελτίωση
Asteris ευχαριστώ για την απάντηση.

Να σου πω....Η καμινάδα υποθέτω ότι είναι χτιστή (πολυκατοικία του 80). Σε αυτή λοιπόν ρίξανε μέσα ενα έυκαμπτο μεταλλικό σωλήνα και... όπου φτάσει και μετά σύνδεση με την κασσέτα (βλέπε φωτο 1).

safd.jpg


Το τζάκι μέσα στο σαλόνι είναι φλάτ και όλη η φούσκα-καμινάδα είναι έξω στο μπαλκόνι (βλέπε φωτο 2).




Μετά από πολύ διάβασμα στα forum αλλα και ''επίσκεψη'' στον τζακά ... έχω καταλύξει στην εξής βελτίωση - μοντάρισμα (αναμένωντας βέβαια προσφορά ...) και αν δεν σου κάνει κόπο πες μου σε παρακαλω πως σου φαίνεται:

α)Γκρέμισμα το εξωτερικό του τζακιού, αυτό που βρίσκεται στο μπαλκόνι.

β)τρύπα (φ10) κατω απο την βάση της κασσέτας για να βρώ την ''δίοδο παροχής εξωτερικού αέρα στο θάλαμο καύσης της κασσέτας'' (ελπίζω να το είπα σωστά).

γ)Αλλαγή του έυκαμπου σωλήνα που μου συνδέσανε μέχρι την καμινάδα με ΙΝΟΧ μονής ραφής (υπάρχει λένε και ο διπλής ραφής με ενδιάμεση μόνωση αλλά μου είπαν ότι είναι για εξωτερική χρήση....) και μόνωση στο τελείωμα (εκεί που βρίσκει την καμινάδα).

δ)Εξωτερικά λοιπόν δημιουργία ''κλοβού - θερμοθαλάμου'' με πετροβάμβακα (ψάχνω να βρώ τον κατάλληλο για να μην έχω ούτε οσμές ούτε αγχος για καρκινομα@@@@@ς και είμαι ανάμεσα στον Knauf Chimenea και στον Rockwool Firerook [όσοι έχεται άποψη παρακαλώ την συμβουλή σας]).

ε)Δημιουργία του θερμοθαλάμου όπως στη φωτο 3 και εξωτερικά γυψωσανίδα και ίσως στο μέλλον χτύσιμο με τούβλα (λόγω του ότι βρίσκεται στο μπαλκόνι και μπορεί να τρώει νερά).



άρα τα ουσιαστικά μερεμέτια που θα γίνουν μέσα στο σπίτι θα είναι
1)τρύπα - περσιδα χαμηλα της κασσέτας που θα δίνει δίοδο του αέρα από μέσα στο σπίτι προς τον θερμοθάλαμο.
2)τρύπα-περσίδα εκτόνωσης πάνω από την κασσέτα που θα δίνει δίοδο του ζεστού αέρα του θερμοθαλαμου προς το σπίτι

Έτσι με αυτές τις 2 περσίδες θα δημιουργηθεί η λεγόμενη ''συνεχής φυσική ροή'' (διορθώστε παρακαλώ αν κάνω λάθος).

Τώρα στη φωτο 3 έχει ακόμα μια περσίδα πιο ψηλά απόλες (από το decompression champer προς το σπίτι).Αυτή να πώ την αλήθεια ένω καταλαβαίνω τον όρο ''αποσυμπίεση'' δεν καταλαβαίνω πως θα λειτουργεί?????
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by simdis.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44599 από !storm!
Απαντήθηκε από !storm! στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: βελτίωση
Για δες και αυτό.

Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by !storm!.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #44878 από simdis
Απαντήθηκε από simdis στο θέμα LaNordica Inserto 80 Crystal Ventilato: βελτίωση
Το έχω δεί storm ..... δυστηχώς κατόπιν εορτής....
Α ο τζακας μου λέει πως για όλο το μερεμέτι θέλει 600-700 ευρώπουλα !!!!!!
Πλέον κοιτάζω να πάρω προσφόρα και από άλλους καθώς και επίσης να βρώ τα υλικά και ή να το κάνω μόνος μου ή να βρώ κάποιον μόνο για τη δουλεία.
Αν ξέρει κανείς που μπορώ να προμηθευτώ πετροβάμβακα Rockwool Firerook - καμινάδα inox - συνδέσεις κολάρα - περσίδες και γυψοσανίδες .... για Αθήνα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.146 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ