Πρόβλημα με ροή αέρα σε ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29873 από dmtr

rivol έγραψε:
Είναι πάντως τρελό το τι δικαιολογίες σκαρφίζονται τα μαστόρια προκειμένου να γίνει η δουλειά τους ευκολότερη και να οικονομήσουν περισσότερα.


To ελληνικό δαιμόνιο εν δράσει!!!!!

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29876 από aithio
Ασχετος απο τζακια μία μικρή παρέμβαση γιατί τρελαίνομαι.
Μην αγοράζεται προϊόντα αν δεν έχουν manual στα Ελληνικά....σαν πιάνουν κορόιδα οι εισαγωγείς και οι έμποροι.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29903 από Grav1ton
Ο μάστορας που το έβαλε ήταν κατηγορηματικός ότι δουλεύει σωστά το βεντιλατέρ....
Βασικά είχε δύο Πακιστανούς και δουλεύανε και αυτός τους έκανε υποδείξεις.... και πολλά ρατσιστικά σχόλια γελώντας μόνος του.

Επειδή ο συγκεκριμένος μου έβγαλε το λάδι μέχρι να μου φτιάξει το τζάκι (τη μια χάλαγε το αυτοκίνητο την άλλη πήγαινε στο νοσοκομείο την παρ άλλη είχε μια επείγουσα δουλειά αλλού και ξανά οι ίδιες δικαιολογίες από την αρχή....) και όλο αυτό κράτησε 5 μήνες.

Στο τέλος μου είχε τελειώσει η υπομονή και επειδή δεν μπορούσα να ακούω άλλες μαλακίες τα άκουσε και του είπα να τελειώνει και ότι δεν ξαναπερνώ ούτε απέξω από το μαγαζί του.

Θα προσπαθήσω να το δω μόνος μου αυτές τις μέρες και αν δεν βγάλω άκρη θα πάω σε έναν καλό μάστορα που μου έχουν συστήσει.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας! Αν δυσκολευτώ κάπου θα σας ρωτήσω ξανά βέβαια! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29984 από Grav1ton
Τελικά πήρα την απόφαση και άνοιξα το τζάκι για να δω πως μου έχει κάνει την εγκατάσταση του βεντιλατέρ.

Παρακάτω οι φωτογραφίες που τράβηξα.

Νομίζω πως το λάθος είναι το σημείο που έχει βάλει το βεντιλατέρ. (εικόνα 1) το έχει βάλει αριστερά αντί κατευθείαν στην είσοδο αέρα της εστίας που βρίσκεται μπροστά.

Το βεντιλατέρ αυτό σας φαίνεται ότι είναι 660 m3/H; Γιατί εμένα όχι και το πλήρωσα και 150 ευρώ.

Σκέφτομαι να αγοράσω ένα βεντιλατέρ σαν αυτό εδώ xytiriakarditsas.gr/?p=371 (1000m3/h) και να το προσαρμόσω κατευθείαν στην είσοδο αέρα της εστίας.

Τι γνώμη έχετε εσείς; Έχετε κάποιο site να μου προτείνετε για βεντιλατέρ ή κάποια μάρκα που πιστεύετε ότι ταιριάζει καλύτερα στην περίπτωσή μου; Ευχαριστώ!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #30712 από house
το βιντιλατερ πρεπει να χτυπαει πισω απ την εστια και προς τα πανω ! Βγαλε και μια photo την εστια απο μακρια να καταλαβουμε ! Το μοτερ πραγματι δεν φενεται για τοσο μεγαλο , αλλα στην εισαγωγη , και μαπα θα ειναι και ασε που θα το βλεπεις , φασαρια κτλ κτλ !
Δες ετσι που το εβγαλες τη αερα σου δεινει , και μετα αν μεσα στο τζακι , απ τις εξοδους περνεις το ιδιο
Αν το μοτερακι ειναι μικρο που λες , καλητερα να μετρησεις τον χωρο που εχεις, και να πας να παρεις μοτερ διπλης αναροφησης , που να χωραει εκει μεσα ! Δεν μου φενεται καλη η λυση να βαλεις στην εισαγωγη , ειναι λυση , πως να το πω , του πνιγμενου , οχι οτι δεν λειτουργει !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #32330 από Grav1ton
Το τζάκι το έφτιαξα μόνος μου τελικά βάζοντας μεγαλύτερο μοτέρ και ελαχιστοποιώντας τις απώλειες κλείνοντας τα κενά που υπήρχαν στον αεραγωγό μέχρι την είσοδο αέρα της εστίας.
Το αποτέλεσμα ήταν παραπάνω από ικανοποιητικό!

Ευχαριστώ όλους για την βοήθειά σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ