Πρόβλημα με ροή αέρα σε ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29505 από Grav1ton
Καλησπέρα σας,

Πέρυσι έβαλα ενεργειακό τζάκι στο καινούργιο μου σπίτι, το τζάκι είναι το ECK-S της HERGOM.
Θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών σχετικά με την επιλογή του τζακιού μιας και ο τζακάς μου το πρότεινε ως καλή επιλογή.

Πρώτα στήθηκε το τζάκι και οι γυψοσανίδες και τέλος αφού είχε ολοκληρωθεί η κατασκευή ο τζακάς πέρασε το βεντιλατέρ στο τζάκι. Παρόλο που υπήρχε η επιλογή το τζάκι να παραγγελθεί με βεντιλατέρ (μπαίνει στο κάτω μέρος του τζακιού κάπου κάτω από το δοχείο με τις στάχτες) ο τζακάς μου είπε ότι με συνέφερε να το παραγγείλω χωρίς βεντιλατέρ γιατί θα μου το χρεώνανε πολύ ακριβά και έτσι με συνέφερε να μου το εγκαταστήσει αυτός μετά.

Δεν ξέρω τι βεντιλατέρ μου έχει βάλει αλλά η ισχύ του φαίνεται να είναι πολύ μικρή. Όταν ανεβάζω την ένταση στο φουλ μετά βίας σηκώνει μια χαρτοπετσέτα αν την κρατήσω μπροστά στις περσίδες εξαγωγής ζεστού αέρα.

Το σαλόνι όπου έχω το τζάκι ζεσταίνεται μεν πολύ αργά δε, και η θερμοκρασία του αέρα στην έξοδο της περσίδας φτάνει και κάποιες φορές ξεπερνάει τους 100 βαθμούς Κελσίου με το βεντιλατέρ να δουλεύει φουλ. Επειδή σε αυτές τις θερμοκρασίες το φοβάμαι το κακό, πολλές φορές ανοίγω την πόρτα του τζακιού για να ξεθυμάνει.

Σκέφτομαι να αλλάξω το βεντιλατέρ με κάποιο μεγαλύτερο μπας και πετύχω καλύτερη κατανομή θερμότητας στο χώρο αλλά πρώτα θα ήθελα την γνώμη ενός ειδικού σε αυτά τα θέματα για το αν αξίζει τον κόπο να προβώ σε μια τέτοια κίνηση.

Ο κατασκευαστής έλεγε ότι το βεντιλατέρ που έδινε για αυτό το τζάκι είχε δυνατότητα ροής αέρα of 660 m3 / h.

Με αυτά τα δεδομένα σας φαίνεται φυσιολογική η ροή αέρα που έχω;

Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by KERBEROS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29523 από fisikos50
Μήπως επειδή το έφερε χωρίς βεντιλατέρ, το τζάκι είχε κανένα καπάκι σε κάποιο σημείο που ο τζακάς ξέχασε ή δεν ήξερε ότι έπρεπε να το βγάλει;

Το βεντιλατέρ που έβαλε τελικά τι στοιχεία παροχής αέρα είχε;

Το έβαλε στη θέση που κανονικά θα υπήρχε το εργοστασιακό βεντιλατέρ ή το έβαλε σε άλλη θέση και αν ναι, σε ποιά;
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by fisikos50.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29532 από Grav1ton
Δεν (θέλω να) πιστεύω ότι έχει κάνει τέτοιο σφάλμα.
Δυστυχώς δεν ξέρω τι στοιχεία παροχής αέρα έχει το υπάρχον βεντιλατέρ αλλά θυμάμαι ότι μου είχε πει ότι είναι μικρο και πως γίνεται δουλειά και χωρίς βεντιλατέρ.

Η θέση τοποθέτησης είναι αυτή που δίνει και ο κατασκευαστής.

Φοβάμαι μην τυχών και μου έχει βάλει ότι του περίσσευε, γενικότερα η αλλαγή βεντιλατέρ στο συγκεκριμένο τζάκι δεν είναι εύκολη υπόθεση (αν κρίνω από τον χρόνο που έκανε να μου το περάσει).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29540 από Asteris
Μπορεί να έκανε καμιά πατέντα κάτω, στην σύνδεση του μοτέρ στην εστία. Μπορεί πχ η εστία να έχει παραλληλόγραμη είσοδο και το μοτέρ να ήταν τετράγωνο και να έκανε καμιά λαμαρίνα της στιγμής και να χάνει.

Το μικρό της ισχύος δεν είναι θέμα, 100 βαθμοί δεν είναι πρόβλημα για τους μεταλλικούς αεραγωγούς, μην ανοίγεις την εστία χωρίς λογο. Να ήταν γυψοσανίδα ναι, θα είχε θέμα με μεγάλες θερμοκρασίες.

Εγώ λέω να δεις τις συνδέσεις αν μπορείς, γιατί και με 300 κυβικά μοτέρ, δεν γίνεται να μην σηκώνει μιά χαρτοπετσέτα, κάπου θα χάνει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29541 από Grecu_
Η θεση που ειναι ο ανεμιστηρας δεν ειναι επισκεψιμη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #29573 από house
Λες το περασε το βιντιλατερ στο τελος ???? Απο που το εβαλε ??? Το τζακι σου βγαζει 4 εξοδους , τις εχει συνδεσει ολες ???
660 κυβικα αερας ειναι μα ειναι παρα πολυς , πεταει μια χαρτοπετσετα πανω απο 10 μετρα και λιγα λεω ! Και μπροστα σε ενα βιντιλατερ 400αρι να κατσεις θα τρομαξεις απ τον αερα που βγαζει ! Σαν τον ανεμιστηρα που εχεις το καλοκαιρι στο τερμα και να καθεσε στα 20 εκατοστα και ακομα περισσοτερο !
Εγω εχω μια αλλη απορια ! Αερα το βιντιλατερ απο που περνει ??? Μπας και ειναι στεγανο ο χωρος αφου εκλεισε το τζακι και δεν λειτουργει σωστα το μοτερ ???

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ