LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato: πρόβλημα με εξαγωγή αέρα

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52717 από giannis1
Εχω την ιδια κασσετα la nordica 70 ventilato την h49.
Σχετικά με τις μυροδιες θα ηθελα να σε ρωτησω αν την μπουμπουνισες
να ξεμυρίσει.
Οταν λέμε μπουμπούνισμα ενοούμε να βαλεις ξερά ξύλα
με τέρμα ανοιχτό τον αέρα στην πόρτα και πάνω δεξιά και
οι φλόγες να κατεβαίνουν απο το τζάμι το μπροστινό προς τα κάτω.
Κάντο μετά τις 2 ώρες απο το άναμα για κανα μισάωρο
και αν σου ξαναμυρίσει ενημέρωσε.
Σε περίπτωση που δεν έχεις ξύλα οξυας παρε μια συσκευασία
μπρικέτες και κάντο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": stamos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52739 από stamos
το έχω κάνει κάνα δυο φορές. νομίζω όμως μονο χθές ήταν πραγματικό μπουμπούνισμα.
έχω μία υποψία ότι μπορεί να καίγεται στις ψηλές θερμοκρασίες ο σωλήνας από τη μία διαδρομή (αεραγωγό) ο οποίος έχει πάει καρφωτός πάνω στην κασέτα και όχι με μούφα ή ταφ από λαμαρίνα.
οι περισσότεροι τζακάδες λένε ότι δεν υπάρχει πρόβλήμα βέβαια.
δεν πρέπει να έχουμε ακριβώς την ίδια κασέτα. είναι η crystal vendilato 70. δεν έχει στην πόρτα ρυθμιστή αλλά κάτω από πόρτα.
σε ευχαριστώ για απάντηση

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #52926 από GT

stamos έγραψε: GT ευχαρσιστώ για την απάντηση. δεν πρέπει να είναι πετροβάμβακας πλέον.
έχω βάλει την καλή σειρά της knauf chimenea με αποστάσεις από εστία και κανένα μέρος του δεν φαίνεται (αλουμινοταινία όπου δεν επαρκούσε η δική του επικάλυψη). επίσης η ίδια η φούσκα (όπου ουσιαστικά είναι όλος ο πετροβάμβακας) δεν δίνει οσμές από την εσωτερική περσίδα εκτόνοσης(υπάρχει).
οσμές δίνουν οι δυο αγωγοί. άρα είναι απευθείας από την εστία.πιστεύω πρέπει να κάψει κανά 2 τόνους για να στεγνώσουν τα βερνίκια (αισιόδοξη άποψη). αλλιώς δεν ξέρω.
η αλήθεια είναι ότι η περσίδα εκτόνωσης είναι μικρή. ίσως χρειάζεται άλλη μία.
οι όσμές έρχονται:
1. στην αρχή όταν περάσουν 20-30 λεπτά καύσης και μετά εξαφανίζονται.
2. όταν υπάρχει υπερφόρτιση και αναπτύσονται στην εστία 350-400 C. (μετράω θερμοκρασία με laser)

οι όσμές 1 και 2 είναι διαφορετικές λίγο!!!!
επίσης το δουλέυω μόνο με φυσική ροή καθώς τα μοτέρ δεν κάνουν σχεδόν τίποτα ειδικά από αγωγούς.η κασέτα κάτι δίνει.


Οι 2 αγωγοί που λες πως στερεώθηκαν στην εστία? Μήπως έβαλε κάποιο υλικό που δεν αντέχει στις υψηλές θερμοκρασίες...

Δες το manual ως προς τις οδηγίες εγκατάστασης και τσέκαρε την εγκατάσταση σου βήμα βήμα.

Ίσως και να βρεις τη λύση.

Απ' ότι βλέπω, αρκετοί εγκαταστάτες συχνά πυκνά δεν κρίνουν σκόπιμο να ακολουθήσουν τις οδηγίες εγκατάστασης των κατασκευαστών...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148039 από MANIFOLD
Καλησπέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα
Τον χειμώνα τοποθετήθηκε η LaNordica Inserto 70 Crystal Ventilato δυστυχώς η παροχή ζεστού αέρα στον χώρο 20 τ.μ. είναι από ανύπαρκτη έως αστεία , ιδίως σε θερμοκρασίες έξω 5-10 βαθμούς φοράς μπουφάν μέσα στο χώρο , μόνο από την αντανάκλαση της θερμότητας στο τζάμι καταλαβαίνεις ότι το τζάκι είναι αναμμένο. Έχει μπει και αεραγωγός σε διπλανό δωμάτιο (το τζάκι είναι γωνιακό και τρυπήθηκε ο διπλανός τοίχος για να περάσει ο αεραγωγός μικρή απόσταση σε μήκος ο σωλήνας) για να καταλήξει στο άλλο δωμάτιο και από εκεί ο ζεστός αέρας είναι ανύπαρκτος
η καμινάδα στην ταράτσα έχει ανάψει από τις θερμοκρασίες ,σου δίνει την εντύπωση ότι ο ζεστός αέρας που παράγει το τζάκι από την καύση φεύγει όλος έξω στην καμινάδα

Κάθε βοήθεια επί του προβλήματος καλοδεχούμενη

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148047 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
δώσε μας περισσότερες λεπτομέρειες για την κατασκευή σου όπως πόσα μέτρα καμινάδα έχεις αν έχεις τρύπες προς τα έξω και αν ξέρεις για ποιο λόγο στις άνοιξαν και βάλε μας μερικές φώτο !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 6 Μήνες πριν #148130 από MANIFOLD
το ύψος της καμινάδας είναι 2,10 από την κασέτα στο ταβάνι και 2,15 στην ταράτσα

στην 1 φωτογραφία φαίνεται το τζάκι πριν την τοποθέτηση της κασέτας στην δεξιά πλευρά σε ύψος περίπου 1,60 τρυπήθηκε η φούσκα του και τοποθετήθηκε εσωτερικά αεραγωγός μήκους περίπου 40 εκατοστών για το διπλανό δωμάτιο
επισυνάπτω και 2 φωτογραφίες από τον αεραγωγό με το βιδωτό καπάκι

επίσης και κάποιες άλλες φωτογραφιες από τις θυρίδες της κασέτας
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ