Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25907 από Kevin Tas
Σήμερα ήρθε ο τζακάς για να μου καθαρίσει την καμινάδα. Το διαμέρισμα μου είναι στον 2ο όροφο. Μου είπε ότι από το ταβάνι του 3ου οροφου και πάνω σε κάθε πλάκα δεν έχουν κόψει τα σίδερα της πλάκας τα οποία περνάνε μέσα από την καμινάδα. Έτσι δεν χωράει να περάσει η βούρτσα και αρα να μην μπορεί να καθαρίσει από 3ο και πάνω.

Το τζάκι που και που κάπνιζε με αποκορύφωμα πέρισυ που κάπνιζε λίγο και μύριζε όταν το άναβε ο 1ος όροφος και ενώ εμείς δεν το ανάψαμε κάθολου. Κάθε φορά που άναβε ο κάτω το καταλαβαίναμε.

Το θέμα μου τώρα είναι ότι θέλω και είμαι έτοιμος να το γκρεμίσω και να το κάνω ενεργειακό και μου είπε πως αν κάψω με το ενεργειακό 3-4-5 τόνους είναι σχεδόν βέβαιο ότι θα πάρει φωτιά η καμινάδα. Επίσης να αναφέρω ότι η καμινάδα είναι 20πόντους και έτσι ανέφερε το πρόβλημα χειροτερέυει.

Μου είπε 2 λύσεις.

1. Να βάλω τζάκι υγραερίου με μπουκάλες στο μπαλκόνι
2. Να βάλω αν με αφήσουν εξωτερική καμινάδα

και οι 2 λύσεις είναι δύσκολες για διαφορερικούς λόγους.

Αν βάλω μοτέρ στο τελείωμα της καμινάδας δεν θα κάνω δουλειά ; Υπάρχει πάλι κίνδυνος.
Αν μπει μοτερ αυξάνει την κατανάλωση ξυλου και μειώνει την απόδοση του τζακιού ;

Θέλω τα φώτα σας γιατι μου ήρθε κατραπακιά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25910 από Nasikas
Απαντήθηκε από Nasikas στο θέμα Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού
Το εχω ξαναδει το εργο.

η βέλτιστη λύση είναι ένα αερόθερμο τζακι πελλετ.
Ανεβάζεις 2 μετρα σωλήνα Φ80 και τέλος. (εκτός αν έχεις τζαμπα ξύλα)


Χαίρομαι που όλοι έγιναν ειδικοί στο πέλλετ.
Χαίρομαι που βλέπουν με δέος καθε ξενικό όνομα που κυκλοφορεί.
Επιβεβαιώνομαι.
Πάντα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25972 από house
Απαντήθηκε από house στο θέμα Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού
θα παρεις φωτια σιγουρα στους 4 ! Απο πανω προς τα κατω δεν μπορει να την καθαρισει ??? Παρε τουβλο δεστο με σκηνι και πανω κατω μεχρι να καθαρισει !
Δες και αυτη την περιπτωση για καθαρισμα

ποσους οροφους ποιο πανω εχεις ???
Για λυσεις υπαρχουν πολλα , δεν θα καπνιζει το τζακι σου , τα περισσοτερα φογερ ολα φ200 καμιναδα εχουν !
Αλλιως ο νασικας επαγγελματιας ειναι κατι θα ξερει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #25994 από Στελιος1
Απαντήθηκε από Στελιος1 στο θέμα Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού
Το ακουσαμε και αυτο, μεσα στ καπνοδοχο σιδερα?? Καμια περιεργη εμμονη μηχανικου θα ηταν (αν ειναι ετσι) να μην κοπουν. Αν ειναι ετσι ο τζακας σου μια χαρα στα ειπε, ομως.. βαλε ενεργειακο και καθε εβδομαδα ριχνε στ φωτια σκονη καθαρισμου. Και αντε και πηρε φωτια καποια στιγμη, τι θα παθεις? Θα καθαρισει μια χαρα ετσι!
Αν τωρα τραβαει καλα δεν θα εχεις προβλημα με την διατομη (εσωτερικα ανεβαινουν τα μπουρια αν καταλαβα καλα) επισης μπορεις να πιεσεις τ υπολοιπους (αν οντως ισχυει αυτο με τα σιδερα) να δεχθουν να μπουν εξωτερικες καπνοδοχοι σε ολα! Αλλιως μπορεις να τα σταματησεις ολα και να μην ανναβει τζακι και κανενας αλλος. Με την ορθη λογικη οτι.. ειναι λαθος και παρανομη ολη η υποδομη για τζακια της οικοδομης, περισσοτερα και ακριβεστερα θα μαθεις σε εναν μηχανικο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26017 από Kevin Tas
Απαντήθηκε από Kevin Tas στο θέμα Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού

house έγραψε: Παρε τουβλο δεστο με σκηνι και πανω κατω μεχρι να καθαρισει !
Δες και αυτη την περιπτωση για καθαρισμα

ποσους οροφους ποιο πανω εχεις ???


Τι εννοείς με τούβλο. Εδώ ειπε δεν χωράει η βούρτσα. Απο πάνω εχω άλλους 3

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #26021 από Kevin Tas
Απαντήθηκε από Kevin Tas στο θέμα Πρόβλημα σε καμινάδα τζακιού

Στελιος1 έγραψε: Το ακουσαμε και αυτο, μεσα στ καπνοδοχο σιδερα?? Καμια περιεργη εμμονη μηχανικου θα ηταν (αν ειναι ετσι) να μην κοπουν. Αν ειναι ετσι ο τζακας σου μια χαρα στα ειπε, ομως.. βαλε ενεργειακο και καθε εβδομαδα ριχνε στ φωτια σκονη καθαρισμου. Και αντε και πηρε φωτια καποια στιγμη, τι θα παθεις? Θα καθαρισει μια χαρα ετσι!
Αν τωρα τραβαει καλα δεν θα εχεις προβλημα με την διατομη (εσωτερικα ανεβαινουν τα μπουρια αν καταλαβα καλα) επισης μπορεις να πιεσεις τ υπολοιπους (αν οντως ισχυει αυτο με τα σιδερα) να δεχθουν να μπουν εξωτερικες καπνοδοχοι σε ολα! Αλλιως μπορεις να τα σταματησεις ολα και να μην ανναβει τζακι και κανενας αλλος. Με την ορθη λογικη οτι.. ειναι λαθος και παρανομη ολη η υποδομη για τζακια της οικοδομης, περισσοτερα και ακριβεστερα θα μαθεις σε εναν μηχανικο.


Σκόνη καθαρισμού ; κάνει δουλειά ;

Ναι οι καπνοδόχοι όλων των σπιτιών είναι εσωτερικοί και σε καμία δεν έχουν κόψει τα σίδερα. Μεχρι τώρα κανενός δεν έχει πάρει φωτιά ή τουλάχιστον δεν το έχουμε καταλάβει.

Να μπουν εξωτερικές καμινάδες και να συμφωνήσουν να βάλουμε άλοι με την κρίση που έχουμε αποκλείεται.

Τέσπα πήρα 2-3 γνώμες από τζακάδες και όλοι μου είπαν ότι αφού υπάρχει πρόσβαση απο 2ο μέχρι και ταβάνι 3ου και το δυσπροσιτο σημείο είναι μόνο απο ταβάνι 3ου μέχρι ταβάνι 5ου δλδ 5-6 μέτρα και αφού είναι στα τελειώματα της καμινάδας δεν θα έχω θέμα. Η πολύ κάπνα είπαν μαζέυεται στην αρχη που και όχι στο τελειωμά της (ισχύει αυτό;). Ο ένας μου είπε και να πάρει φωτιά αφού είναι τσιμεντένια και όχι ΙΝΟΧ κανένα θέμα. Το πολύ πολύ να χαλάσει το καπέλο. ;;;;;;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.082 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ